19:32 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Välisuudised
lühendatud link
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)
29283

Kaadrid lapse "päästmisest" väidetava Bashar Assadi režiimi keemiarünnaku tagajärgedest, mille esitas avalikkusele organisatsioon "Valged kiivrid", on lavastatud, meditsiinilisi manipulatsioone sooritati juba surnud lapsel

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Valitsusväline organisatsioon "Rootsi arstid inimõiguste kaitseks" (Swedish Doctors for Human Rights — SWEDHR) süüdistab organisatsiooni "Valged kiivrid", mis on tuntud ka kui Süüria tsiviilkaitse, Bashar Assadi režiimi poolt Süürias väidetavalt korraldatud keemiarünnaku tõendite lavastamises, teatab telekanal RT.

Varem on internetis avalikustatud organisatsiooni "Valged kiivrid" tehtud videokaadreid laste "päästmisest" Aleppos ja Sarminis 2015. aastal väidetavalt toimunud keemiarelvarünnakute ajal. Ühel salvestisel on näha, kuidas lapse elustamiseks süstitakse talle südamesse tundmatut ravimit, teistel on jäädvustatud kolme lapse surm väidetavalt gaasimürgituse tõttu.

SWEDHR asutaja professor Marcello Ferrada de Noli teatas telekanali RT eetris, et "Valgete kiivrite" esitatud tõendid keemiarünnakute kohta on kahtlased ja organisatsiooni vabatahtlikke on varem paljastatud tõendite fabritseerimises. "Ma ei oska kommenteerida seda (2017. aastal Idlibis toimunud) sündmust, kuna pole tõendeid, mille põhjal seda teha.

On vaid USA ametlike isikute, sealhulgas Pentagoni esindajate teated. Lisaks on tunnistajate ütlused, mis pärinevad organisatsiooni "Valged kiivrid" esindajatelt ja mille usaldusväärsuses on suuri kahtlusi. Kui keemiarünnaku kohta on tõendeid, oleks neid tulnud avalikkusele demonstreerida, kusjuures veel enne president Trumpi poolt rahvusvahelise õigusega vastuolus oleva käsu andmist," teatas Marcello Ferrada de Noli.

Süüria opositsioon teatas 4. aprillil Idlibi provinsis asuvas Khan Sheikhunis toimunud keemiarelvarünnaku 80 ohvrist ja 200 vigastatust. Rünnaku süüdlasena nimetas organisatsioon Süüria valitsusvägesid, kes aga lükkasid süüdistused tagasi ja panid vastutuse terrorivõitlejatele ja nende mahitajatele.

Venemaa kaitseministeeriumi teatel andsid Süüria õhujõud löögi Khan Sheikhunis asuva terroristide keemiarelvaarsenalile, mis kavatseti edasi toimetada Iraaki. Vaatamata sellele, et Damaskus eitas keemiarünnakut Khan Sheikhunile, lasti USA laevastiku laevadelt ööl vastu 7. aprilli kümneid tiibrakette Shayrat'i lennuvälja pihta, kust väidetav keemiarünnak startis.

Pentagoni andmetel lasti kokku 59 Tomahawk tiibraketti, mille tagajärjel hukkus Süüria relvajõudude teateil kümme Süüria sõjaväelast.

"Süstlanõelaga" päästjad

Varem on professor ajakirjas The Indicter esitanud ekspertide arvamuse "Valgete kiivrite" avalikustatud salvestiste kohta.

SWEDHR spetsialistid pöörasid tähelepanu sellele, et ühel salvestisel on näha, kuidas "päästja" süstib last südamesse, kuid ei vajuta seejuures üldse süstla kolvile. Tähendab, lapsele tegelikult midagi ei süstitudki. Veelgi enam, eksperdid leiavad, väike patsient, isegi kui ta ei olnud salvestuse tegemise ajal juba surnud, "võis surra süstimise protseduuri tõttu".

Šokeeriv video, mida lastele ja tundlikel inimestel ei ole soovitav vaadata.

Teist videolõiku uurides pöörasid organisatsiooni liikmed tähelepanu sellele, et kolm "päästetoimingutele" allutatud last surid, kuid organisatsiooni "Valged kiivrid" järeldused, nagu oleks lapsed surnud gaasilise kloori mürgituse tõttu, lükati sõltumatute meedikute poolt ümber.

Ekspertide arvates võisid "Keemiarünnaku ohvrid" olla opioidide mõju all ja surid tõenäoliselt just narkootilise aine üledoosi tõttu. SWEDHR asutaja arvates süüdistatakse Süüria valitsust keemiarünnaku toimepanemist selleks, et kehtestada Süürias lennukeelutsoon. Marcello Ferrada de Noli märgib, et uued süüdistused ilmusid pärast seda, kui valitsusväed alustasid edukat pealetungi terroriüksuste positsioonidele.

"Süüria valitsust süüdistatakse keemiarelva kasutamises selleks, et luua vajadus poliitilisteks või isegi sõjalisteks sammudeks Süüria vastu. On vaja põhjust ja selleks sobib juba varem esitatud argument keemiarelva kasutamisest," märgib professor.

"Selles olukorras on olulisim argument, et Süüria valitsus on viimase poolteise aasta jooksul edukelt peale tunginud islamivõitlejate positsioonidele ja Lääneriikide valitsused on aru saanud, et terrorirühmitused ei suuda Süüria valitsusele enam kaua vastu panna. See olukord tuleb murda ja leida casus belli (sõja ajend — toim.)," rõhutas ekspert.

Sariinikahjustust on lihtne lavastada

Inimese sariinikahjustuse sümptomeid lavastada ei ole sugugi keeruline, kuid selle kasutamine ettekäändena USA agressiooniks Süüria vastu on vastutustundetu, teatas agentuurile RIA Novosti ajakirja "Арсенал Отечества" (tõlkes "Isamaa relvaladu") peatoimetaja Viktor Murahovski.

Sariin on sõjalisaks otstarbeks keemiarelvana kasutatav närvigaas, mis blokeerib mitmete valguühendite toime, selgitas ekspert.

"See kahjustub inimese närvisüsteemi, mille tagajärjel lakkab selja- ja peaaju ning teiste südame tööd reguleerivate elundite talitus. Samasugune inhibeeriv toime on ka näiteks insektitsiididel (putukamürkidel) nagu dihlofoss ja klorofoss. Seepärast saab sariinikahjustuste sümptomeid lavastada üsna käepäraste vahenditega," märkis Murahovski.

"Niinimetatud "Valgeid kiivreid" ei saa pidada tõsiseltvõetavaks informatsiooniallikaks. Võtete jaoks sariinikahjustusi lavastada ei ole raske. Tekitab imestust, et YouTubes avaldatud videolõikude ja meedias tehtud avalduste põhjal langetab tuumariik sõjalise jõu kasutamise otsuseid."

See on mingi õudus — vastutustundetuse ja ebaprofessionaalsuse tipp," lõpetas sõjandusekspert.

Varem on Venemaa välisministeerium teatanud, et organisatsiooni "Valged kiivrid" ei saa pidada usaldusväärseks teabeallikaks keemiarelva kasutamise kohta Idlibis. "Valged kiivrid" vassivad oma tunnistustes pidevalt, muudavad kogu aeg versioone toimunust, räägivad kord pommitamisest kopteritelt kord lennukitelt.

Räägitakse kord kloori kord sariini kasutamisest, esitatakse erinevaid andmeid kannatanute hulga kohta. Sotsiaalvõrgustikes avaldatud videolõikudel ja fotomaterjalidel on näha, kuidas kannatanutele osutavad abi "Valgete kiivrite" esindajad, kellel ei ole efektiivseid kaitsevahendeid ja kes tegutsevad ebaprofessionaalselt," teatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Organisatsioon "Valged kiivrid" peab oma eesmärgiks Süüria tsiviilelanikkonna kaitsmist, ise sõjategevuse suhtes poliitiliselt neutraalseks jäädes. Internetis on viimastel aastatel üha sagedamini ilmuma hakanud videomaterjale, kus valgetes kiivrites inimesed päästavad rusude alt lapsi.

Samal ajal on ilmunud ka videosalvestisi, kuidas needsamad "valged kiivrid" teevad lavastatud videosalvestisi grimeerides "kannatanuid" ja dikteerides neile ette, mida nad rääkima peavad. Lisaks näitasid Süüria ajakirjanikud mitmeid materjale, kus "päästjad" on jäädvustatud sõjaväevormis, relv käes.

Briti režissöör Orlando von Einsiedeli Süüria sõjast jutustav dokumentaalfilm "Valged kiivrid" ("The White Helmets") pälvis 2017. aastal "Oscari" "parima dokumentaalse lühifilmi" kategoorias. Auhinda vastu võttes tänas režissöör Süüria organisatsiooni "Valged kiivrid". Süüria president Bashar Assad nimetas "Valged kiivreid" Al Qaeda (Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon) pooldajateks. ""Valged kiivrid" on Al Qaeda liikmed ja see on tõestatud," teatas Assad, lisades, et "need on samad terrorirühmituse liikmed, kes tapavad ja hukkavad ning on samal ajal humanitaarsed kangelased ja nüüd on neil isegi "Oscari" auhind."

Teema:
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)
Tagid:
lavastatud, keemiarünnak, video, laps, tõendid, SWEDHR, Valged kiivrid, Bashar al-Assad, Süüria

Peamised teemad