15:59 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
7431

Sisserändajad, kes ei ole saanud põgeniku staatust, saadetakse Euroopa piirivalvurite poolt koju tagasi lennureisidega, mille peale on paari aastaga kulunud ühtekokku ligi 67 miljonit eurot

ТАLLINN, 11. mai — Sputnik, Аleksei Toom. Iga immigrandi, kes ei ole saanud EL-is põgeniku staatust, tagasisaatmine läheb liidule maksma keskmiselt 5 800 eurot.

Kogusummana on Euroopa piirivalveteenistus Frontex viimase kahe aasta jooksul kulutanud pagulaste väljasaatmisele ligi 67 miljonit eurot ning EL-i rahvusriikide valitsused on samal otstarbel kulutanud tõenäoliselt vähemasti sama palju eelarvevahendeid.

Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna
© Sputnik / Вадим Анцупов

Immigrantide koju tagasi saatmisega on läinud aastatel tegelenud Varssavis paiknev Euroopa piirivalveagentuur Frontex, kelle baasil luuakse praegu Euroopa piiri- ja rannavalveteenistust. Agentuuri andmetel on Frontex 2015. aasta algusest kuni 2016. aasta oktoobrini kinni maksnud enam kui 4 700 inimese väljasaatmisega seotud kulutusi. Koju tagasi saatmise maksumus inimeste puhul, kes ei ole saanud põgeniku staatust ja kellel seetõttu ei ole õigust Euroopasse jääda, sõltub loomulikult transpordiliigist ja sihtpunkti kaugusest, aga ka neid saatvate isikute arvust. Nii et keskmine kulusumma 5 800 eurot ei kajasta päris adekvaatselt Euroopa eelarve osaks langevat koormust.

Albaanlaste tagasisaatmine on suhteliselt odav

Näiteks Saksamaale elama kippunud albaanlase koju tagasi saatmine läheb maksma umbes tuhat eurot, Nigeeria kodaniku kojunaasmine aga võib maksta kuni 9 000 eurot. Frontexi esindaja selgitas väljaandele Euobserver, et ootamatult suured kulutused immigrantide väljasaatmiseks on seotud „ettenägematute asjaoludega".

„Kui tagasisaatmise operatsioon on juba kavandatud ja kindel, võivad ootamatult ilmnevad asjaolud põhjustada pealesunnitud äkilisi plaanimuudatusi ja kulutuste kasvu. Näiteks kui interneeritu põgeneb, tema tervislik seisund halveneb, ta on esitanud uus varjupaigataotluse, tekivad muud täiendavad juriidilised asjaolud," ütles agentuuri anonüümne esindaja.

Mõningatel juhtudel kasvavad kulutused sedavõrd, et immigrandi väljasaatmisoperatsioon kaotab tegelikult igasuguse mõtte. Möödunud aasta maikuus palus Šveitsi valitsus Frontexil korraldada nelja kojusaadetava Togo kodaniku ja ühe Benini asuka tagasilend. Kuid teadmata põhjustel olid kõik need isikud vahetult enne väljalendu reisijate nimekirjast kustutatud. Tulemusena tuli lend ümber suunata, lennuki pardale aga õnnestus istutada ainult üks kahest togolasest, kes olid välja saadetud Saksamaalt koos 13 neid saatva valvuriga.

Kogu see „operatsioon" läks maksma 177 000 eurot ehk, kui jagada see summa kahe väljasaadetud aafriklase peale, siis 85 000 eurot ühe illegaalse immigrandi väljasaatmise eest. Kokkuvõttes said oma koju tagasi saadetud ka selle rühma ülejäänud aafriklased, mis tegi iga togolase deporteerimise hinnaks ligikaudu 90 000 eurot.

Väljasaatmiskulud kasvavad nagu pärmiseened

Nagu Frontex teatab, on agentuur käesoleva aasta jaanuarist aprillini kulutanud üle 16 miljoni euro. Kuid needki astronoomilised summad võivad osutuda vaid jäämäe tipuks võrreldes kõikide ebasoovitavatest immigrantidest vabanemiseks tehtavate kulutustega, leiavad oma parempoolsete vaadete poolest tuntud väljaandes Euobserver avaldatud artiklis Matteo Civillini ja Lorenzo Bagnoli.

Nad tsiteerivad Oxfordi ülikooli migratsiooni-, poliitika- ja ühiskonnauuringute keskuse teadurit Franck Düvelli, kes usub, et tegelikke kulutusi immigrantide väljasaatmiseks ei saagi täpselt kokku arvestada, kuna vastavad vahendid ei laeku ainuüksi agentuurilt, vaid ka teistest allikatest.

„Teadaolevatele kuludele (lennureiside korraldamiseks — toim.) peame lisama rahvusriikide valitsuste kulutused ebaseaduslike sisserändajate vahi all hoidmiseks, nendega kaasaskäiva dokumentatsiooni korraldamiseks jne, mis võib vägagi märkimisväärselt suurendada summaarseid väljaminekuid iga väljasaadetava kohta," ütleb Düvell. „Võrdluseks: Saksamaal läheb pagulane riigieelarvele maksma umbes 12 000 eurot aastas, Lõuna-Euroopa riikides võib see määr olla oluliselt madalam. Selgub, et inimese deporteerimine võib maksta enam-vähem sama palju kui tema ülalpidamine aasta jooksul."

Uurija arvates tasuks EL-i võimuorganeid investeerida see raha kasulikumalt ja targemini. Võib-olla on mõistlik sisserändajaide mitte välja saata, vaid integreerida nad ühiskonda, mis pikaajalises perspektiivis toob riigile tulu.

„Rahal (mida eraldatakse sisserändajate sundkorras väljasaatmiseks — toim.) on silmanähtavalt repressiivne rakendus. Seda ei kasutata inimeste käitumise kohaldamiseks, ei mõjutata immigrantide sissevoolu sügavamaid põhjuseid," ütleb Franck Düvell. „Aga see raha, mida kulutatakse haridusele, erialasele ettevalmistusele, väikelaenudeks ettevõtjatele ja sisserändajate lõimimiseks kujuneb konstruktiivseks ja püsivaks investeeringuks."

Piirivalvurid saatsid tagasi ligikaudu 20 000 inimest

Ent Euroopa Liidu võimuinstitutsioonid on sunnitud kulusid kokku lugemata järgima endisi sihiseadeid ja arvestama eurooplaste tahet, kelle hulgast suur osa näeb immigrantide sissevoolus Aasia ja Aafrika riikidest tõsist ohtu.

Näiteks EL-i volinik, Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans on juba väitnud, et sisserändajate oma kodumaale tagasipöördumise protsessi tuleb tingimata kiirendada.

Itaalia, kes koos Kreekaga on kujunenud peamiseks Euroopasse sisseränu väravaks, saatis möödunud aastal iga päev tagasi kuni 12 inimest. Kuid nende kahe riigi territooriumil viibib vastavates põgenikelaagrites kuni 160 000 inimest, kellel põgenikustaatust ei ole.

Frontexi baasil loodav üleeuroopaline piiri- ja rannakaitseteenistus on illegaalsete immigrantide väljasaatmise suure hooga käsile võtnud, läkitades alates 2017. aasta jaanuarist sadade lennureisidega kodumaile tagasi ligi 5 000 immigranti. Frontex suutis 2015. aastal korraldada ainult 3 600 inimese väljasaatmise 66 lennureisiga, 2016. aastal aga korraldas agentuur 232 lennureisi 10 000 immigrandiga pardal.

Tagid:
eelarve, tagasisaatmine, Frontex, piirivalvur, immigrant, migrant, EL

Peamised teemad