12:01 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
4120

Prantsusmaa eriteenistuste ettekanne Khan Shaykhuni vahejuhtumist on poliitiline tellimustöö - sellise arvamuse esitas raadio Sputnik eetris poliitikateaduste doktor Aleksei Gussev

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. Moskvas kaheldakse Prantsusmaa eriteenistuse poolt väidetavalt Khan Shaykhuni piirkonnas võetud proovide usaldusväärsuses, öeldakse Venemaa välisministeeriumi teates, vahendab RIA Novosti.

Välisministeeriumist teatati, et Prantsusmaa eriteenistuste ettekanne oli pärast Türgi ja Ühendkuningriikide oma juba kolmas Idlibi provintsis keemiarelva kasutamise kohta tehtud rahvuslik uurimine. "Jääb mulje, et nimetatud riigid kas ei usalda OPCW (ÜRO Keemiarelva keelustamise organisatsioon — toim.) või püütakse tema tegevust mõjutada," öeldi ametkonnas.

Välisministeeriumis märgiti, et Prantsusmaa dokumendi analüüs tekitab palju küsimusi. Ennekõike on arusaamatu, kust sai Pariis väidetavalt sündmuskohalt võetud proovid. 

Juhul, kui eriteenistused võtsid need ise, siis "tuleb välja, et neil on juurdepääs piirkonda, mida kontrollivad, nagu ettekandes seisab, Al-Qaedaga (Venemaal keelatud terroriorhganisatsioon — toim.) seotud Süüria relvastatud opositsioonirühmitused.Kui proovid võeti mingis muus kohas, näiteks mõne Süüriaga piirneva riigi territooriumil, siis muutub läbiviidud analüüsi usaldusväärsus kohe kahtlaseks," järeldati ametkonnas.

Ainsaks tõendiks, millele ettekande autorid tuginevad, on sariini sisaldav käsigranaat, mis väidetavalt heideti alla Süüria helikopterilt.

"Sellist nähtust ei ole kogu keemiarelva eksisteerimise ajaloos meile teadaolevalt varem esinenud. Selline eksootiline keemiamoon poleks pehmelt öeldes selle kasutajatele ohutu," öeldakse teates.

Paljud Prantsusmaa ettekande "vastuolud" tekitavad tõsiseid kahtlusi läbiviidud uuringu kvaliteedis, leiab poliitikateaduste doktor Aleksei Gussev. 

"Prantsusmaa eriteenistused mitte üksnes ei "kinnitanud" Türgi ja Briti kolleegide järeldusi, vaid nad leidsid "täiesti uue tõendi", et Idlibis kasutati keemiarelva. On isegi kummaline, et see tuleb eriteenistustelt. Mul on raske ette kujutada, kuidas saab käsigranaati täita sariiniga. Veelgi enam, kuidas seda hiljem kopterilt heita — see on midagi täiesti uut," ütles Aleksei Gussev raadio Sputnik eetris.

Süürias hukkus mürkgaasirünnakus ligi 60 inimest
© REUTERS / AMMAR ABDULLAH

Tema arvates paistavad Prantsusmaa, Türgi ja Briti eriteenistuste ettekannete avalikustamise tagant poliitilise tellimustöö kõrvad.

"Laegas, nagu öeldakse, käib lihtsalt lahti. Ühendkuningriik, Türgi ja Prantsusmaa on (Süürias ja Iraagis) tegutseva koalitsiooni liikmed, mida juhib USA. Kõigi kolme riigi eriteenistused püüavad praegu koguda tõendite baasi näitamaks, et Idlibis toimunud vahejuhtumi süüdlased on Süüria valitsusväed ja Bashar Assad. Nii et siin näeb ka pime, et see kõik on "sulepeast välja imetud", leiab Aleksei Gussev.

Tagid:
proovid, tellimustöö, keemiarelv, sariin, poliitika, koalitsioon, Välisministeerium, Khan Shaykhun, Prantsusmaa, Venemaa, Süüria

Peamised teemad