21:16 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
4041

Ida-Ukrainas hakkab alates esmaspäevast kehtima vaherahu venemeelsete separatistide ja Ukraina armee vahel, ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov laupäeval

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Müncheni julgeolekukonverentsil Ukraina, Venemaa, Saksamaa ja Prantsusmaa osalusel sõlmitud relvarahulepet esitledes, ütles Lavrov, et tegemist on "positiivse" sammuga.

Samas rõhutas Lavrov, et kohtumisel ei saavutatud "suurt edasiminekut", vahendas BNS.

Lavrov lisas, et Vene presidendi Vladimir Putini dekreet, millega Venemaa tunnustab Ukraina idaosas asuva Donbassi regiooni elanike isikuttõendavaid dokumente, allkirjastati puhtalt humanitaarkaalutlustel.

Vene välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Григорий Сысоев

"Puhtalt humanitaarpõhjustel, kuni Minski lepped jõustuvad, kuni kõik, mis meetmepaketi alusel lahendust nõuab, saab lahendatud," ütles Lavrov laupäeval Müncheni julgeolekukonverentsil ajakirjanikele otsust selgitades.

"Presidendi dekreet lubab aktsepteerida Donbassi, Donetski ja Luganski elanike ID-dokumente, et nad saaksid seaduslikult Venemaale tulla ning Vene föderatsioonis rongi või lennukiga ringi reisida."

Lavrov lisas, et Donbassi elanikele kehtivad pidevalt "mitmesugused blokaadid ja piirangud".

"Nad ei saa pensioni, sotsiaaltoetusi, neil ei ole korralikku juurdepääsu meditsiiniteenustele, sest paljud Donbassi meditsiiniasutused on purustatud või tõsiselt kannatada saanud. Nad ei saa isegi oma huvides reisida, ehkki tohutu hulk peresid, sugulasi ja sõpru elab mõlemal pool piiri — Donbassis ja Vene föderatsioonis," ütles Lavrov.

Dekreet tunnistab Venemaa territooriumil neid dokumente ja auto numbrimärke, mis on välja antud Ukraina kodanikele ja kodakondsuseta isikutele, kes elavad alaliselt Ukraina separatistlike alade Donetski ja Luganski territooriumil.

Vene presidendikantselei teatel on dekreedi "eesmärk kaitsta inim- ja kodanikuõigusi ning vabadusi, mis tuginevad rahvusvahelise humanitaarõiguse üldtunnustatud põhimõtetele ja reeglitele".

 

 

Tagid:
julgeolekukonverents, München, välisminister, Sergei Lavrov, Ida-Ukraina

Peamised teemad