00:41 19. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Venemaa president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzo Abe

Muneo Suzuki: rahulepingu sõlmimine on võimalik ainult Putini ja Abe otsusega

Пресс-служба Президента РФ
Välisuudised
lühendatud link
4941

Selle aasta märtsis ja aprillis Venemaa ja Jaapani dialoog ilmselt aktiviseerub

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Lähima kahe kuu jooksul on oodata Kuriili saartel ühise majandustegevuse konsultatsioone välis- ja kaitseministrite tasemel 2+2 formaadis. Need üritused on ettevalmistuseks Jaapani peaminister Shinzo Abe aprillis toimuvale visiidile Moskvasse. Läbirääkimiste perspektiividest rääkis agentuurile Sputnik tuntud Jaapani poliitik Muneo Suzuki, kes on hästi kursis Venemaa-Jaapani suhete peensustega.

Kuidas Te hindate 2016. aasta detsembris toimunud Venemaa-Jaapani tippkohtumise tulemusi? Miks on levimas arvamus, et läbirääkimised jäid tulemusteta?

Vastupidi, ma arvan, et Venemaa ja Jaapani riigipeade kohtumine oli erakordselt edukas. Eelkõige soodustas kohtumine veelgi usalduslikemate ja inimlikumate suhete tekkimist kahe riigi liidrite vahel. Need, kes väidavad, et rahulepingu (pärast Teise maailmasõja lõppu ei sõlmitud Venemaa ja Jaapani vahel rahulepingut vaidluse pärast nelja Kuriili saare üle) sõlmimise läbirääkimistel polnud progressi, ei mõista diplomaatiliste suhete olemust ega tunne küsimuse ajalugu.

Möödunud aastal toimunud viimasel pressikonverentsil (juba pärast tippkohtumist) rääkis president Putin eelkõige rahulepingu tähtsusest. Ja peaminister Abe väljendas kavatsust jätkata Venemaa-Jaapani suhete tugevdamist, lubades liikuda ühise eesmärgi poole koos, mis juba iseenesest oli tohutu edu.

Veel üks kohtumise tähtis moment oli saavutatud kokkulepe alustada tööd erilise struktuuri loomiseks, mis hakkaks arendama ühist majandustegevust "4 põhjaterritooriumil" (Lõuna-Kuriili saared: Kunashir, Shikotan, Iturup ja Habomai arhipelaag — toim.). Mind vapustas, et president Putin luges läbi saarte endiste elanike pöördumise. See annab tunnistust inimlikkusest, sellest, et Putin saab väga hästi aru saare endiste elanike meeleoludest.

Ma mõistan seda sammuna teel kõige rahumeelsema rahulepingu suunas. Seepärast arvan ma, et kohtumine oli väga edukas.

Oodatakse, et kevadel külastab Abe Venemaad. Mida võib oodata Venemaa ja Jaapani liidrite uuelt kohtumiselt?

Kohtumisel Sotšis möödunud aastal pakkus Jaapani peaminister välja 8 punktist koosneva plaani, mis soodustab Kaug-Ida ja Sahhalini saare arengut. Septembris toimunud Ida majandusfoorumil esitati konkreetne tegevuskava ja sel aastal tuleb see kava realiseerida.

Mis puutub ühist majandustegevust "4 põhjasaarel", siis Jaapani pool, ma arvan, peaks oma positsiooni konkretiseerima ja ütlema: "Ma teen ära."

Näiteks vastuseks Putini positiivsele suhtumisele saarte endiste elanike vaba liikumise küsimuses, peaks Jaapani pool, arvestades, et nendel saartel elavad praegu vene inimesed, esitama konkreetse programmi neile töökohtade loomiseks, meditsiiniteenuste osutamiseks, keskkonnakaitse- ja loodusressursside kaitsemeetmete rakendamiseks ning taristu rajamiseks.

Millised võiksid olla konkreetsed Venemaa-Jaapani majanduskoostöö vormid Lõuna-Kuriilidel? Mida Jaapan on valmis pakkuma?

Ma tahaksin eelkõige, et Jaapan viiks läbi saare elanike põhjaliku meditsiinidiagnostika. Jaapani meditsiinitehnoloogid on selles osas täiuslikud. Ma räägin sellest, et Jaapani arstid läheksid saarele ja vaataksid üle kõikide saarte elanike tervisliku seisundi. Ma arvan, et seda võiks teha kohe.

Edasi, keskkonnaküsimused. On ju saarte loodus sarnane Shiretoko poolsaare omaga, mis on kantud UNESCO maailmapärandi objektide nimekirja. Ma tahaksin, et ka need "4 põhjasaart" oleksid sellesse nimekirja kantud. Selleks peavad Venemaa ja Jaapan tegema looduskeskkonna uuringu.

Kunashiril ja Shikotanil rajatakse taristut vastavalt "Kuriili saarte sotsiaal-majandusliku arengu plaanile". Iturupil on küll ehitised, kuid pole teid. Kuna Jaapan on saartele lähemal, siis ma arvan, et küsimusele võiks läheneda sealtpoolt.

Tulevikuks tuleb saarel luua tõhusam veevarustuse- ja kanalisatsioonisüsteem ning Jaapan saab kiiresti oma spetsialiste pakkuda; vajalikke uurimusi läbi viia; läbi mõelda, mida saaks veel ära teha ja siis see ka teostada.

Millised on praegu peamised probleemid saarte majanduskoostöö teemade arutamisel?

1998. aastal, Venemaa ja Jaapani tookordsete liidrite kohtumisel juba läks jutt ühisele majandustegevusele ja loodi isegi vastav komisjon, kuid tõusetunud suveräänsuse küsimuse tõttu asjaga kaugemale ei mindud. Seekord ütlesid president Putin ja peaminister Abe: loome uue struktuuri, jätame suveräänsuse probleemi kõrvale ja vaatame, mida on Venemaa ja Jaapani koostöö vallas võimalik ära teha.

Kui esiplaanile tõuseb taas seadusandluse küsimus, jääb kõik seisma.

Kui suur on Jaapanis opositsioon Abe paindlikule kursile territoriaalsete probleemide lahendamisel?

Kord kuus kohtun ma peaministriga, me vestleme Venemaa ja Jaapani suhetest ning ma tunnen iga kord, kui suurt tähtsust ta Venemaa-Jaapani suhetele omistab. Ma arvan, et peaminister jätkab oma isa Shintaro Abe üritust, kes on selle heaks palju teinud.

Olles veel Jaapani valitsuse sekretäri asetäitja, oli Shinzo Abe tunnistajaks, kuidas Yoshiro Mori ja Vladimir Putin kirjutasid Irkutskis alla riikidevahelisele kokkuleppele. Seega teab ta Venemaaga suhete arengu ajalugu hästi. Arvan, et peaminister püüab ellu viia oma isa peamist unistust ja tahab väga seda teha koos president Vladimir Putinga. Arvan, et seda tasuks kindlasti oodata.

Millisena prognoosite te Venemaa-Jaapani dialoogi tulemusi selleks aastaks?

Möödunud aastal kohtusid Venemaa ja Jaapani liidrid 4 korral ja ma arvan, et sellel aastal leiab aset samuti 4 tipptasemel kohtumist.

Maikuus toimub G7 riikide riigipeade kohtumine ja ma arvan, et Abe võib seal teha algatuse Ukraina tõttu kehtestatud sanktsioonide tühistamiseks. Juulikuus toimub G20 tippkohtumine. Järelikult, Jaapani ja Venemaa liidrid kohtuvad aprilli lõpul ja juulis, lisaks lubas Shinzo Abe septembris külastada Ida majandusfoorumit, kus ta kohtub taas Putiniga. Veel üks kahepoolne kohtumine võib aset leida novembris Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö tippkohtumisel.

Arvan, et lähiaastatel võib Venemaa-Jaapani suhetes oodata suurt pööret. Seejuures on rahulepe Venemaa ja Jaapani vahel võimalik vaid kahe riigi liidrite sellekohase otsuse korral. Sellise otsuse võivad teha ainult president Putin ja peaminister Abe.

Tagid:
poliitika, läbirääkimised, perspektiivid, intervjuu, visiit, Muneo Suzuki, Shinzo Abe, Vladimir Putin, Jaapan, Venemaa

Peamised teemad