08:08 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
Plahvatus Peterburi metroos (15)
6851

3. aprillil Peterburi metroos toimunud plahvatus võttis 14 inimelu, ligi 50 inimest viibib haiglaravil, linnas kuulutati välja kolmepäevane lein

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. Tragöödiapäeva õhtul asetas Vene Föderatsiooni riigipea Vladimir Putin metroojaama "Tehnologitšeski institut-2" ette lilled plahvatuse tagajärjel hukkunute mälestuseks. Enne seda viis Putin Peterburi julgeolekuteenistuse peavalitsuses läbi nõupidamise metrooplahvatuse asjus.

Nagu teatas ajakirjanikele Venemaa riigipea pressisekretär Dmitri Peskov, helistas peatselt pärast juhtunud tragöödiat Vladimir Putinile USA president Donald Trump, kes edastas venemaalastele edasi omad toetussõnad.

„Telefonivestluses Vladimir Putiniga avaldas Donald Trump sügavat kaastunnet Peterburi metroos toimepandud barbaarse terroriakti tagajärjel hukkunute sugulastele ja lähedastele ning palus edasi anda toetussõnad vene rahvale," ütles Peskov.

Valge Maja omakorda teatas hiljem, et telefonivestluse käigus pakkus Trump Putinile abi tragöödia süüdlaste väljaselgitamiseks ja vastutuselevõtmiseks.

Oma kaastunnet plahvatuse läbi kannatanutele ning Peterburi metroos hukkunute omastele ja lähedastele avaldas oma Facebooki-lehel ka Eesti president Kersti Kaljulaid.

„Minu kaastunne Peterburi metroos toimunud plahvatuses hukkunute lähedastele ja haavatutele," kirjutas ta.

Paljud välisriikide poliitikud ja rahvusvaheliste organisatsioonide esindajad on avaldanud kaastunnet ja toetust seoses Peterburi metroos toimunud plahvatusega, saatkonnad kontrollivad informatsiooni oma kodanike kohta.

"Minu siiras kaastunne Peterburi metrooplahvatuses hukkunute sugulastele. Soovin kiiret paranemist vigastatutele," kirjutas peaminister Jüri Ratas Twitteri mikroblogis nii eesti kui ka vene keeles.

Eesti välisministeerium kutsus metrooplahvatuse tõttu oma kodanikke üles ettevaatlikkusele. "Esmaspäeval 3. aprillil toimus plahvatus Peterburi metroos, jaama „Sennaja väljak" lähedal. Peterburis viibivatel eestlastel soovitame vältida sündmuskohta ning jälgida kohalike ametivõimude korraldusi. Samuti palume Peterburis viibivatel eestlastel anda lähedastele teada, et nendega on kõik korras," öeldakse Eesti välisministeeriumi Facebooki kontol

Oma kaastundeavaldused seoses toimunuga on teinud paljud välisriikide poliitikud ja rahvusvaheliste organisatsioonide esindajad. Euroopa Liidu diplomaatia juht Federica Mogherini ja EL liikmesriikide välisministrid, kes peavad istungit Luksemburgis, jälgivad Peterburist tulevaid uudiseid ja on solidaarsed Veenemaaga.

"Jälgime Peterburist tulevaid uudiseid koos kõikide EL riikide välisministritega. Oleme mõtteis koos Venemaa rahvaga," kirjutas Mogherini Twitteris. Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland kirjutas Twitteris: "Olen vapustatud ja kurb sõnumist Peterburis toimunud plahvatuse kohta. Avaldan siirast kaastunnet meie organisatsiooni liikmesriigile."

NATO peasekretär Jens Stoltenberg avaldas samuti kaastunnet Venemaa rahavale seoses Neevalinnas toimunud plahvatusega. "Sügav kaastunne neile, keda puudutas plahvatus Peterburi metroos, nende poolt armastatud inimestele ja kogu Venemaa rahvale," kirjutas peasekretär Twitteris.

Ühendkuningriigi välisminister Boris Johnson ühines kolleegide kaastundeavaldusega. "Olen šokeeritud uudisest Peterburis toimunud plahvatuse kohta. Minu kaastunne kannatada saanud inimeste perekondadele," kirjutas Johnson Twitteris.

Belgia peaminister avaldas samuti Peterburis toimunud plahvatuses kannatanutele kaastunnet.

Poola välisministeerium teatas, et on vapustatud uudistest Peterburis toimunud metrooplahvatusest. "Oleme vapustatud. Avaldame kaastunnet ja oleme solidaarsed ohvrite lähedastega," öeldakse Poola välisministeeriumi ametlikul Twitteri kontol.

Teatatakse samuti, et Poola konsul Peterburis on kontaktis kohalike teenistusega ja püüab välja selgitada, kas hukkunute ja kannatanute hulgas ei ole Poola kodanikke. Slovakkia välisminister Miroslav Lajčák ütles, et on teadetest Peterburi metrooplahvatuse kohta "šokeeritud".

"Me peame võitlema terrorismiga, kus iganes ta oma ebardlikku loomust ka ei ilmutaks," kirjutas Lajčák oma Twitteri mikroblogis."

USA jälgib tähelepanelikult olukorda Peterburis. Käesoleval ajal ei ole USA võimudel teavet ameeriklastest, kes võisid vahejuhtumis kannatada saada, teatas Valge maja pressiesindaja.

Peterburi metroos kärgatas plahvatus

Plahvatuse eesmärk — hoop Venemaa ja presidendi pihta

Moldova president Igor Dodon väljendas kaastunnet Venemaa rahvale. Tema arvates oli plahvatuse eesmärgiks anda hoop Venemaale ja tema president Vladimir Putinile, kes on esitanud rahvusvaelisele terrorismile väljakutse.

"Rahvusvahelisel terrorismil ei ole piire, rahvust ega religiooni. Kes ka ei oleks selle kuriteo taga, oli selle eesmärgiks anda hoop Venemaale ja tema president Vladimir Putinile, kes on esitanud rahvusvaelisele terrorismile väljakutse ja rakendanud tõhusaid meetmeid võitluseks terrorismiga maailma eri paigus," kirjutas Dodon oma Facebooki kontol.

Ta nimetas plahvatust "koletuks" ja avaldas sellega seoses kaastunnet Venemaa rahvale ja Putinile. Ta avaldas samuti lootust, et see kuritegu ei jää karistamata ja Venemaa rahvas koondub veelgi kindlamalt oma rahvusliku liidri ümber. Dodon usub, et Venemaa juhtkond astub veelgi suurema otsustavusega rahvusvahelisele terrorismile vastu.

Ametlik Damaskus mõistis Peterburi metroos toimunud pommiplahvatuse teravalt hukka ja avaldas kaastunnet riigi võimudele ja rahvale. "Süüria mõistab karmilt hukka Venemaa linnas Peterburis toime pandud argpüksliku terrorirünnaku, mis tõi kaasa süütute inimeste surma ja kümnete inimeste vigastamise," edastas agentuuri SANA allikas välisministeeriumis.

Ametkonna teates rõhutati, et Damaskus avaldab "kaastunnet ja solidaarsust sõbralikule Venemaale, tema juhtkonnale, valitsusele ja rahvale, samuti tunneb sügavalt kaasa ohvrite perekondadele." 

Esmaspäeval kella 14.30 paiku toimus Sankt-Peterburgi metroorongis metroojaamade "Sennaja ploštšad" ja "Tehnologitšeski institut-2" vahelisel teelõigul plahvatus. Veel üks "Ploštšad vosstanija" jaamas kavandatud plahvatus õnnestus ära hoida tänu isevalmistatud lõhkekeha õigeaegsele avastamisele. Venemaa uurimiskomitee algatas kriminaalasja terroriakti käsitleva paragrahvi alusel, uurimise käigus kontrollitakse ka teisi võimalikke versioone.

Metrooplahvatuse epitsentris leiti Kesk-Aasia päritolu inimese surnukeha, vahendas Sputnik Eesti hommikul. "Plahvatuse võimalikus epitsentris avastati tõenäoliselt Kesk-Aasia riigist pärit isiku surnukeha, kuid teda enesetaputerroristiks pidada oleks enneaegne," rääkis agentuurile RIA Novosti allikas korrakaitseasutusest. Tema sõnul kontrollitakse uurimise käigus kõiki võimalikke versioone. Metrooplahvatuste põhjustest on veel vara rääkida, versioonidest teatab uurimine, ütles ka Venemaa peaprokuratuuri esindaja Aleksandr Kurennoi.

Peterburi metroo alustas 4. aprilli hommikul tööd taas täies mahus, kõikide liinidel ja metroojaamade ulatuses.

Teema:
Plahvatus Peterburi metroos (15)
Tagid:
lein, metroo, plahvatus, kaastunne, toetus, Putin, Kersti Kaljulaid, Jüri Ratas, Donald Trump, Sankt-Peterburg, Venemaa

Peamised teemad