16:18 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
6441

Jaanuari lõpul blokeeris grupp Donbassi sõjalises operatsioonis osalenud isikuid, kelle hulgas oli ka Ukraina Ülemraada saadikuid, raudtee, mida mööda toimus kaubavahetus Kiievi kontrollile mittealluvate Donbassi piirkondadega

TALLINN, 16. märts — Sputnik. Donetsk alustas Kiievi blokaadi tõttu söe tarnimist Venemaale. Poliitik Vadim Kolisnitšenko väljendas raadio Sputnik eetris arvamust, et tänu Kiievi passiivsusele omandavad tunnustamata vabariigid ühe suurema suveräänsuse.

Donetski rahvavabariik (DRV) alustas söetarneid Venemaale, ütles ajakirjanikele tunnustamata Donetski rahvavabariigi juht Aleksandr Zahhartšenko.

"Meenutagem, kuhu see kivisüsi varem läks. See läks Venemaale. Jah, see protsess pole kerge. Selleks kulub kuni kolm kuud. Täna saatsime esimesed 95 vagunit. See on proovipartii," märkis Zahhartšenko ja lisas, et dokumentide ja turustamisega on raskusi, kuid need on ületatavad.

Tunnustamata vabariigid on blokeeritud

Jaanuari lõpul blokeeris grupp Donbassi sõjalises operatsioonis osalenud isikuid, kelle hulgas oli ka Ukraina Ülemraada saadikuid, raudtee, mida mööda toimus kaubavahetus Kiievi kontrollile mittealluvate Donbassi piirkondadega. Blokeerijad teatasid, et nende arvates on mistahes kaubavahetus tunnustamata vabariikidega ebaseaduslik ja kõik kaubasaadetised salakaup.

Blokaad põhjustas Ukrainas kivisöedefitsiidi, mille tõttu kuulutasid võimud energeetikas välja erakorralise seisukorra.

Vastuseks blokaadile võtsid DRV ja LRV (tunnustamata Luganski rahvavabariik) Ukraina jurisdiktsiooni all olnud ettevõtted oma valitsemise alla. Ukraina president Petro Porošenko teatas, et nüüd Kiiev nende ettevõtetega enam kauplema ei hakka.

Vene kaasmaalaste rahvusvahelise nõukogu president Vadim Kolisnitšenko leiab, et Donbassi blokaadi ja kivisöetarnete keelamisega Ukrainale ei ole kõik kaugeltki nii ühetähenduslik.

"Paljud vastuvõetud dokumendid ja Kiievi juhtkonna teod kinnitavad, et nad on juba ammu (tunnustamata DRV ja LRV-st) loobunud. Ja niinimetatud blokaad on tegelikult sõda Porošenko ja teda toetava hr (Ukraina ärimees Rinat) Ahmetovi vastu.

Seejuures pole Ukraina Donetski kivisöega kõik kaugeltki nii "roosiline". Kui see saabus Ukraina territooriumile, said erinevad pataljonid selle eest raha ja see tähendas "miljardeid" eelarvevälist sularaha. On tehtud katset suunata need rahavood ühest taskust teise. Ja nagu alati, tuli mõistusest puudu ja kõik lõppes tõsise konfliktiga," ütles Vadim Kolisnitšenko raadio Sputnik eetris.

Millega Donetski kivisütt asendada

Poliitiku arvates võib Kiiev üritada asendada Donetski kivisöe näiteks Ameerika omaga. Kuid ta ei välistanud, et Ameerika kivisöe pähe ostetakse ikka sedasama Donbassi kivisütt.

"Kahe aasta eest üritati sisse vedada kivisütt Lõuna-Aafrika Vabariigist (LAV), mis lõppes sellega, et tegelikult osteti sedasama Donetski kivisütt nagu oleks see olnud LAV kivisüsi, kuid umbes 30% võrra kallimalt. USA kivisöe ostmisel kasutatakse ilmselt sama skeemi ja ostetakse veelgi kallimalt, mis võimaldab taas riigieelarvest matti võtta," märkis poliitik.

Ta arvab, et Kiievi käitumine pöördub tema enda vastu. "Tänu Ukraina juhtkonna mitte päris adekvaatsele tegevusele toimub tunnustamata rahvavabariikide üha suurem iseseisvumine. Teisest küljest, arvestades majandusliku ja poliitilise olukorra halvenemist riigis, jääb vaid üks instrument — ühiskonnasiseste sotsiaalsete suhete veelgi suurem pingestamine.

Võimud ei saa ju vastutada selle eest, mis riigis halvasti on, selle eest, et tariifid tõusevad, et sotsiaalsed väljamaksed vähenevad — tuleb leida süüdlane. Aga kes on süüdi? Venekeelsed, Venemaa. Miks me stabiilsed pole, miks me ühtsed pole — sellepärast, et on vene keel, "okupantide" keel. See on žanri "klassika," ütles Vadim Kolisnitšenko kokkuvõtteks.

Porošenko ähvardab sanktsioonidega

Ukraina president Petro Porošenko teatas, et kui DRV ja LRV poolt natsionaliseeritud ettevõtted hakkavad oma toodangut Venemaale tarnima, nõuab Kiiev sanktsioonide kehtestamist, teatas RIA Novosti.

"Kui Ukraina ettevõtete toodangut hakatakse tarnima Venemaale, nõuame me nendele Venemaa ettevõtetele sanktsioonide kehtestamist," ütles Porošenko telekanali "Inter" transleeritud intervjuus.

Ukraina president lubas samuti, et valitsus arvutab kokku Ukrainale radikaalide poolse Donbassi kaubandusblokaadiga tekitatud kahjud.

Tagid:
süsi, blokaad, Petro Porošenko, Porošenko, Venemaa, Ukraina, Donbass, Donetsk

Peamised teemad