13:56 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
9142

Lõuna-Korea ja USA kavatsevad Põhja-Koread tema edaspidiste „provokatsioonide“ korral otsustavalt karistada

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Sellest teavitas Lõuna-Korea presidendi ajutine kohusetäitja, peaminister Hwang Kyo-ahn pärast läbirääkimisi USA asepresidendi Mike Pence´iga Soulis, vahendab RIA Novosti.

„Korea Vabariik ja USA rakendavad Korea RDV (Põhja-Korea ametlikult — toim.) edasiste provokatsioonide korral jõulisi karistusmeetmeid," vahendab Hwangi sõnu teabeagentuur Yonhap.

Agentuuri andmeil teatas peaminister ühtlasi, et on jõudnud Pence´iga kokkuleppele kiireimas korras uusima ballistiliste rakettide püüdursüsteemi THAAD paigaldamiseks ja kasutuselevõtuks.

„Korea-USA allianss on rahu ja õitsengu kindel tugi Korea poolsaarel ja Kirde-Aasias," väitis Hwang Kyo-ahn. 

USA ja Korea RDV vastasseis on viimasel ajal teravnenud kuni ähvarduseni sõjalise jõu rakendamiseks. Pärast seda, kui Ameerika Ühendriigid olid andnud raketilöögi Süürias, toimetasid nad ootamatult Korea poolsaare rannikuvetesse mitu sõjalaeva eesotsas tuumalennukikandjaga Carl Vinson.

Meedia ei ole välistanud võimalikku sõjalist lööki Põhja-Korea vastu. Vastuseks Washingtoni sammudele teatati Pyongyangist, et provokatsioonide korral ollakse valmis andma ennetav löök ameeriklaste sõjaväebaasidele Lõuna-Koreas, Jaapanis ja Ameerika Ühendriikide põhiterritooriomil, aga ka presidendipaleele Soulis.

Hiljem on USA meediakanalid teatanud, et Valge Maja otsustas kasutusele võtta Korea RDV-le „maksimaalse surveavalduse" poliitika lootuses pöörduda tagasi tuumaarsenali käsitlevate läbirääkimiste juurde.

Washington ja Soul leppisid 2016. aastal kokku paigutada Lõuna-Koreasse raketitõrjesüsteem THAAD Põhja-Korea poolt ähvardava ohu ettekäändel. Nagu teatas agentuur Yonhap, on õhutõrjepatareis neli kuni üheksa roomikliikurit, millest igaüks on mõeldud kaheksale püüdurraketile, kuigi ametlikku infot selle kohta ei ole. Lõuna-Korea kaitseministeeriumi informatsiooni kohaselt ei ületa raketitõrjesüsteemi tegevusraadius 200 klomeetrit.

USA ja Korea plaanid on põhjustanud ärevust Venemaa ja Hiina silmis, kes näevad raketitõrjesüsteemi kasutuselevõtus samme oma raketivõimekuse allasurumiseks. Moskvast rõhutati, et Washingtoni tegevus viib selles piirkonnas olukorra teravnemiseni.

Tagid:
karistusmeetmed, provokatsioon, Mike Pence, Lõuna-Korea, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad