03:33 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
4821

Poola peaprokuratuur süüdistab Venemaa lennudispetšereid ja „kolmandat isikut" president Lech Kaczyński lennuki Tu-154 Smolenski lennukatastroofi sihilikus esilekutsumises

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. „Juurdluse käigus on juba kogutud ja välja sõelutud tõendeid, mis võimaldaksid prokuröridel sõnastada uued süüdistused lennujuhtidele ning ka kolmandale isikule, kes viibis lennujuhtimistornis, katastroofi tahtlikus provotseerimises, mille tagajärjeks oli suure hulga inimeste hukkumine," ütles Poola peaprokuröri asetäitja Marek Pasionek Varssavis toimunud pressikonverentsil, vahendas RIA Novosti.

Pasionek märkis, et Poola pöördub Venemaa poole õigusabitaotlusega Venemaa lennujuhtide ülekuulamiseks.

Venemaa andis Poolale üle purunenud presidendilennuki mustad kastid, illustratiivne foto
photo: Ministerul Sănătății al Republicii Moldova

Katastroofi põhjuseid uuriva prokuröride grupi juht Marek Kuczyński lisas, et juriidiline süüdistuse esitamine lennujuhtidele on võimalik koostöö raames Venemaaga vastavalt õigusabi konventsioonile. "Nüüd ootame Venemaa võimudelt vastust meie taotluse täitmise tärminite asjus," ütles ta.

Kremlist omakorda teatati, et „selliste järeldusega ei ole võimalik nõustuda". Presidendi pressisekretär Dmitri Peskov tuletas meelde, et selle kaasusega tegelevad ka Venemaa uurimisorganid ning katastroofi asjaolusid on juba piisavalt tõsiselt uuritud. „Töö selles osas jätkub," ütles ta ajakirjanikele.

Moskva andis Varssavile üle Smolenskis hävinud Poola presidendi Lech Kaczyński lennuki mustade kastide salvestised, vahendas Sputnik Eesti aasta alguses.

"Poola presidendi lennuki kõnesalvestusi kontrolliti Poola esindajate juuresolekul ja Poola asjatundjate osalusel, pärast täiendavat mürast puhastamist edastati need Poolale fonoskoopilise ekspertiisi ja läbirääkimiste stenogrammi tegemiseks," seisis Vene saatkonna veebilehel.

Lennuõnnetus juhtus 10. aprillil 2010 Venemaal Smolenski sõjaväelennuvälja lähedal nelja kilomeetri kaugusel Smolenski kesklinnast. Poola presidenti ja paljusid kõrgeid riigitegelasi Venemaale viinud Tupolev Tu154-tüüpi lennuk kukkus kaks kilomeetrit enne lennuvälja alla ning süttis põlema.

Kõik lennukis olnud 96 reisijat ja meeskonnaliiget said surma. 85-liikmeline delegatsioon oli teel mälestama 70 aasta möödumist Katõni massimõrvast.

Tagid:
lennudispetšerid, lennukatastroof, süüdistus, Marek Pasionek, Lech Kaczyński, Smolensk, Poola, Venemaa

Peamised teemad