01:36 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1843
  • RUB86.9321
Välisuudised
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
2921

Euroopa Liit nõuab Suurbritannialt kaks miljardit eurot tollimaksude tasumata jätmise eest

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. EL nõuab Suurbritannialt kahe miljardi euro tasumist hüvitiseks selle eest, et briti võimud pole suutnud takistada tollipettusi, mis enne Brexiti-järgse uue kaubanduskokkuleppe sõlmimist toimuvad, teatab ajaleht Times osundusega kõrgetele riigiametnikele, vahendab RIA Novosti.

Väljaande sõnade kohaselt leitakse EL-is, et Suurbritannia maksu- ja tolliamet (HMRC) ei suuda takistada kuritegelikke, põhiliselt hiina grupeeringuid, kes kunstlikult vähendavad briti linnade Doveri ja Felixstowe´i kaudu Euroopa Liitu sisseveetavate kaupade hindu. Need rühmitused jätavad tasumata tolli- ja käibemaksu miljardite naelsterlingite ulatuses.

„Need maksupettused kestavad tänase päevani ja Suurbritannia on sellest teadlik. See kerkib pinnale kaubandusläbirääkimistel ning avaldab mõju EL-i ja Suurbritannia edaspidistele kaubandussuhetele," tsiteerib väljaanne Euroopa Komisjoni kuuluva allika sõnu.

Ajaleht esitab ametlikud andmed selle kohta, et kuritegelikud rühmitused on kahekordistanud kaubakoguste mahtu, mida nad Suurbritannia sadamate kaudu ebaseaduslikult Euroopasse edasi toimetavad. Nii on salakaubana Hiinast tarnitud rõiva- ja jalatsisaadetiste kogumaht kasvanud 192 miljonilt 2013. aastal enam kui 407 miljoni kilogrammini 2016. aastal.

Kurjategijad on Suurbritannia välja valinud tänu võimalusele deklareerida importkaupu madala käibemaksu määraga. Kusjuures 86% sedasi sisse veetud kaubalaadungeist saadetakse otsekohe edasi Euroopasse, tihtilugu varifirmade kaudu, mis enne käibemaksu tasumist kaovad.

„Vahest kõige suuremaid kahjusid kannatab EL-i eelarve, kuid see avaldab mõju ka Suurbritannia ettevõtetele, kuna need, kes tolli- ja käibemaksu ei maksa, tõmbavad hinnad alla," vahendab väljaanne Alamkoja eelarvekomisjoni esimehe Meg Hillieri sõnu.

Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) andmetel moodustasid ajavahemiku 2013-2016 vältel saamata jäänud aktsiisid kaks miljardit eurot ning saamata jäänud käibemaks 3,2 miljardit eurot. Ameti direktori Ernesto Bianchi sõnul langeb ligi 79% kahjumist (648,8 miljonit eurot) Suurbritannia kaudu imporditud kaupade eest tasumata jäetud tollimaksude arvele.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
tollipettus, hüvitis, tollimaksud, The Times, EL, Suurbritannia

Peamised teemad