19:03 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Välisuudised
lühendatud link
3221

Porošenko usub, et viisavabadus Euroopa Liiduga aitab Ukrainal Krimmi tagasi saada

TALLINN, 12. mai — Sputnik. Ukraina president Petro Porošenko eeldab, et Euroopa Liidult Ukraina kodanikele viisavabaduse andmisest saab motivatsioon Krimmi endale tagasi ja Donbassi Kiievi kontrolli alla saamiseks, vahendas RIA Novosti.

„Meile viisavaba reisirežiimi võimaldamine on väga oluline Krimmi ja Donbassi okupatsiooni alt vabastamise poliitikat silmas pidades. Kui me räägime okupeeritud alade tagastamisest poliitilisel ja diplomaatilisel teel, tähendab see nende tingimuste loomist, kus elanikud on huvitatud selles, et naasta Ukraina koosseisu ja saada Ukraina passid," ütles Porošenko intervjuus telekanalile 1+1.

Ta nimetas ühtlasi elamistingimusi Kiievile allumatul Donbassi territooriumil kohutavateks.

„Kui Ukrainas teostatakse reformid, kui ratifitseeritakse liitumisleping, astutakse reaalseid samme investeerimishuvi tõstmiseks ja investeringute kohalemeelitamiseks, kui igal kodanikul on õigus <…> vabalt, viisavabalt reisida, siis tähendab see täiendavat motivatsiooni," leiab Porošenko.

Porošenko on ühtlasi kindel, et õigus viisavabaks reisimiseks EL-is aitab parandada Ukraina rahvusvahelist mainet.

„Ukraina pass kuulub siis reisimisvõimaluste poolest maailma 40 kõige ahvatlevama isikutunnistuse hulka. Tunned juba uhkust oma Ukraina passi üle ja see on väga tähtis saavutus. Enam ei aja keegi meid ühegi teise maailma riigiga segamini ja sel puhul tahan ma teid kõiki õnnitleda," väitis riigipea.

Kuid erakonna Batkivštšõna juhi Julija Tõmošenko arvates saab Euroopas viisavaba reisimise õigust kasutada kõigest 10-15% ukrainlastest, kuna „riik on kantud kümne vaeseima riigi hulka maailmas". Ta rõhutas, et Ukrainale viisavabaduse andmine ei ole mitte võimude, vaid ukraina rahva poolt välja teenitud.

Euroopa Liidu Nõukogu kinnitas neljapäeval lõpliku otsuse Ukrainale viisabaduse omistamiseks. Porošenko on juba teatanud, et kokkulepe allkirjastatakse 17. mail. Seejärel avaldatakse otsus EL-i ametlikus teatajas ja 20 päeva möödudes saavad ukrainlased sõita Euroopasse viisavabalt. Eeldatakse, et viisavabadus jõustub 11. juuni paiku.

Seejuures on Euroopa Liidu Nõukogu teatanud, et Euroopa Liit peatab viisavabaduse Ukrainaga juhul, kui ilmnevad probleemid seoses rände või turvalisusega.

Tagid:
pass, viisavabadus, Porošenko, Julia Tõmošenko, Petro Porošenko, Ukraina

Peamised teemad