12:00 10. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
Ühendriikides tappis äärmuslike vaadetega mees kolm inimest, illustratiivne foto

Tulistamine Ühendriikides: tapeti kolm inimest

© AFP 2019 / Andrew Biraj
Välisuudised
lühendatud link
3611

Ühendriikides avas 39-aastane äärmuslike vaadetega mees teisipäeval tule Fresno linnas, surma sai kolm ja haavata üks inimene, teatasid võimuesindajad

TALLINN, 18. aprill — Sputnik. Võimude kinnitusel osutus tulistajaks Kori Ali Muhammad, kes on vahistatud, vahendas ERR. Muhammadi kahtlustatakse ühtlasi motelli turvamehe tulistamises möödunud nädalal. 

Fresno politseiülema Jerry Dyeri kinnitusel karjus mõrtsukas vahistamisel: "Allahu Akbar!". Politseiülema sõnul viitasid Muhammadi Facebooki postitused sellele, et mees vihkas teiste seas kõiki valgeid inimesi ja valitsust.

Terrorism laastab Euroopat

Terrorismi tagajärjel hukkus 2015. aastal 29 376 inimest. Terrorioht on Euroopa Liidus endiselt kõrge.

Euroopa agentuur Europol teatas möödunud aasta lõpus, et ЕL-i riikides viibib praegu mitukümmend IS-i ettevalmistusega sõdalast, kes on valmis sooritama tapatalguid kõige rahvarohkemates avalikes paikades.

Europoli terrorismivastase võitluse üksus tõdeb, et peamine oht lähtub niinimetatud Islamiriigist (sama mis Daesh, EL-is, USA-s ja Venemaal keelatud), kuid ei välista ka võimalikke rünnakuid Al-Qaida ja An-Nusra poolt. 

Agentuur eeldab, et EL-i riikides võib viibida mitukümmend islamisõdalast, kes on suutelised ette valmistama ja täide viima kallaletunge eurooplastele. Eriti suurt ohtu aga kujutavad endast ettearvamatud rünnakud üksiküritajate, IS-i salajaste ja fanaatiliste toetajate poolt, kes ei ole terroristidega organisatsiooniliselt kuidagi seotud.

Europol nendib, et aina enamatel juhtudel on terrorirünnakute sihtmärgid valitud ilma mingi sümboolset tähendust silmas pidamata — ja ohvriteks võivad osutuda mitte ainult politseinikud või sõjaväelased, vaid ka kõige tavalisemad reakodanikud.

Islamisõdalaste ülesanne seisneb selles, et tappa võimalikult palju inimesi sellises kohas, kus terroriakt pälvib kõige enamal määral meedia tähelepanu. Sellest vaatenurgast lähtuvalt jäävad sõdalaste jaoks muidugi eelistatumaiks sihtmärkideks EL-i kõige suuremad ja tegusamad riigid — Prantsusmaa, Saksamaa, Belgia, Holland ja Suurbritannia.

Europol märgib, et džihadistide rünnakute arv on kerkinud 4-lt 2014. aastal 17-ni 2015. aastal, kinnipeetud terroristide hulk aga kasvas 395-lt 2014. aastal 667-ni 2015. aastal, mis näitab Euroopa eriteenistuste tegevusaktiivsuse tõusu ja ühtlasi ohtude ulatust, mida neil tuleb tõkestada.

Tagid:
hukkunud, tulistamine, politsei, Kori Ali Muhammad, USA

Peamised teemad