04:04 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Välisuudised
lühendatud link
4611

Hollandi võimud ei lubanud maanduda lennukil Türgi välisministriga, kes kavatses 11. märtsil külastada minna rahvakogunemisele Rotterdamis, et teavitada Türgi kodanikke Hollandis rahvahääletusele pandud konstitutsioonimuudatustest

ТАLLINN, 13. märts — Sputnik. Hollandi peaminister Mark Rutte keeldus valitsuse nimel vabandamast maandumiskeelu eest lennukile, mille pardal oli Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğlu, teatab RIA Novosti osundusega France Presse´ile.

Hollandi võimud ei lubanud maanduda lennukil Türgi välisministriga, kes kavatses 11. Märtsil külastada kahvakogunemist Rotterdamis, et teavitada Hollandis elavaid Türgi kodanikke põhiseaduse muudatustest, mis on pandud 16. aprillil Türgis toimuvale rahvahääletusele. Hollandi valitsuse avalduses osutatakse, et kõnealune otsus võeti vastu seoses Türgi ministri võimaliku visiidist tuleneva „ohuga avalikule korrale ja julgeolekule".

Maismaatranspordiga püüdis jõuda Hollandisse meeleavaldusel esinema ka Türgi pereasjade minister Fatma Betül Sayan Kaya, kuid Hollandi siseministeeriumi töötajad sulgesid ministri autole tee, misjärel võimud kuulutasid ta „soovimatuks välismaalaseks" ja saatsid riigist välja. Läbipääs keelati ka Türgi ajakirjanikele, kellel oli kavas Kaya Hollandiskäiku kajastada.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ähvardas võtta tarvitusele vastumeetmed. Türgi välisministeerium kuulutas soovimatuks Hollandi suursaadiku puhkusejärgse naasmise Türgisse.

„Vabandamisest ei saa juttugi olla, hoopis nemad peavad selle eest, mida nad eile tegid, vabandust paluma," teatas Rutte.

Seoses Türgi pereasjade ministriga lisas Rutte, et Hollandi valitsus „tahaks, et ta end eemale hoiaks", kuna tema siiasõit tekitas tohutu segaduse ja vaatepildid, „mida me eile Rotterdamis nägime".

Eelnevalt pidas Hollandi politsei Rotterdamis korrarikkumiste eest kinni 12 Türgi saatkonna juures toimunud protestimeeleavaldusest osavõtjat. Kokkutulnud protesteerisid Hollandi võimude keeldumise vastu lubada Mevlüt Çavuşoğlul riiki siseneda. Teatati, et Rotterdami politsei kasutas meeleavaldajate laialiajamiseks jõudu, nende vastu lasti käiku kumminuiad. Meeleavaldajate laialiajamiseks oli kaasatud ka ratsapolitsei.

Rutte väljendas nördimust selle üle, et Türgi president Tayyip Erdoğan nimetas seepeale, kui Hollandi võimud ei lubanud Türgi välisministri lennukil maanduda, hollandlasi „fašistideks". „Ma saan aru, et nad said vihaseks, aga see ületab juba kahtlemata üle igasugused piirid," nentis Rutte, nimetades Erdoğani märkust „hullumeelseks". Samas teatas Rutte, et ta püüab hakata pingelisi suhteid Türgiga parandama.

„Banaanivabariik" ja „fašistid"

Türgi reageeris Hollandi otsusele tormiliselt. Türgi president ähvardas seoses Hollandi poolt Türgi välisministri lennukile seatud maandumiskeeluga võtta tarvitusele vastumeetmed.

„Keelake meie välisministritel lennata niipalju, kui te tahate, aga eks vaatame nüüd, kuidas teie lennureisid Türgis maanduma hakkavad," ütles president, nimetades hollandlasi „fašistideks". Hiljem, Kocaeli provintsis esinedes väitis ta, et Holland käitub nagu „banaanivabariik".

Türgi välisminister ise nimetas Hollandi võimude otsust tema lennuki maandumisluba annullerida „lubamatuks skandaaliks" ning ähvardas vastusammudega. „Nad annulleerisid selle (maandumisloa) julgeolekukaalutlustel, seega minister on — terrorist? Me anname neile vastuse, mille nad on ära teeninud," teatas Çavuşoğlu ajakirjanikele Ankara lennujaama tagasi jõudes. Tema sõnul jätkab Ankara Hollandi suhtes meetmete rakendamist, kuni tolle riigi võimud ei suvatse vabandust paluda. Aga isegi Hollandi-poolsetest vabandustest üksi ei piisa, Hollandi võimude sammud ei jää tagajärgedeta, lisas minister. Türgi ootab ühtlasi Euroopa riikidelt kriitikat Hollandi „fašistlike tegude" aadressil, teatas Çavuşoğlu.

Türgi peaminister Benali Yıldırım kutsus omakorda Euroopat mitte sekkuma Türgi siseasjadesse. „Hei, Euroopa, lõpeta sekkumine Türgi poliitikasse ja siseasjadesse ja pole tarvis kellegi poolele asuda," tsiteerib agentuur Associated Press Yıldırımi sõnu. Tema sõnul saavad Ankara vastumeetmed olema äärmiselt karmid. „Me protesteerime otsustavalt Hollandi võimude tegevuse vastu. Ankara vastumeetmed osutuvad väga karmideks. Surveavaldused Türgile ja diplomaatilise puutumatusega ministrile on lubamatud," tsiteerib Yıldırımi agentuur Anadolu.

Türgi Euroopa Liidu asjade minister Ömer Çelik väitis, et Hollandi otsus tühistada Türgi välisministri lennukile antud maandumisluba ei vasta kahe riigi vaheliste sõbralike suhete vaimule. „See otsus ei sobi kokku meie sõprusega, mis on kestnud sajandeid," teatas minister oma Twitteri-postituses.

Türgi välisministeerium kutsus ka seepeale, kui Hollandi valitsus oli tühistanud Mevlüt Çavuşoğlu lennuki maandumisloa, välja Hollandi asjuri.

Türgi pereasjade minister Fatma Betül Sayan Kaya, keda samuti ei lubatud Hollandisse siseneda, nimetas neid samme rahvusvahelise õiguse rikkumiseks. „Holland rikub kõiki rahvusvahelisi õigusi, inimõiguste konventsiooni, võimaldamata mul minna Türgi konsulaati Rotterdamis," kirjutas ta oma Twitteri-kontol.

Venemaa senati liige Andrei Puškov teatas puhkenud skandaali kommenteerides, et kaos, mida Hollandi peaminister kardab, ei ole tekkinud eikusagilt, vaid see on liberaalide võimuloleku tagajärg. „Hollandi peaminister kardab, et „Trumpi stiilis kaos" jõuab ka Hollandisse. See kaos pole iseenesest, eikusagilt tekkinud. See on liberaalide valitsemise tagajärg," kirjutas Puškov oma Twitteri-kontol.

Visiidid teistesse riikidesse lükatakse edasi

Prantsusmaa presidendikandidaat, endine majandusminister Emmanuel Macron kutsus Prantsusmaad üles skandaalis Türgiga toetama oma „partnereid Euroopa Liidus". „Türgi valitsus on teinud lubamatu avalduse, mis ohustab tõsiselt euroopalikke väärtusi ja meie kõige lähedasemaid partnereid," lausus Macron. Ta märkis, et „nende rünnakute ees ei tohi ilmutada nõrkust." Endise ministri arvates peab Prantsusmaa selles olukorras üles näitama toetust „oma partneritele EL-is".

Varem on Prantsusmaa presidendikandidaat, endine peaminister François Fillon süüdistanud riigi presidenti François Hollande´i selles, et ta rikkus Euroopa solidaarsust, andes loa korraldada meeleavaldus Mevlüt Çavuşoğlu juhtival osalusel. Türgi välisminister nimetas Prantsusmaal Metzi linnas toimunud rahvakogunemisel esinedes Hollandi riiki „fašismi pealinnaks".

Rahvusrinde juht, Prantsusmaa presidendikandidaat Marine Le Pen esines seisukohaga Prantsusmaal Türgi poliitiliste küsimuste lahendamisega seotud meeleavalduste koraldamise vastu. „Miks me peaks taluma omal maal ettepanekuid, mille teised demokraatiad on tagasi lükanud? Mitte mingit Türgi valimiskampaaniat Prantsusmaal," kirjutas Le Pen oma Twitteri-postituses.

Taani peaminister Lars Løkke Rasmussen tegi ettepaneku Türgi peaministri Benali Yıldırımi Taani-visiit Türgi ja Hollandi vahelise konflikti tõttu edasi lükata. Agentuuri andmetel pidi Yıldırımi visiit toimuma märtsis.

„Arvestades Türgi rünnakuid Hollandi vastu ei saa kohtumist käsitleda sellest eraldi seisvana. Ma tegin Türgi kolleegidele ettepaneku kohtumine edasi lükata," teatas Rasmussen.

„Normaalsete asjaolude korral oleks olnud meeldiv võõrustada Türgi peaministrit Yıldırımi, kellega mul oli Ankaras 10. detsembril 2010. aastal avameelne ja konstruktiivne jutuajamine. Kuid pärast Türgi äsjaseid rünnakuid Hollandi aadressil ei saa seda kohtumist vaadelda toimunut arvesse võtmata. Seetõttu tegin ma oma Türgi kolleegile ettepaneku kohtumine ümber ajastada," ütles Rasmussen.

Türgi välisministri plaanitud külaskäik Šveitsi on määramata ajaks edasi lükatud, kirjutas 12. märtsil ajaleht Sonntags Zeitung. „Välisminister Çavuşoğlu kavandatud Šveitsi- reis on kuni järgnevate korraldusteni edasi lükatud," teatas ühiskondliku organisatsiooni Euroopa Türgi Demokraatide Liit esindaja.

Varem tühistasid sakslaste Gaggenau linna (Baden-Württembergi liidumaa) Türgi justiitsministri Bekir Bozdaği esinemise türklastest valijate ees. Ta sõitis Saksamaalt minema ja keeldus kohtumast oma saksa ametivenna Heiko Maasiga.

5. märtsil võrdles Türgi president Berliini praegust poliitikat „natside praktikaga minevikust", millega põhjustas Saksamaa LV-s tõsise rahulolematuse.

Majandusabi võidakse edasi lükata

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble teatas raskustest töö jätkamisel Türgiga seotud majandusabi osutamiseks tänu skandaalidele seoses Türgi ministrite visiitidega mõnedesse EL-i riikidesse, aga ka seoses türgi päritoluga saksa ajakirjaniku vahistamisega Istanbulis. „Sellistel tingimustel on muidugi väga raske tööd selles vallas jätkata. Me ei taha olukorda teravaks ajada ning sellega on Saksamaa valitsuses kõik nõus, me tahame vaid, et Türgi tuleks tagasi terve mõistuse juurde," väitis Schäuble.

Türgi päritluga saksa ajakirjanik Deniz Yücel arreteeriti Istanbulis. Türgi võimude poolt kahtlustatakse teda „terroristlikus organisatsioonis osalemises, andmete väärkasutamises, terroristlikus propagandas". Saksamaa kantsler Angela Merkel on nõudnud Ankaralt Yüceli vabastamist ja meediavabaduse austamist.

Tagid:
skandaal, meeleavaldus, välisminister, peaminister, president, Recep Tayyip Erdoğan, Mark Rutte, Türgi, Holland

Peamised teemad