03:12 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
3882

Serbia presidendivalimised võitnud Aleksandar Vučić tänas Venemaa ja Saksamaa riigijuhte julguse eest temaga läbirääkimisi pidada

TALLINN, 3. aprill — Sputnik. Kuna Serbias 2. aprillil toimunud presidendivalimiste esimese voorus võitnud senine valitsusjuht Aleksandar Vučić kogus 60% häältest, siis teist vooru ei toimu, teatab RIA Novosti.

Vučić, kes on Serbias valitseva Progressiivse partei liider, on veendunud, et tema valimisega väljendasid valijad poolehoidu Serbia reformidele ja "Euroopa tee" valikule ning seejuures sõpruse säilitamisele Venemaa ja Hiinaga. Valimiskampaania käigus lubas Vučić rahvale välisinvesteeringuid, uusi töökohti, palgatõusu ja pensionide suurenemist.

"Eriti tahaksin tänada proua Merkelit ja Vladimir Vladimirovitš Putinit selle eest, et nad julgesid valimiskampaania ajal pidada läbirääkimisi Serbia ja minu kui riigi peaministriga. See annab tunnistust, et nad suhtuvad hästi Serbiasse ega suhtu halvasti ka minusse," ütles Vučić. Serbia peaminister tegi visiidi Berliini 15. märtsil ja Moskvasse 27. märtsil.

Vučići poolt andsid oma hääle peamiselt provintsides elavad tagasihoidlikuma sissetulekuga inimesed. Teda toetasid rahvusvähemused — moslemiusulised slaavlased ja ungarlased. Serbia lõunapoolsetes Kosovo ja Metohijaga piirnevates omavalitsustes elavad albaanlased boikoteerisid presidendivalimisi.

Presidendivalimistel osales 11 kandidaati. Keegi Vučić'i konkurentides ei saanud esialgsetel andmetel üle 14% häältest. Aleksandar Vučić tahtis, et tema valimisvõit oleks "puhas nagu prillikivi". Juba esialgsed tulemused kõnelevad selle soovi täitumisest.

Vučić kavatseb valitsuse moodustada kahe kuuga.

Belgrad arvab, et Eesti kui tulevane EL eesistujamaa ja veel mõned "NATO-meelsed" riigid kavatsevad pidurdada Serbia liitumist Euroopa Liiduga, et sundida teda kehtestama Venemaa vastased sanktsioone, teatas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuaris 2017.

Belgrad ei kavatse oma häid suhteid Venemaaga ohverdada. EL ja Belgradi läbirääkimised kestavad juba mitmendat aastat, kooskõlastatud on mitmed tingimused pikast tingimuste nimekirjast, mida serblased peavad täitma, et saada kõikide liikmesriikide nõusolek liitumiseks "sõbralikku Euroopa perega".

Seitse EL liikmesriiki 27-st, sealhulgas Eesti, nõuavas d serblastelt Moskvale sanktsioonide kehtestamist.

Serbia välisminister Ivica Dačić teatas varem, et Eesti kuulub nende väheste EL liikmesriikide hulka, kes paistavad silma "äärmusliku Venemaa-vastase ja NATO-meelse poliitikaga". Serbia parlamendi eurointegratsiooni komitee esimees Marinika Tepić ütles, et tema riigi suhted Eestiga, kus serblasi peetakse "väikesteks venelasteks", on äärmiselt nõrgalt arenenud ja nende parandamiseks tuleb rakendada jõupingutusi.

Selleks tuleb muuhulgas korraldada parlamentidevahelisi kohtumisi. Eesti ja Serbia esindajate kohtumised peaksid toimuma Tallinnas Euroopa Liidu eelistumise ajal, mis kestab kogu 2017. aasta teise poolaasta.

Putin on Serbias kindel

Serbia presidendivalimiste eel teatas Venemaa riigipea Vladimir Putin 27. märtsil riigi peaminister Aleksandar Vučić'iga kohtudes, et Moskval ei kahtle kahe riigi suhete sama edukas arengus sõpruse vaimus nagu varemgi.

"Tänu ühistele jõupingutustele on meil õnnestunud majandus-kaubandussuhetes olukorda vähehaaval parandada," ütles Putin. Ta märkis, et kaupade eksport Serbiast Venemaale on suurenenud. Muuhulgas põllumajandustoodangu tarnemaht Serbiast Venemaale on kasvanud 40%. Aktiivselt arendatakse ühisprojekte, eelkõige energeetikavaldkonnas.

Vučić tänas Putinit ja Venemaad Serbia territoriaalse terviklikkuse toetamise eest. Ta loodab samuti kaubavahetuse edasist kasvu ja olukorra arutamist regioonis tervikuna. Vučić peab seda oluliseks nii Serbiale, kui ka Venemaale. Vučić rõhutas tema riigi kindlaksjäämist riikliku sõltumatuse, vabaduse ja sõjalise neutraliteedi põhimõtetele.

Tagid:
valimised, EL, NATO, president, Aleksandar Vučić, Merkel, Putin, Vladimir Putin, Angela Merkel, Serbia

Peamised teemad