17:06 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Välisuudised
lühendatud link
2611

USA asepresident Mike Pence kinnitas laupäeval, et president Donald Trump toetab kindlalt NATO-t ega tagane Ühendriikide kohustustest transatlantilises alliansis

TALLINN, 18. veebruar — Sputnik. "Ühendriigid on ja jäävad alatiseks teie suurimaks liitlaseks. Võite kindlad olla, et president Trump ja meie rahvas on transatlantilisele liidule tõeliselt pühendunud," ütles Pence Müncheni julgeolekukonverentsile kogunenud Euroopa liidritele, kelle hulgas oli ka Saksa kantsler Angela Merkel, vahendas BNS.

"President (Donald Trump) palus mul edastada täna siin sõnumi, kinnituse, et Ameerika Ühendriigid toetavad tugevalt NATO-t ja et me täidame vääramatult oma kohustusi selles transatlantilises alliansis," lisas USA asepresident. "Ärgu keegi kahelgu meie pühendumuses."

Pence manitses aga liitlasriike samuti oma kohust täitma. "Lubadus kaitsekoormat jagada on jäänud liiga paljudel ja liiga pikalt täitmata ning see õõnestab alliansi alusmüüri," hoiatas ta. "On aeg rohkem ära teha."

Asepresident ei ähvardanud aga Trumpi moel liitlased toetuseta jätta, kui nad omapoolset panust kaitsekulutuste näol ei suurenda. Pence ütles, et USA ise suurendab kaitsekulutusi oluliselt, et "kaitsta oma riiki ja meie lepinguliitlasi tänaste tuntud ja homsete tundmatute ohtude eest".

USA paneb Venemaa Minski lepete täitmise eest vastutama

USA asepresident lubas, et Ühendriigid panevad Venemaa kandma vastutust Minski lepete täitmise ja eriti Donbassi konflikti deeskaleerimise eest.

Pence rõhutas, et Venemaa peab Minski leppeid täitma, et Ida-Ukraina konfliktile oleks võimalik lahendus leida. "Ja ma tahan öelda, et USA nõuab ka edasipidi Venemaalt oma kohustuste täitmist," lisas Pence.

President Donald Trumpi välispoliitika põhimõtteid tutvustanud Pence'i sõnul peab rahvusvaheline kogukond Venemaa Ukrainas toimuva eest vastutusele võtma ja nõudma talt 2015. aastal sõlmitud rahuleppe täitmist.

Kossatšov: Pence'i avaldus Minski lepete kohta valmistas pettumuse

Moskva on pettunud USA asepresidendi Mike Pence'i avalduses Venemaa vastutusest Minski lepete täitmise eest, ütles Venemaa föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komisjoni esimees Konstantin Kossatšov laupäeval.

"Seisukoht, mida korrati äsja Michael Pence'i avalduses ja mille järgi kannab Venemaa ainsana vastutust Minski lepete täitmise eest, on pettumus," ütles Kossatšov Müncheni julgeolekukonverentsil ajakirjanikele.

"Me ootame ameeriklastelt selles küsimuses palju tõsisemat ja konstruktiivsemat seisukohta," ütles Kossatšov. Tema sõnul ei ole Pence'i avaldus Ukraina kohta "adekvaatne hinnang olukorrale ega aita rahumeelse lahenduse protsessile kuidagi kaasa".

Tagid:
julgeolekukonverents, liit, kohustus, NATO, Angela Merkel, Donald Trump, Mike Pence, Saksamaa, München, USA

Peamised teemad