19:02 22. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1083
  • RUB72.7560
Euroopa parlamendi hoone

Liikumine föderaalse riikide liidu suunas

© Flickr / European Parliament
Välisuudised
lühendatud link
5631

EL-i asutajariikide parlamentide juhid kutsusid üles looma föderatsiooni

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa ja Luksemburgi parlamentide alamkojad kutsusid üles Euroopa integratsiooni tugevdamisele ja praeguse Euroopa Liidu baasil föderatsiooni loomisele, nende avaliku pöördumise avaldas pühapäeval Torino ajaleht La Stampa, vahendas RIA Novosti.

„Käes on aeg liikuda edasi tihedama poliitilise integreerumise suunas — laialdaste volitustega föderaalse riikide liiduni. Me teame hästi, et säärane perspektiiv kutsub esile tugevat vastuseisu, kuid üksikute inertsus ei tohi kujuneda paralüüsiks kõigile. See, kes usub euroopalikesse ideaalidesse, peab suutma anda neile uue elu selle asemel, et jõuetult oleleda nende aeglases loojangus. Liikmesriikidel aga, kes ei taha sellise tihedama integratsiooniga otsekohe ühineda, peaks olema võimalik teha seda," öeldakse dokumendis.

Kirjale on alla kirjutanud Saksamaa Bundestagi esimees Norbert Lammert, Prantsusmaa Rahvusassamblee president Claude Bartolone, Itaalia Saadikutekoja esimees Laura Boldrini ja Luksemburgi Saadikutekoja spiiker Mars Di Bartolomeo.

Parlamendijuhid, kes 17. märtsil kogunevad Roomas, et tähistada Euroopa Liidule aluse pannud Rooma lepingute allkirjastamise 60. aastapäeva, kutsusid üles elustama Euroopa integratsiooni vaimu ja edasi liikuma. Seejuures rõhutasid kuuest nelja asutajariigi esindajad, et tänavust juubeliaastapäeva peetakse „kõige kriitilisemal hetkel, millist Euroopa algatus eales on läbi elanud".

Seoses sellega nentisid nad eeskätt kõrget töötuse taset ja ebavõrdsuse suurenemist paljudes EL-i riikides, üksikute riikide suutmatust lahendada üheskoos teravat rändeprobleemi, aga ka kodanike märgatavat usaldamatuse kasvu valitsuste suhtes, mistõttu kerkivad esile „populistlikud, natsionalistlikud ja koguni ksenofoobsed liikumised". Lisaks sellele on üks EL-i liikmesriik langetanud otsuse liidust lahkumiseks.

„Kujunenud olukorras ei tohi me lasta end halvata hirmust või muredest, mis on seotud valimistsüklitega mõnedes meie riikidest. Me peame tegutsema kohe praegu, enne kui ei ole liiga hilja," toonitasid kirja autorid. Nad esitasid EL-ile ettepaneku „jagatud suveräänsuseks" nendes valdkondades, kus tegevused üksikute riikide kaupa ei saa olla tulemuslikud: võitluses kliimamuutustega, energiapoliitikas, rahandussfääris, rändevaldkonnas ja võitluses terrorismiga.

Tagid:
föderatsioon, parlament, spiiker, Rooma, EL, Euroopa

Peamised teemad