05:35 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
5541

Hiina toetab Venemaa tegevust konfliktide reguleerimiseks Süürias, Põhja-Koreas ja teistes plahvatusohtlikes piirkondades

TALLINN, 22. aprill — Sputnik. Hiljuti toetas Hiina Venemaa seisukohta Keemiarelva keelustamise organisatsioonis (OPCW), tsiteerib RIA Novosti Hiina välisminister Wang Yi'd.

"Me hääletasime Venemaa eelnõu poolt ning leiame, et teie seisukoht ja lähenemine on täiesti loogilised ja põhjendatud," ütles Wang Yi. Hiina välisministri sõnul püsib Hiina vaatamata keerulisele rahvusvahelisele olukorrale koos Venemaaga kindlal kursil ja on valmis tugevdama strateegilist koostööd Venemaaga. 

Lääs blokeerib Venemaa ettepanekuid

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatel tegid Venemaa ja Hiina OPCW ekspertidele ettepaneku sõita sündmuskohale, kus USA väitel Süüria valitsusväed keemiarelva olevat kasutanud, kuid 20. aprillil 2017 blokeerisid lääneriikide delegatsioonid selle ettepaneku.

Lavrov nimetas sellist seisukohta mittekonstruktiivseks. Ta järeldab sellest, et Lääne tegevus on suunatud võimuvahetusele Süürias ja president Bashar Assadi kukutamisele. Lavrov teatas, et see on väga tõsine olukord, sest nüüd on selge, et valeinformatsiooni Süüria valitsuse poolt keemiarelva kasutamise kohta kasutatakse selleks, et vältida Süüria olukorra reguleerimist kõigi konflikti osapoolte osavõtul.

VF president Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Дружинин

Lääs kavatseb hakata ellu viima juba ammu hautud ideed Süüria režiimi muutmisest. "Olen veendunud, et me peame selle ära hoidma," märkis Lavrov. Venemaa välisminister ütles samuti, et oma ekspertide sündmuskohale Khan Shaykhuni saatmisest keeldumisega diskrediteerib OPCW end.

Varem on Moskva teatanud, et jätab endale õiguse võtta tarvitusele mistahes meetmed, et heita valgust Süürias Khan Shaykhunis toimunud sündmustele, kus Lääne esindajate väitel keemiarelva rünnak toimus. 

"Venemaa jätab endale OPCW eesmärke ja ülesandeid järgides õiguse tegutseda rangelt keemiarelva keelustamise konventsiooni raamides ja võtta tarvitusele mistahes meetmed, mida ta vajalikuks peab, et heita valgust Khan Shaykhunis toimunule, samuti selleks, et kontrollida Ameerika väiteid Shayrati õhuväebaasi väidetavast kasutamisest õhuväelöögi andmiseks keemiarelvaga," teatas Venemaa alaline esindaja OPCW juures Aleksandr Šulgin.

Pooled süüdistavad teineteist

Süüria opositsiooni teatel hukkus keemiarelva kasutamise tagajärjel Khan Shaykhunis 80 tsiviilisikut ja veel 200 inimest sai kannatada. Opositsioon süüdistas toimunus valitsusvägesid, kuid Süüria ametlikud võimud lükkasid süüdistused tagasi, süüdistades omakorda äärmusrühmitusi ja nende käsilasi.

Süüria võimud on korduvalt teatanud, et ei ole kunagi tarvitanud keemiarelva ei tsiviilisikute ega isegi mitte terroristide suhtes. Veelgi enam, kogu keemiarelvade varu on riigist ORCW kontrolli alla välja viidud.

Mingeid tõendeid süüdistuse põhjendatuse kohta ei ole esitatud, uurimist ei ole läbi viidud. Sellele vaatamata andis USA oma laevadelt 7. aprillil keemiarünnaku toimumise ettekäändel 59 raketiga löögi Süürias asuvale Shayrat'i õhujõudude baasile.

Süüria president Assad teatas, et valitsusväed ei sooritanud mingit keemiarünnakut. Ta süüdistas USA-d sihilikus provokatsioonis, mis pidi olema ettekäändeks Süüriale raketilöögi andmiseks.

Kreml nimetas USA raketilööki Süüria õhuväebaasile suveräänse, ÜRO liikmeks oleva riigi vastu toime pandud agressiooniaktiks. Selline käitumine tekitab tõsiseid takistusi rahvusvahelise koalitsiooni loomisele võitluseks terrorismiga.

Tagid:
keemiarelv, koostöö, toetus, OPCW, Wang Yi, Sergei Lavrov, Khan Shaykhun, Hiina, Venemaa, Süüria

Peamised teemad