07:53 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
7351

Minskile tekitab pahameelt Leedu kampaania Astravetsi tuumajaama vastu

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Valgevene on pettunud Leedu innukas töös Astravetsi tuumajaama diskrediteerimise nimel rahvusvahelistes organisatsioonides ja ootab, et see naaseks retoorikast sisulise töö juurde, ütles Valgevene suursaadik Vilniuses.

"Tuuma- ja kiirgusohutus on Valgevene-Leedu koostöö tähtis ja pikaajaline teema. Selle taustal tekitab pettumust ja üllatust Leedu innukas töö Valgevene tuumaenergeetikaprojekti diskrediteerimise nimel mitmesugustes rahvusvahelstes organisatsioonides," ütles Aljaksandr Karol usutluses ajalehele The Baltic Times, edastas BNS.

Astravetsi tuumajaam asub Leedu pealinnast umbes 50 kilomeetri kaugusel
© Sputnik / Виктор Толочко

Saadik rõhutas, et Valgevene on huvitatud normaalse koostöö loomisest Astravetsi tuumajaama asjus ja tahab väga, et Leedu poliitikute retoorika tuleks asjaliku koostöö juurde tagasi.

"Projekti tähtaegse lõpetamise kohta tahaks märkida, et Valgevenel ei ole vajadust ega põhjust tuumajaama käikuandmise tähtaja muutmiseks — ehitus kulgeb kinnitatud graafiku järgi," jätkas saadik.

Lisaks märkis Karol, et Valgevene kui Tšornobõli tuumaõnnetuse tagajärjel enim kannatanud riik, osutab tuumaohutuse ja Astravesti tuumajaama projekti elluviimise läbipaistvuse küsimustele erilist tähelepanu.

"Me teeme innukat koostööd Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuriga, tuumajaamade käitajate maailmaliiduga ju muude partneritega ning kasutame võimalikult palju nende nõu ja vahendeid. Astravetsi tuumajaama ehitusplatsil on käinud rohkem kui 70 delegatsiooni, sh arvukalt välismaiseid: Ungarist, Poolast, Prantsusmaalt, Bangladeshist, Egiptusest, Euroopa Komisjonist, Rahvusvahelisest Aatomienergiaagentuurist ja mujalt," märkis saadik.

Minsk saadab Euroopa Komisjonile stressitestide tulemused

Valgevene esitab Astravetsi tuumajaama stressitestide tulemused Euroopa Komisjonile.

"Detsembris saime stressitestide tulemused, nüüd analüüsitakse neid ning saadetakse meile tagasi. Nendest materjalidest lähtudes, koostatakse riiklik aruanne, mis esitatakse Euroopa Komisjonile," ütles Valgevene energiaminister Vladimir Potuptšik.

Stressitestide tulemused tutvustatakse ka avalikkusele. Stressitestide läbiviimine viibis mitu aastat, sest Valgevene pidas vajalikuks täita kõiki nõudeid, ka Espoo konventsiooni nõuetele, ütles minister.

"Me tahame ehitada rahvusvahelistele nõuetele vastavat tuumajaama ning oleme selles osas avatud normaalsele dialoogile," ütles Potuptšik viidates Leedu teravale vastuolule tuumajaama ehitamisele lisas minister, et Valgevene ei soovi, et tuumajaama ehitusprotsess muutuks välispoliitiliseks skandaaliks.

Minister lisas, et Astravetsi tuumajaam on avatud rahvusvaheliste inspektorite visiitidele. Jaanuaris leidis aset Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri (IAEA) mittetäielik missioon Seed, tulemused olid rahuldavad.

Tšernobõli AEJ eraldustsoon.
© Sputnik / Евгений Котенко

Astravetsi tuumajaama tuleb kaks 1200-megavatist reaktorit, millest esimene peaks käivituma 2019. aastal, teine 2020. aastal. Astravetsi tuumajaama ehitab Rosatom. Astravetsi tuumajaam jääb Vilniusest 50 kilomeetri kaugusele. Leedu väitel eirab Valgevene tuumajaama ehitades ohutusnorme ja rahvusvahelisi keskkonnanõudeid. Minsk ei ole kriitikat omaks võtnud.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Tagid:
aatom, reaktor, aatomenergiaagentuur, tuumaeletrijaam, Tšernobõl, Astravets, Leedu, Valgevene

Peamised teemad