02:16 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
Tuhanded mehhiklased ühendasid reedel käed ja moodustasid USA piirile inimmüüri, protestides nii Ühendriikide presidendi Donald Trumpi plaani vastu kahe riigi vahele eraldusmüür ehitada

Mehhiklased moodustasid USA piirile inimmüüri

© REUTERS / STRINGER
Välisuudised
lühendatud link
4121

Tuhanded mehhiklased ühendasid reedel käed ja moodustasid USA piirile inimmüüri, protestides nii Ühendriikide presidendi Donald Trumpi plaani vastu kahe riigi vahele eraldusmüür ehitada

TALLINN, 18. veebruar — Sputnik. Kohalike võimude ja aktivistide korraldatud protestiaktsioon tõi piirilinna Ciudad Juárezesse, mida juba eraldab tara Ameerika naabrist El Pasost, poliitikuid, ühiskonnategelasi ja hulgaliselt õpilasi. Relvadeks olid meeleavaldajatel kaasas lilled.

Protestijad skandeerisid Trumpi-vastaseid loosungeid, vahendas BNS.

"Müür on kõige halvem mõte," ütles 31-aastane tudeng Carolina Solis. "See ei peata midagi — ei uimasteid ega migrante."

Trump lubas juba valimiskampaania ajal ehitada dokumentideta immigrantide tõkestamiseks Mehhiko piirile müüri ja panna mehhiklased selle eest maksma.

Protestijad, kelle hulgas oli ka El Paso linnapea Oscar Leeser, moodutsasid USA piirivalvurite valvsa silma all 1,5 kilomeetri pikkuse inimmüüri.

"Ciudad Juárez ja El Paso on üks linn — neid ei lahuta miski," kuulutas Mehhiko poolel sündinud Leeser.

Tema Ciudad Juáreze ametivend Armando Cabada lubas aidata USA-st välja saadetud migrantidel end Mehhikos sisse seada.

Paljud piiriäärsed elanikud käivad iga päev mitu korda üle piiri, sest sageli elatakse küll ühes riigis, kuid tööl käiakse teises.

Trump kavatseb rahastada piirimüüri ehitamist tõstes 20 protsendi võrra Mehhiko kaupade impordimaksu.

"Seda tehes saame me aastas 10 miljardit dollarit ja ainuüksi see katab kergelt müüri ehitamise kulud," ütles Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer ajakirjanikele. Müüri maksumuseks on hinnatud 8-20 miljardit USA dollarit

Sisserände ohjeldamine oli Trumpi valimiskampaania keskne teema. Selle poliitika peamine retsept on müüri rajamine Ühendriikide ja Mehhiko vahele. Osal piirist on juba tara, kuid Trumpi sõnul on vaja müüri selleks, et takistada Ladina-Ameerikast pärit ebaseaduslikke immigrante riiki sisenemast.

2014. aastal elas Ühendriikides Pew keskuse hinnangul 5,8 miljonit illegaalset Mehhiko migranti, uusi saabujaid aga oli enne seda iga aastaga vähem.

"Riik ilma piirideta ei ole riik," ütles Trump. Ta tõotas taastada kontrolli USA piiride üle, olles eelnevalt allkirjastanud kaks illegaalse rände vastast korraldust, sealhulgas müüri ehitamisest Mehhiko piirile.

"Tänasest alates võtavad Ameerika Ühendriigid tagasi kontrolli oma piiride üle," sõnas Trump.

President lisas, et tema administratsioon kavatseb teha koostööd Mehhikoga, et parandada julgeolekut ja majanduslikke võimalusi mõlema riigi jaoks ning koordineerida Mehhikoga tihedalt uimastivastast võitlust.

"Me kavatseme päästa elusid mõlemal pool piiri," märkis ta. Morning Consult/Politico avaldatud küsitluse kohaselt toetab müüri ehitamist 47 ja vastu on 45 protsenti ameeriklastest.

Ühendriikides on Trumpi lubatud võitlus ebaseaduslike immigrantide vastu juba alanud. Eelmisel nädalal peeti kinni 680 inimest 11 miljonist, kes hinnanguliselt dokumentideta USA-s elab.

Tagid:
inimmüür, müür, protestiaktsioon, lilled, piir, Donald Trump, Mehhiko, USA

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  73
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  66
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46