06:25 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
7820

Läti parlamendikomisjon vaatas uuesti läbi seaduse maa erastamisest maapiirkondades, mille president oli tagasi lükanud, ja karmistas põllumajandusmaad osta soovivatele välismaalastele esitatavaid nõudeid

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Parlamendi majandus-, keskkonna- ja regionaalpoliitika komisjon toetas maapiirkondade maavalduste erastamise seadust, teatab portaal Sputnik Läti.

Eelnevalt oli Seim vastu võtnud seadusemuudatuse, mille kohaselt saavad Lätis maad osta ainult need, kes valdavad läti keelt tasemel A1. Lisaks sellele olid rahvasaadikud heaks kiitnud eelnõu sätte, mille kohaselt põllumajandusmaad osta soovija peab tegema läbi vestluse munitsipaalkomisjoniga ja jutustama läti keeles, kuidas ta kavatseb maatükki edaspidi kasutada.

Lätlased peavad Eestit kõige edukamaks Baltimaaks
© Sputnik / Вадим Анцупов

Läti president Raimonds Vējonis saatis seaduse uuesti läbivaatamiseks Seimi tagasi, kuna leidis, et selles sätestatud nõuded on vastuolus nii üksteisega kui ka teiste seadustega, mis paneb kahtlema seaduse efektiivse rakendamise võimalikkuses.

Näiteks leidis ta vastuolu keeleoskuse osas sätestatud nõuetes ja märkis, et seadus ei eelda ostjalt maa kasutamist eranditult põllumajanduslikul otstarbel. Samas ei ole seaduses kirjas, milliste põhjenduste alusel võib komisjon maa omandamisõiguse andmisest keelduda. Presidendi arvates võib niisugune olukord luua omavoli- ja korrutpsiooniohu.

Seaduse uues redaktsioonis on esmajoones karmistatud nõudeid riigikeele valdamise osas — nüüd tuleb põllumajandusmaa ostmiseks osata läti keelt tasemel B2. Potentsiaalsed maaostjad peavad oskama olmelistel ja ametialastel teemadel arutleda, oma arvamust täpselt sõnastada ja põhjendada, lugeda ja mõista teksti sisu ja töötada erinevat tüüpi vajalik dokumentidega. Seejuures on tarvis mõista ka kõnekeelt ning ise olme- ja tööalastel teemadel vestlust arendada. Seaduseelnõu on saadetud viimasele lugemisele ja läheb uuesti Seimi otsustusmenetlusse.

Tagid:
B2, läti keel, maatükk, seadusmuudatus, välismaalased, Läti Seim, Läti

Peamised teemad