11:12 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
27983

Ajalehe The Guardian järsk paljastav toon Ukraina tegevuse suhtes viitab ilmselt Lääne suhtumise muutumisele Kiievi poliitikasse tervikuna

Avigdor Eskin, agentuurile RIA Novosti

Mõjukas Briti ajaleht The Guardian teatas 3. mail Kiievi võimude poolt kriminaalmenetluse alustamisest Suure Isamaasõja kangelase Boriss Stekljari suhtes. 94-aastast veterani kahtlustatakse natsi-kollaborant Nil Chasevyč'i likvideerimises.

Kriminaalasjas, millest Venemaa meedia teatas juba aprilli lõpul, mingit sensatsiooni pole (kõik teavad, mida tänane Ukraina endast kujutab ja mida temalt oodata). Üllatus seisneb selles, et Ukraina "järeltulijate" revanšismi märkas ootamatult kiiresti, ei möödunud nädalatki, Lääne meedia.

Briti väljaanne seletab, et Nil Chasevyč oli juutide ja poolakate genotsiidiga seotud organisatsiooni UPA (Ukraina vabastusarmee) aktiivne liige, et Ukraina Ülemraada kuulutas UPA liikmed kangelasteks ja võttis vastu seaduse, mis keelas neid natsikurjategijatena kritiseerida.

Ukraina prokuratuuri otsust alustada 94-aastase sõjakangelase suhtes menetlust kajastati Iisraeli meedias laialdaselt (mis on ka arusaadav). Lisaks Ukraina võimude süüdistamisele antisemitismis, loeme uudiste pealkirjadest tihti sõna "häbi" ja teisi karme etteheiteid Ukraina karistusasutuste tegevusele. On selge, et sellised sündmused ei saa viia Iisraeli ja Ukraina suhete paranemisele.

Uus revanšismiilming avaldas tohutut mõju isegi tavaliselt nii rahulikele inglastele.

Boriss Stekljar tegi kaasa kogu sõja, sai mitu korda haavata ja teenis pärast võitu Rovno oblasti julgeolekuorganites, kus tegeles natsi-kollaboratsionalistide jälitamisega. 1952. aastal juhtis ta UPA propagandist ja SD (Natsi-Saksamaa julgeolekupolitsei) sidemehea Nil Chasevyči tabamise operatsiooni, mille käigus too tappis kaks oma kaaslast ja sooritas siis enesetapu. Neil päevil Ukraina prokuratuuri esitatud versiooni kohaselt ei pannud Nil Chasevyč mitte ise endale käsi külge, vaid ta likvideeriti Stekljari poolt (märgime omalt poolt: kui Ukraina prokuratuuril on õigus, siis teeb see Boriss Jefimovitšile vaid au).

Ukraina relvajõudude õhulöögi alla jäänud Luganski kohalikud külaelanikud
© Sputnik / Валерий Мельников

Ajaleht The Guardian toob ära Ukraina Juudi komitee esimehe Eduard Dolinski sõnad, et Nil Chasevyč osales aktiivselt juutide ja poolakate hävitamises ja oli sõjakurjategija. Jutt on Bandera võitluskaaslasest, kes teenis saksa valitsuse ajal "rahukohtunikuna" ja saatis surma palju süütuid inimesi. Ta osales ka vahetult juutide tapmises veel ka pärast sakslaste lahkumist 1944. aastal.

See karjuv lugu meenutab Riias toimuvat arveteõiendamist Vassili Kononoviga, mis algas juba 90-ndate aastate lõpul. Partisani süüdistati kohalike kollaboratsionalistide likvideerimises.

Ajalehe The Guardian järsk paljastav toon Ukraina tegevuse suhtes viitab ilmselt Lääne suhtumise muutumisele Kiievi poliitikasse tervikuna. Kahe nädala eest ilmus The New York Times'is selle sama Ukraina juudi komitee juhi Eduard Dolinski artikkel natsismi heroiseerimisest Ukrainas. Selles on koondatud kõik faktid, mis puudutavad muuhulgas seadusandlikku praktikat Ukrainas, mis on suunatud natsismi õigustamisele ja rehabiliteerimisele.

Veel hiljuti ei jõudnud sedalaadi diskussioon kunagi Lääne juhtivate ajalehtede külgedele. Veelgi enam, Ukraina juudi organisatsioonid hoidusid kuni viimase ajani aktiivsest seisukohavõtust selle kuritegeliku ideoloogia põhiküsimustes. Tuletame meelde, et OUN-UPA (OUN — Ukraina rahvuslaste organisatsioon — toim.) julmurid on Ülemraada poolt tunnistatud kangelasteks, keda on keelatud kritiseerida. Pärast hiljutisi antisemiitlikke intsidente hakkasid Ukraina juudiorganisatsioonid etendama tähtsat rolli Lääne suhtumise muutumises natsismi ülistamise poliitikasse.

Ukraina president Petro Porošenko otsustas ilmselt Venemaa suhtes maailma silmad avada
Пресс-служба президента Украины

Iisraeli Knesseti 62 saadikut (Iisraeli parlamendis on 120 saadikut) saatsid juba pool aastat enne Maidani sündmusi Euroopa Parlamendile läkituse neonatsismi ohust Ukrainas, rõhutades eriti "Vabaduse" partei ja selle toetajate antisemitismi ja russofoobiat.

Võib loota, et Iisraeli Knesset ja ühiskondlikud organisatsioonid aktiviseeruvad taas. Loomulikult asub Ukraina Iisraelist kaugel ja on keskendunud enamasti oma siseprobleemidele ja keerulistele suhetele naabritega. Kuid kriminaalmenetlus 94-aastase Stekljari vastu võib ärgitada Iisraeli aktiivsemale seisukohalevõtule natsismi ülistamise küsimuses Ukrainas. Selle räige sõja ja holokausti mälestuse rüvetamisega seoses tasub meenutada suure Karamzini sõnu: "Mida pole võimalik taluda olemata alatu…"

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
revanšism, natsism, genotsiid, analüütika, lääne meedia, Ukraina Ülemraada, The Guardian, Boriss Stekljar, Nil Chasevyč, Ukraina

Peamised teemad