19:13 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Välisuudised
lühendatud link
5432

Venemaa president Vladimir Putin kirjutas 5. aprillil alla määrusele, mis lubab Eesti ja Läti kodakondsuseta isikutel, kes on sündinud pärast 1992. aasta 6. veebruari, sõita Venemaale viisavabalt

ТАLLINN, 6. aprill — Sputnik. Määruse kohaselt saavad õiguse siseneda Venemaale viisavabalt kõik Eesti ja Läti mittekodanikud, kes on sündinud pärast 6. veebruari 1992. aastal, kuna nimelt sel kuupäeval lakkas nõukogude kodakondsus institutsioonina eksisteerimast, teatab RIA Novosti.

Aegunud seaduse asemel on uus

Käesoleva hetkeni toimis 2008. aasta 17. juunist kehtinud määrus viisavabast sisenemisest Venemaale kodakondsuseta isikute puhul, kellel varem oli olnud NSV Liidu kodakondsus ja kes nüüdsel ajal elavad Lätis või Eestis. See kategooria kodakondsusetuid tohtis Venemaale ja sealt tagasi sõita ilma viisasid vormistamata Lätis või Eestis välja antud ning antud hetkel kehtivate dokumentide alusel.

Ühtlasi oli 2008. aasta määruses sätestatud, et vastavate kodanike alaealistel lastel peab Venemaale sisesõiduks olema kas isiklik pass või peavad nad olema kantud neid saatva isiku isikutunnistusele.

Viisavabadus kõigile mittekodanikele

Kuid praeguseks hetkeks on tekkinud uus kategooria mittekodanikke, kes on sündinud pärast 1992. aasta 6. veebruari ja on saanud nüüd täisealisteks, aga ka nende lapsed. Tänu oma noorusele ei saanud nad omada NSV Liidu kodakondsust ning vastavalt seni kehtinud määrusele ei saanud viisavabalt Venemaale sõita.

Eesti kodakondsuse saab üle 140 inimese, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Uues määruses, mis on allkirjastatud Vladimir Putini poolt 5. aprillil 2017. aastal, on formulering „omanud NSVL kodakondsust" tekstist välja jäetud. Niiviisi hõlmab määrus kõiki Eesti ja Läti mittekodanikke, kes tohivad alates käesolevast hetkest siseneda Venemaale ilma viisata.

Eesti ja Läti kodakondsusetud

Käesoleval ajal elab Eestis üle 80 000 kodakondsuseta isiku. Lätis on mittekodaniku staatuses ligikaudu 300 000 inimest. Üheks selle staatuse eeliseks on õigus külastada nii Euroopa Liidu riike kui ka Venemaad viisavabalt, seetõttu ei kipu paljud kodakondsuseta isikud oma staatust muutma.

Pealegi tuleb Eesti või Läti mittekodanikel kodakondsuse saamiseks reeglina sooritada riigikeeleoskuse eksam.

Eesti president riigi mittekodanikest

Nagu portaal Sputnik Eesti on teatanud, lausus president Kersti Kaljulaid hiljaaegu antud intervjuus, et küsimuse kodakondsuse andmisest neile, kes on elanud Eestis 25 aastat, peab otsustama vabariigi rahvas ning seejärel tuleb seda arutada koalitsiooniläbirääkimistel pärast järgmisi parlamendivalimisi.

President kommenteeris ka Jüri Ratase valitsuse plaane naturalisatsiooni korras kodakondsuse andmise tingimuste leevendamise kohta. Tema hinnangul on Jüri Ratase ja tema poolt juhitava Keskerakonna jõupingutused suunatud sellele, et venekeelsed elanikud õpiksid ära eesti keele ja lõimuksid paremini siinsesse ühiskonda. Samas leiab Kaljulaid, et Ratase ettepanekud kodakondsuse omistamise küsimuses, aga ka valitsuse plaanid lubada erandina mõnedel koolidel korraldada õppetööd vene keeles, ei sea kahtluse alla tõsiasja, et Eesti riik rajaneb platvormina eesti keelel ning see on ainus ametlik riigikeel.

„Eesti riik suhtleb oma kodanikega eesti keeles. See, mõistagi, ei tähenda, et inimesed ei võiks õppida ja omavahel kõnelda mis tahes nende jaoks sobivas keeles," selgitas Kaljulaid.

Lisaks sellele on Kaljulaid kindel, et keel, mida inimene kõneleb, ei ole tema vaadete suhtes just kõige tõesem näitaja. „Ma olen kuulnud sulaselges eesti keeles arvamust, et Krimm kuulub Venemaale, ja samal ajal on Eestis palju venekeelseid inimesi, kes usuvad euroopalikesse demokraatlikesse väärtustesse. Neil inimestel on erinev rahvuslik päritolu, erinev haridus- ja sissetulekutase, seetõttu ei tohi neid käsitleda ühetaolise venekeelse kogukonnana," väitis president.

Tagid:
viisa, viisavabadus, pass, määrus, president, kodakondsuseta, Kaljulaid, Putin, Kersti Kaljulaid, Vladimir Putin, Läti, Eesti, Venemaa

Peamised teemad