13:53 14. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB69.9930
NATO peasekretär Jens Stoltenberg

NATO jätkab Afganistani vägede väljaõpetamist

© REUTERS / Yves Herman
Välisuudised
lühendatud link
14 0 0

Afganistanis jätkuva NATO suurima sõjalise operatsiooni eesmärk on võitlus terrorismiga ja kohalike üksuste väljaõpetamine, ütles alliansi peasekretär Jens Stoltenberg teisipäeval

TALLINN, 14. veebruar — Sputnik. "Miks me Afganistanis oleme? Oleme seal selleks, et Afganistan ei muutuks terroristide pelgupaigaks. Riigis on praegu arvukalt terrorirühmitusi," märkis Stoltenberg NATO Brüsseli peakorteris antud pressikonverentsil, vahendas BNS.

Tema sõnutsi on otsus jätta Afganistani 13 000 sõjaväelast ja aidata Kabuli vägede koolitamisel suunatud sellele, et afgaanid saaksid ise terroristidega võidelda ja muuta oma riigi olukord stabiilseks. 

"Arvan, et parim vahend võitluseks terrorismiga, mis meil on, on kohaliku väe koolitamine taoliseks võitluseks," lisas Stoltenberg.

"Loomulikult peab NATO olema valmis lahingute puhkedes paiskama sinna oma üksused. Kuid pikemas perspektiivis on märgatavalt parem ja tõhusam valmistada tõepoolest ette kohalikud väed, et nad saaks terroristidega võidelda. Me tegeleme sellega Afganistanis üleilmse terrorismivastase võitluse raames," jätkas peasekretär.

Ta märkis, et nimelt seepärast õpetab NATO välja ka Iraagi ohvitsere.

"Ja sel samal põhjusel teeme tihedat koostööd Pärsia lahe riikidega. Me pöörame tähelepanu muredele Afganistanis ja Iraagis, samuti kogu piirkonnas," selgitas Stoltenberg hiljutist İstanbuli algatuse NATO piirkondliku keskuse avamist Kuveidis, mimetades seda "suurepäraseks aluseks koostöö laiendamiseks". Tema arvates on see tähtis terroriga võitlemise vahend.

Küsimusele NATO võimekuse kohta Afganistanis olukorra edasise teravnemise oludes, vastas Stoltenberg, et allianss peab oma lubadustest kinni.

"NATO riikide juhid langetasid mullu otsuse jätkata meie Afgansitanis viibimise tagamist, rahastada Afganistani sõjaväge ja julgeolekujõude, samuti arendada poliitilist partnerlust Afganistaniga. Tänu NATO ja selle partnerorganisatsiooni toetusele oleme juba palju aastaid suutnud luua Afganistanis oma armeed ja julgeolekujõude, mis vastutavad nüüd juba ise riigi turvalisuse eest," meenutas peasekretär.

"Kui meil on Afganistanist omandada mingeid õppetunde, siis arvan, et oleksime pidanud Afganistani kaadrite ettevalmistamisega alustama juba varem, et nad oleks saanud riigi julgeoleku tagamise enda peale võtta. Ja see, mida me Afganistanis praegu teeme on koolitamine ja ettevalmistamine," tõdes Stoltenberg.

USA on Afganistanis sõdinud 15 aastat ja riigi julgeolekule kulutanud sadu miljardeid dollareid, kuid sõda pole tänini lõppenud.

NATO kõrgeim prioriteet on kaitsekulutuste suurendamine

NATO kõrgeim prioriteet on suurendada alliansi kaitsekulutusi, teatas NATO peasekretär teisipäeval.

Stoltenbergilt küsiti, milline saab olema NATO vastus USA presidendi Donald Trumpi nõudmisele, et alliansi liikmed peavad suurendama oma kaitsekulutusi ja jagama julgeolekukohustusi võrdsemalt.

"Hoolimata keelekasutusest on kõige olulisem see, et suurendame kaitsekulutusi, ning täpselt seda me ka teeme," ütles Stoltenberg.

Tagid:
pressikonverents, terrorism, väljaõpetamine, NATO, sõjaväelased, Jens Stoltenberg, Afganistan, USA

Peamised teemad