00:39 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
4001

Üle poole soomlastest kardab terrorirünnakut Soomes aasta jooksul, selgub Yle läbi viidud küsitlusest

TALLINN, 27. aprill — Sputnik. Vastanutest 54% peab terrorirünnakut Soomes tõenäoliseks. Samas püsib usk ametivõimudesse tugev, vahendab Soome uudiste eestikeelne portaal Eestinen viitega Yle-le. 56% vastanutest on arvamusel, et Soome valitsus ja ametivõimud on teinud kõik võimaliku terrorirünnakute ärahoidmiseks.

Vastanutest 50% leiab, et terroriohtu tuleks ära hoida pehmete meetoditega nagu migrantide parem integratsioon. Vastajatest 40% pooldab karme meetodeid nagu migratsioonipoliitika karmistamine ja karistuste suurendamine.

Küsitlusele vastas 1002 inimest ja veamarginaal on 3 protsendipunkti.

Juba varasem Yle uuring näitas, et pärast Stockholmi terrorirünnakut on suurenenud soomlaste hirm vägivalla ja terrorismi ees.

Terrorioht Euroopa Liidus on kõrge

Terrorismi tagajärjel hukkus 2015. aastal 29 376 inimest. Euroopa agentuur Europol teatas möödunud aasta lõpus, et ЕL-i riikides viibib praegu mitukümmend IS-i ettevalmistusega sõdalast, kes on valmis sooritama tapatalguid kõige rahvarohkemates avalikes paikades. 

Europoli terrorismivastase võitluse üksus tõdeb, et peamine oht lähtub niinimetatud Islamiriigist (sama mis Daesh, EL-is, USA-s ja Venemaal keelatud), kuid ei välista ka võimalikke rünnakuid Al-Qaida ja An-Nusra poolt.

Agentuur eeldab, et EL-i riikides võib viibida mitukümmend islamisõdalast, kes on suutelised ette valmistama ja täide viima kallaletunge eurooplastele. Eriti suurt ohtu aga kujutavad endast ettearvamatud rünnakud üksiküritajate, IS-i salajaste ja fanaatiliste toetajate poolt, kes ei ole terroristidega organisatsiooniliselt kuidagi seotud.

Europol nendib, et aina enamatel juhtudel on terrorirünnakute sihtmärgid valitud ilma mingi sümboolset tähendust silmas pidamata — ja ohvriteks võivad osutuda mitte ainult politseinikud või sõjaväelased, vaid ka kõige tavalisemad reakodanikud.

Islamisõdalaste ülesanne seisneb selles, et tappa võimalikult palju inimesi sellises kohas, kus terroriakt pälvib kõige enamal määral meedia tähelepanu. Sellest vaatenurgast lähtuvalt jäävad sõdalaste jaoks muidugi eelistatumaiks sihtmärkideks EL-i kõige suuremad ja tegusamad riigid — Prantsusmaa, Saksamaa, Belgia, Holland ja Suurbritannia.

Tagid:
soomlased, terrorirünnakud, hirm, küsitlus, oht, terrorism, Yle, Rootsi, Soome

Peamised teemad