10:06 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Välisuudised
lühendatud link
Tulekahju Odessa ametiühingute majas (5)
10540

Ametiühingute majas juhtunu uurimist venitatakse sihilikult, sest Kiievile ei ole poliitiliselt kasulik süüdlasi karistada - sedasi arvas Sputniku raadiosaates politoloog Stanislav Bõšok

TALLINN, 3. mai — Sputnik. Tragöödia kolmandal aastapäeval, 2. mail peeti Odessas mälestusmiiting. Möödas on kolm aastat 2014. aasta 2. mai traagilistest sündmustest, mil kesklinnas asetleidnud kokkupõrgete ja Ametiühingute majas puhkenud tulekahju läbi hukkus ligi 50 inimest, vahendab raadio Sputnik.

Rahvusvahelised organisatsioonid on korduvalt osutanud, et Kiiev pole teinud mingeid edusamme Odessa tragöödia uurimisel, ja nõuavad Ukraina võimudelt inimeste hukkumises süüdi olevate isikute karistmist. Ent asjaomane kohtuprotsess aina venib, kohtunikekollegiumi väljavahetamise tõttu algas protsess taas otsast peale.

Inimõiguslased märgivad ühtlasi, et kolm aastat kestnud juurdluse jooksul ei ole õieti mitte midagi tehtud, et kõik tragöödia asjaolud välja selgitada.

Pärast Ukraina riigipööret lõhkusid „antimaidani" aktivistid protesti märgiks Odessas Kulikovo väljal seisnud telklaagri. 2. mail 2014. aastal puhkesid keset päeva Kreeka väljakul kaklused ühelt poolt „antimaidani" aktivistide ja Odessast ning Harkivist pärit jalgpallifänidest „ultrate" ning teiselt poolt „euromaidani" äärmuslaste vahel.

Rahutused lõppesid telklinnaku hävitamisega ja Ametiühingute maja põlemasüütamisega, kui „antimaidani" esindajad sinna varjunud olid. Ametlike andmete kohaselt sai Odessa 2. mai sündmustes kannatada üle 250 inimese, Ametiühingute maja põlengus hukkus 42 inimest, Kreeka väljakul asetleidnud rahutustes, kus lobiti kive ning kasutati lõhkelaenguid, tulirelvi ja traumaatilisi relvi, sai surma veel kuus inimest.

Kümme inimest sai vigastusi põleva hoone akendest välja hüpates, 32 suri põletushaavadesse või vingumürgitusse ja kuus tulistamiste tagajärjel. Hukkunute seas oli seitse naist ja üks alaealine. Kannatanute hulgas oli ka 49 miilitsatöötajat ja 14 sisekaitsevägede võitlejat.

Rahvusvahelise seireorganisatsiooni CIS-EMO poliitikaanalüütik Stanislav Bõšok avaldas Sputniku raadiosaates arvamust, et Kiievi jaoks ei poliitiliselt kasulik tragöödia süüdlasi karistada.

„Uurimist venitatakse sihilikult ja senikaua, kuni Ukrainat juhib valitsus, kes tuli võimule Maidani taustal, ei viidagi seda lõpule, niisamuti kui paljusid teisi juurdlusi, nagu näiteks see, mis on seotud (Ukraina ajakirjaniku ja kirjaniku) Oles Busina tapmisega. Sest Maidani-järgses Ukrainas on kehtinud ja kehtib praegugi reegel: eesmärk pühitseb abinõu. Tegemist on eranditult poliitilise kaasusega. Ja võimudele ei ole kasulik kuidagiviisi oma legitiimsust kahjustada, kuna see põhineb Maidanil ja sellele järgnenud sündmustel, sealhulgas Odessas toimunuil. Valitusele ei ole poliitiliselt kasulik vangi panna neid, kes ta tegelikult legitimeerisid," lausus Stanistav Bõšok.

Juurdlus ei ole seniajani välja selgitanud, kes on süüdi Odessa Ametiühingute maja süütamises. Kuid uurimise, usub politoloog, saaks lõpule viia, kuna tõenditest puudust ei ole.

„Ei ole raske tapjad välja selgitada. Vaatamata sellele, et osa asitõenditest on kadunud, hävitatud, varastatud, on internetis nendest traagilistest sündmustest arvukalt salvestusi. Venemaa Föderatsioon algatas Odessa sündmuste kohta kriminaalasja ja kui Ukraina pool ilmutab head tahet, siis on Venemaa loomulikult valmis neid andmeid jagama, seda enam, et märkimisväärne osa nende sündmuste ellujäänud pealtnägijaid elab teistes riikides, sealhulgas Venemaal. Ning kui juhtub, et nende sündmuste suhtes toimub avalik kohtumõistmine — nagu ka teiste Ukraina viimaste aastate sündmuste osas —, siis tunnistajaid, ma usun, leidub piisavalt," nentis politoloog.

Teema:
Tulekahju Odessa ametiühingute majas (5)
Tagid:
kokkupõrge, poliitika, tragöödia, Ametiühingute maja, Stanislav Bõšok, Odessa, Ukraina

Peamised teemad