02:52 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
2620

Ukraina Ülemraada pöördus USA Kongressi poole palvega kaaluda Kiievile NATO-välise liitlase staatuse andmist ja kaitsekokkuleppe sõlmimist

TALLINN, 22. märts — Sputnik. Vastavat pöördumist toetasid teisel katsel 232 rahvasaadikut, samas kui nõutav miinimum oli vähemalt 226 häält, kirjutab RIA Novosti.

Dokumendis märgitakse, et USA peamise liitlase staatuses väljaspool NATO-t on maailmas niihästi „rahuolukorras" viibivaid riike nagu Austraalia, Uus-Meremaa ja Jaapan kui ka „sõjategevusest ohustatud" riike nagu Lõuna-Korea, Afganistan või Iisrael.

Kusjuures erinevalt Ukraina NATO-sse astumise küsimusest on USA peamise liitlase staatuse andmine väljaspool NATO-t USA suveräänseks õiguseks, mis tähendab, et see ei eelda kõikide NATO riikide nõusolekut.

Dokumendis kinnitatakse, et Ukrainale sellise staatuse omistamisel saab olema väga suur mõju, et lõpeks „Vene agressioon", milles Kiiev pidevalt Moskvat süüdistab.

Venemaa on korduvalt nimetanud sääraseid süüdistusi lubamatuiks, teatades, et tema ei ole Donbassi konflikti osapooleks ja on huvitatud Ukraina kriisi kõige kiiremast lahendamisest.

Varem on president Petro Porošenko väitnud, et kavatseb korraldada rahvahääletuse Ukraina ühinemiseks NATO-ga, kusjuures tema sõnul toetab seda mõtet juba üle poole ukrainlastest. Kuid ameeriklaste avaliku arvamuse uuringufirma Gallup korraldatud küsitlus näitab, et enamik Ukraina elanikest (35%) peab allianssi ohuks, kaitset aga näeb selles vähem kui kolmandik küsiletuist (29%).

Tagid:
kaitsekokkulepe, liitlane, NATO-väline, USA kongress, Ukraina Ülemraada, Petro Porošenko, USA, Ukraina

Peamised teemad