05:40 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Soome sõjaväelased. Illustratiivne foto

Venemaa peab Soomet ja Rootsit NATO liikmeteks

CC BY-SA 2.0 / duvin
Välisuudised
lühendatud link
5923

Venemaa peab Soomet ja Rootsit NATO liikmeteks, mille lennuvälju ja sadamaid on võimalik sõja korral kasutada, selgub Vene sõjaväe peastaabi ülema kindral Valeri Gerasimovi ettekandest nädala aega tagasi toimunud Moskva rahvusvahelisel julgeolkukonverentsil MCIS-2017

TALLINN, 5. mai — Sputnik. Youtube'i keskkonda üles pandud videos räägib Gerasimov, et muidu väga rahulik ja stabiilne Euroopa muutub iga päevaga sõjaliselt üha ebastabiilsemaks piirkonnaks, kus suureneb sõjaliste kokkupõrgete oht. Sihikule on võetud Venemaa.

Gerasimovi sõnul on Venemaa ja NATO suhted praegu kõige madalamal tasemel alates Külma sõja lõpust, vahendab portaal eestinen. NATO peab Venemaad kõige suuremaks sõjaliseks ohuks. NATO on suurendanud sõjalist kohalolekut Baltimaades, Poolas, Rumeenias ja Bulgaarias. Kohale on toodud ründeotstarbelised relvad. Samuti on NATO teinud ettevalmistusi tuumarelva kasutamiseks. Tuumapommid on valmis pandud Belgias, Itaalias, Hollandis, Saksamaal ja Türgis. Suurenenud on sõjaliste intsidentide tõenäosus.

Gerasimov tõi välja ka kübersõja ohu, mille puhul NATO-s rakendatakse samuti Washingtoni leppe 5. artikli põhimõtteid, kus küberrünnak ühe liikmesmaa vastu võib esile kutsuda laiaulatusliku sõjategevuse. Samas on küberründe puhul enamasti väga raske kindlaks teha selle ründe algset päritolu, mis tähendab, et sõjategevuse võib valla päästa mõni praktiliselt tõendamatu asjaolu.

Gerasimov ütles, et Läänes suureneb Vene-vastane infosõda, mille järgi praktiliselt kõik negatiivsed sündmused maailmas on Vene eriteenistuste või häkkerite kätetöö.

Gerasimov märkis, et suhteid annaks parandada läbi Vene-NATO nõukogu, aga seal puudub dialoog sõjaväelaste vahel. Sellise infosõja eesmärk on Gerasimovi väitel Venemaa mustamine ja Vene rolli vähendamine võitluses rahvusvahelise terrorismiga. See, et Euroopas võetakse maha Nõukogude sõjaväelastele püstitatud ausambaid on sellise infosõja otsene tagajärg.

Rahvusvahelise terrorismi vastu võitlemine on muutunud vastastikuse usaldamatuse õhkkonnas Gerasimovi sõnul väga keeruliseks. Näiteks toetasid kõik Euroopa riigid Süüria valitsusvägede ründamist pärast väidetavat keemiarelva kasutamist, kuigi puudusid tõendid, et seda relva kasutas Süüria valitsus.

Tagid:
terrorism, kübersõda, NATO, Gerasimov, Rootsi, Soome, Venemaa

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  34
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27