06:45 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
6830

Leedu peab tegema kõik, et Astravetsi projekt osutuks majanduslikult kahjumlikuks

TALLINN, 23. veebruar — Sputnik. Valgevene-Leedu piirile Astravetsi rajatav tuumaelektrijaam on Venemaa Leedu-vastane geopoliitiline projekt, ütles neljapäeval Leedu president Dalia Grybauskaitė.

"Pean seda projekti, Astravetsi tuumajaama, Venemaa geopoliitiliseks projektiks, mis on pahatahtlikult suunatud Leedu vastu. See annab võimaluse Leedut santažeerida ja survestada, takistada selle elektrivõrgu Euroopaga sünkroniseerimist," ütles Grybauskaitė Vilniuses, vahendas BNS.

Tema sõnutsi peab Leedu kõigi riigi käsutuses olevate vahenditega tõkestama Astravetsi tuumajaama ehitust ning nõudma läbipaistvust ja turvalisust.

"Pole kahtlust, et meil tuleb kodutöö ära teha — peame kaitsma oma turgu sellisest elektrijaamast tuleva energia eest ja parandama ning kiirendama Leedu elektrivõrgu Euroopa omaga sünkroniseerimist. Tegelema sel viisil oma asjadega ja hindama seda projekti kui geopoliitilist ning Leedu suhtes pahatahtlikku," ütles president ajakirjanikele.

Ta märkis, et Leedu peab tegema kõik, et Astravetsi projekt osutuks majanduslikult kahjumlikuks, seda peetaks kahjulikuks ja Leedu-vastaseks.

Saksa kantsler Angela Merkel lubas neljapäeval toetada Leedu püüdeid tagada Valgevene-Leedu piirile Astravetsi rajatava tuumaelektrijaama ohutus, kuid ei rääkinud selle blokeerimisest Euroopa Liidu tasandil.

"Meie tegutseme Saksamaa poolelt selle nimel, et see vastaks kõrgeimatele standarditele. Me teame Tšernobõli ajast, et tuumaelektrijaamade ohutus on väga tähtis," ütles Merkel Berliinis pärast Leedu peaministri Saulius Skvernelisega kohtumist.

Kantsleri sõnul aitab Astravetsi ohutust kindlustada rahvusvaheliste inspektorite visiit või teema tõstatamine rahvusvaheliste suhete tasandil, seal hulgas dialoogis Venemaaga. Need aspektid tõstis Merkel esile vastuseks BNS-i küsimusele, kas ta toetab tuumajaama blokeerimist EL-i tasandil.

Skvernelis ütles pärast kohtumist, et loodetavasti aitab Saksamaa tõstatada Astravetsi küsimuse EL-i ja Valgevene suhete raames.

Vene Rosatom ehitab kahte 1200-megavatist tuumareaktorit Astravetsi, mis asub Leedu pealinnast vaid umbes 50 kilomeetri kaugusel. Esimene reaktor peaks lülitatama võrku 2018. aastal ja teine 2020. aastal.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Tagid:
tuumajaam, Dalia Grybauskaitė, Astravets, Valgevene, Leedu

Peamised teemad