15:52 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
USA presidendivalimised 2016 (105)
9430

President saatis Comey'le kirja, milles naeris FBI direktori ühemõtteliselt tema "Trumpi valimisstaabi Venemaa-sidemete" uurimise pärast välja

TALLINN, 10. mai — Sputnik. USA president Donald Trump langetas ootamatu otsuse — vallandada FBI (Federal Bureau of Investigation — Föderaalne juurdlusbüroo — toim.) direktor James Comey, teatas RIA Novosti.
See kutsus esile demokraatidest opositsiooni ägedad protestiavaldused.

Comey juhtis Trumpi kaastöötajate vastaseid juurdlusi nende väidetavate "Venemaa sidemete" kohta, mida nii Valge maja, kui ka Kreml eitasid. Seejuures Trumpile 2016. aasta presidendivalimistel kaotanud Hillary Clinton süüdistas Comey't ka enda valimiskaotuses.

Comey määras 2013. aastal ametisse toonane president Barack Obama 10-ks aastaks, mille lõpuni too ka töötada kavatses.

Ei ole võimeline bürood juhtima"

President saatis Comey'le kirja, milles naeris FBI direktori ühemõtteliselt tema "Trumpi valimisstaabi Venemaa-sidemete" uurimise pärast välja.

"Kuigi olen teile väga tänulik kolmel korral minu informeerimise eest, et ma ei ole uurimise all, nõustun siiski justiitsministeeriumi arvamusega, et te ei ole võimeline bürood efektiivselt juhtima," öeldaks kirjas.

Peaprokurör ja justiitsminister Jeff Sessions, kes oli Comey formaalne ülem, teatas vajadusest FBI direktor vallandada.

Valge maja levitas Sessionsi kirja, milles too teatas: "FBI-le on vaja anda uus lähe. FBI direktor peab olema inimene, kes järgib nii justiitsministeeriumi reegleid kui ka põhimõtteid."

Sessions'i asetäitja Rod Rosenstein levitas memorandumit, milles põhjendas Comey'le tehtavaid etteheiteid. Tema sõnul ületas Comey oma volitusi, kui teatas iseseisvalt Clintoni vastu toimetatava juurdluse lõpetamisest.

"FBI direktor (Comey — toim) usurpeeris õigusvastaselt peaprokuröri võimuvolitused oma 5. juuli 2016 avaldusega otsusest, et juurdlus tuleb lõpetada asja kohtusse saatmata," öeldakse memorandumis.

Rosensteini teatel oleks Comey pidanud teatama, et FBI on juurdluse lõpule viinud ja selle föderaalprokuröridele üle andnud. Seejuures tegutses Comey justiitsministeeriumi juhtkonna nõusolekuta, mille struktuuri büroo kuulub. Lisaks avalikustas Comey pressikonverentsil oma seisukoha, kui "süüdistajate viimase sõna protsessi mittetoimumise kohta", kuigi tal polnud selleks õigeust ega pädevust, märgitakse dokumendis. Selle tulemusena pani Comey Rosensteini arvates toime " tõsiseid rikkumisi töös ", keeldus neid tunnistamast ega ole võimeline neid parandama.

Valge maja seisukohta toetasid mitmed justiitsministeeriumi endised juhid. Memorandumis märgitakse endist peaprokuröri Michael Mukasey't, kes töötas president George Bush vanema ajal. Mukasey teatas, et Comey "ületas oluliselt oma volitusi", kui teatas Clintoni vastu toimetatava juurdluse lõpetamisest. Ekspresident Barack Obama ajal peaprokurörina töötanud Eric Holder nimetas Comey otsust ebaõigeks ja vastuolus olevaks justiitsministeeriumi poliitikaga valimiskampaania ajal toimetatavate juurdluste küsimuses.

Endised peaprokuröri asetäitjad Jamie Gorelick ja Larry Thompson võrdlesid Comey avaldusi Clintoni-vastase juurdluse lõpetamise kohta "Reality-show'ks" ja pidasid seda eetikavastaseks. George Bush-vanema aegne peaprokuröri asetäitja Donald B. Ayer märkis, et oli Comey käitumisest hämmingus.

Demokraadid on marus

Senati demokraatide juht Chuck Schumer teatas, et on James Comey vallandamise pärast "Trumpi Venemaa sidemete" uurimise tõttu mures.

"Me teame, et FBI uuris, kas Trumpi valimiseeelne staap mängis venelastega kokku — see on aga väga tõsine õigusrikkumine. Kuna FBI toimetab juurdlust, mis on jõudnud presidendile väga lähedale, tekib küsimus, miks peaprokurör Jeff Sessions, kes "Venemaa" uurimisest distantseerus, osales inimese vallandamises, kes seda uurimist juhtis," ütles Shumer pressikonverentsil, mille Ameerika telekanalid üle kandsid.

"Nüüd vallandasid nad FBI direktori, kes uurimist (Trumpi kaastöötajate vastu — toim.) juhib, see ei paista sugugi juhusliku kokkusattumise moodi," oletab Shumer.

Ta nõudis ka eriprokuröri määramist "Venemaa juurdluse" asjas. "Aeg on määrata otsekohe asjas (Venemaa sekkumise kohta USA valimistesse) eriprokurör," teatas Shumer.

Comey kinnitas varem, et toimetab juurdlust eesmärgiga tuvastada, kas "kokkulepe" Donald Trumpi staabi ja Venemaa vahel toimus. Mingeid tõendeid Comey ei esitanud.

Valges maja ja Kreml on selliseid sidemeid kategooriliselt eitanud. Sealhulgas teatas Vladimir Putin nendest süüdistustest rääkides, et avaldatud andmetes ei ole midagi Venemaa huvides ja hüsteeriat köetakse üles selleks, et nende sisult tähelepanu kõrvale juhtida. Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas süüdistusi Moskva aadressil "täiesti paljasõnalisteks". Tema sõnul pole sellised avaldused millegagi põhjendatud ja mingeid fakte pole esitatud.

Kas Watergate vari?

Mõned demokraadid on läinud veelgi kaugemale. "Meil on tegemist läheneva konstitutsioonikriisiga," ütles senaator Richard Blumenthal CNN eetris. Ta võrdles president Donald Trumpi tegevust president Richard Nixon'i omaga 1973. aastal.

Vaid ühel korral varem Ameerika Ühendriikide ajaloos on FBI direktor sunniviisiliselt erru saadetud — see oli Patrick Gray, kes lahkus ametikohalt Richard Nixoni ajal Watergate'i skandaali taustal 1973. aastal. Nixon vallandas ka eriprokuröri, kes juhtis poliitilise opositsiooni — demokraatide jälitamise uurimist. Need otsused osutusid peamisteks sündmustejadas, mis lõppkokkuvõttes sundisid Nixonit Kongressi-poolse ametist tagandamise (empeachment — toim.) ähvardusel erru minema.

Peamised tele- ja muud meediakanalid, mis toetasid presidendivalimiste kampaania ajal Clintonit, võtsid teate Comey vallandamisest vastu nördimusega. Ka meedia tõmbab aktiivselt paralleele Watergatega.

"Sündmuste šokeeriv areng juba Trumpi presidendiks olemise ametiaja algsuses kutsus esile võrdluse Richard Nixoni kurikuulsa "Laupäevase verevalamisega" (i.k. Saturday Night Massacre — toim.), mis Watergate juurdluse ajal justiitsministeeriumi tabas," kirjutab ajaleht New York Times. CNN kommentaatorid omakorda nimetasid Trumpi otsust demokraatia põhimõtetega vastuolus olevaks.

Trumpil on mõnede meediaväljaannetega, sealhulgas CNN ja New York Times'iga keerulised suhted. Ta on neid nimetanud "poliitiliseks opositsiooniks," ja "libauudisteks", süüdistades neid faktide tendentslikus ja vääras kasutamises.

Või Hooveri vari?

Paljud vaatlejad pidasid Comey'd praktiliselt puutumatuks, arvestades, et ta toimetas juurdlust Trumpi lähikondsete vastu. Comey vallandamisega tõmbab Trump endale tõepoolest kriitikatulva.

Lisaks sellele on FBI direktor USA võimusüsteemis äärmiselt mõjuvõimas ja sõltumatu figuur. FBI asutaja Edgar Hoover juhtis bürood peaaegu pool sajandit ja mitte ükski temaga koos töötanud kuuest presidendist ei julgenud kõikvõimsat büroojuhti vallandada. Hoover kogus kompromiteerivat materjali poliitikute, kaasa arvatud presidentide kohta, mis andis talle võimaluse kõiki, kaasa arvatud riigipäid, šantažeerida. Kriitikud väidavad, et Hoover kasutas neid võimalusi aktiivselt.

Pärast Hooveri surma kehtestati FBI direktori ametiaja pikkuseks 10 aastat — seda on rohkem, kui maksimaalne ametiaeg presidendil (kaks nelja-aastast tähtaegsa), senaatoril (kuus aastat, kuni uuesti valimiseni), esindajatekoja liikmel (kaks aastat). Vaid eluajaks nimetatavad Ülemkohtu kohtunikel on veelgi püsivam staatus, kui FBI direktoril.

Kuid isegi Hooverile ei heidetud ette, nagu oleks ta ainuisikuliselt presidendivalimiste tulemusi muutnud. Hillary Clinton süüdistas Comeyd otseselt selles, et tema 28. oktoobri 2016 avaldus Clintoni-vastase uurimisega seotud uutest elektronkirjadest muutis sündmuste kulgu. Clintoni sõnade kohaselt, kui valimised oleksid toimunud 27. oktoobril, oleks ta olnud president. Mõned sotsioloogid on sellega nõus: Clintoni niigi õrn edumaa vähenes pärast Comey avaldust veelgi. Hääletuste päeval kaotas Clintor Trumpile presidendivalimiste saatuse otsustanud võtmeosariikides vaid kümnendiku protsendiga.

Comey ise teatas eelmisel nädalal Kongressis, et mõte, nagu oleks ta mõjutanud presidendivalimiste käiku, "ajab tal südame pahaks". Comey nõudis tema tegevuse õigekstunnistamist.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
USA presidendivalimised 2016 (105)
Tagid:
prokuratuur, FBI, president, Trump, James Comey, Donald Trump, USA

Peamised teemad