10:11 17. Veebruar 2019
Kuula otse
  • USD1.1260
  • RUB75.0816
Ukraina president Petro Porošenko korraldas pühapäeval esimese pressikonverentsi sel aastal

Porošenko lähenemisest Euroopale ja laste kasvatamisest

Пресс-служба президента Украины
Välisuudised
lühendatud link
5331

Ukraina president Petro Porošenko korraldas pühapäeval esimese pressikonverentsi sel aastal

TALLINN, 15. mai — Sputnik. Ajakirjanike esitatud küsimused puudutasid peamiselt viisavabadust Euroopa Liiduga, Donbassi olukorra reguleerimist, samuti ajakirjanik Pavel Šeremeti laineidlöönud tapmise uurimist. Ei saadud läbi ka isiklikku laadi küsimusteta, vahendab RIA Novosti

Viisavabadus ja eurointegratsioon

Kohtumise alguses rääkis Porošenko põhjalikult ukrainlaste Euroliiduga viisavabadusest saadavast kasust — võimalusest vabalt reisida. Ühtlasi märkis ta järjekordselt, et EL Parlamendi neljapäevane otsus viisavabaduse andmisest Ukrainale on tähtis etapp riigi euroatlandilises integratsioonis, millele kurss jääb presidendi sõnul muutumatuks. 

"Kõikidele on selge, et (Ukraina) kurss euro- ja euroatlandilisele integratsioonile jääb kindlasti muutumatuks," ütles Porošenko.

Porošenko: Ukraina pass kuulub maailma 40 kõige ahvatlevama isikutunnistuse hulka
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Ta märkis, et kursi edasised plaanid ja nüansid pannakse paika presidendi iga-aastase läkitusega parlamendile sügise alguses. Porošenko rõhutas taas, et viisavabadus tähendab tema arvates Ukraina eemaldumist Venemaast.

"Kui soovite, on see Perejaslavi raada tagajärgede ületamine, lõppude lõpuks on see Ukraina väljumine niinimetatud postsovjetlike riikide seast… See on Ukraina veelgi tihedam liitmine Euroopa ühtse tsivilisatsiooniruumiga. Nüüdsest saavad vaid hullumeelsed pidada Ukrainat niinimetatud vene maailma osaks," teatas Ukraina president.

Tema sõnul on Ukraina "Lissabonist kuni Harkovini laiuva ühinenud Euroopa" osa.

Euroopa Parlamendi president Martin Schulz on varem teatanud, et Ukraina Euroopa Liitu saamisest pole juttu olnud.

Olukorra reguleerimine Donbassis

Porošenko pööras suurt tähelepanu konflikti reguleerimisele Donbassis. Ta kinnitas veel kord Kiievi ustavust Miski lepetele. President on veendunud, et alternatiiviks "Minsk-2" leppele saaks olla vaid Kiievi loobumine Donbassist, mis on vastuvõetamatu.

"Ettepanekuid (Minski lepete alternatiiviks — toim.) on tehtud: eraldame Donbassi, kingime ta kellelegi ära, ehitame seina vahele, unustame Donbassi ära, sest me ei saa teda kunagi tagasi. Meil ei ole nendega üks tee," ütles Porošenko. 

Ta peab Donbassi reguleerimise formaadi muutmist ebaotstarbekaks, sest Minski kokkulepped töötavad. Porošenko rõhutas, et tänu neile õnnestus 2014. aasta septembris lahingutegevus Donbassis ära hoida.

President teatas samuti, et kavatseb järgmise nädala lõpul arutada Saksamaa kantsler Angela Merkeliga ettevalmistusi järgmiseks kohtumiseks "Normandia formaadis" (Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja Ukraina).

Ukraina president Petro Porošenko otsustas ilmselt Venemaa suhtes maailma silmad avada
Пресс-служба президента Украины

Lisaks teatas Porošenko, et pärast 1. aprillist kehtima hakanud järjekordset relvarahu vähenes tulevahetuste arv Donbassis kolm korda, "kuid praegu on tulevahetuste sagedus taas tõusuteel".

Telefonivestlus

Porošenko teatas, et arutas Venemaa president Vladimir Putniga telefoni teel Venemaal spionaažis süüdistatava Ukraina kodaniku Roman Suštšenko vabastamist.

"Minu viimane telefonivestlus Putiniga käsitles vaid pantvange. Arutasime muu hulgas minu palvet vabastada Suštšenko Venemaa vanglast viivitamatult. Nende läbirääkimiste tulemuseks oli Romani kohtumine perekonnaga vanglas," üles Ukraina president, kusjuures ta ei teatanud, millal see jutuajamine toimus.

Ukraina rahvuslik agentuur "Ukrinform" on varem teatanud, et Suštšenko on alates 2002. aastast nende korrespondent. "Ukrinformis" lükati süüdistused spionaažis tagasi, märkides, et ajakirjanik tuli puhkusel olles Moskvasse isiklikes asjus. Seejuures märgiti Venemaa välisministeeriumis, et Suštšenko ei pöördunud ministeeriumi ajakirjaniku akrediteerimise saamiseks.

Olukord riigipanga juhiga

Veel üheks pressikonverentsi teemaks sai Ukraina riigipanga uue juhi ametissemääramine.

Porošenko teatas, et tal on riigipanga juhi ametikohale mitu kandidaati, kuid ta ei avalikusta seda enne Ukraina Ülemraadaga kooskõlastamist. Tema sõnul peaks kandidaadi hääletus toimuma pärast seda, kui kandidaadil on parlamendi enamuse toetus. 

"Ma ei välista, et see võib toimuda ka enne parlamendi juuli lõpul algavat suvepuhkust," ütles Porošenko.

Kolmapäeval teatas Ukraina riigipank, et 11. maist on finantsasutuse juhi kohusetäitjaks määratud riigipanga juhi esimene asetäitja Jakov Smol. Varem esitas Ukraina riigipanga juht Valeria Gontareva lahkumisavalduse 10. maist. Vastavalt protseduurireeglitele määrab ja vabastab riigipanga juhi Ülemraada presidendi ettepanekul. Siiamaani ei ole Porošenko parlamendile vastavat ettepanekut teinud.

Ajakirjanik Pavel Šeremet.
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Šeremeti tapmine

Paljud riigipeale esitatud küsimustest olid pühendatud 20. juulil 2016 Kiievis toime pandud autopommiplahvatusega mõrvatud ajakirjaniku Pavel Šeremeti tapmise uurimisele. Porošenko teatas, et ta ei ole rahul uurimise liiga madala tempoga.

"Ma ootasin paremaid tulemusi ja ma pole rahul, et meil ei ole tänaseni tapja teada ja teda pole suudetud vastutusele võtta," ütles riigipea.

Vastuseks tema aadressil tehtud kriitikale aeglase uurimise pärast, kuigi see on tema isikliku kontrolli all, teatas Porošenko, et uurimisega ei tegele mitte tema, vaid politsei. President märkis, et tema ülesanne seisneb vaid uurimisprotsessi läbipaistvuse tagamises.

Ta tänas Ukraina projekti "Uurimine.Info" (v.k. "Следствие.Инфо" — toim.) ajakirjanikke, kes koos kolleegidega rahvusvahelisest võrgustikust Organized Crime and Corruption Reporting Project tegid omapoolsest versioonist Pavel Šeremeti tapmise kohta dokumentaalfilmi. Porošenko lisas, et esmaspäeval kuulatakse eeluurimise raames üle Ukraina julgeolekuteenistuse endine töötaja Igor Ustimenko, kes ajakirjanike uurimuse järgi on seotud Šeremeti tapmisega. 

"Eurovisoon" meeldis

Porošenko jäi hiljuti toimunud laulukonkursi "Eurovisioon — 2017" finaaliga rahule. Tema arvates ei rikkunud peo üldmuljet isegi Ukraina prankeri temp.

"Eurovisioon 2017" finaalis hüppas eelmise lauluvõistluse võitaja Džamala esinemise ajal lavale Austraalia lipuga noormees ja lasi oma püksid alla, misjärel turvateenistus ta kinni pidas. Nagu hiljem selgus, oli selleks tuntud Ukraina pranker ja ajakirjanik Vitali Sedjuk. Ukraina siseministri Arsen Avakovi sõnul algatas politsei tema suhtes kriminaalmenetluse "huligaansuse" paragrahvi alusel. Antud momendil on Sedjuk on eeluurimisvanglas ja ootab tõkendi kohaldamise otsust. Teda ähvardab karistusena rahatrahv või kuni viieaastane vangistus.

"Portugali Võidulaul meeldis mulle väga, Džamala esinemine meeldis ka väga, kui mitte… Aga meeldis ikkagi, sest alati leidub keegi, kes kargab välja ja näitab midagi, arvates, et see ongi vabadus. Minu arvates on väga halb, kui inimeste eneseväljendus toimub sellisel moel. Kakssada miljonit inimest vaatavad Ukrainat, kümned tuhanded, kaasa arvatud vabatahtlikud, on teinud tohutuid jõupingutusi, mitte ainult selle peo õnnestumiseks, vaid ka selleks, et Ukrainat maailmale näidata. Ja siis tuleb üks, vabandage väljendust, "tagumik" ja arvab, et see on just see, mida maailm Ukrainast nägema peaks. Ma olen selle pärast kurb, kuid arvan, et see ei rikkunud meie peotuju," ütles Porošenko. 

Laste kasvatamisest

Porošenko kommenteeris oma nooremast pojast tehtud ülesvõtet, kus tal on seljas jalgpallisärk kirjaga "Russia". Selle foto avaldas Ukraina meedia ja see kogus palju ukrainlaste kommentaare.

President selgitas, et tema poeg pani selle särgi selga Halloweeni kostüümina. "Ma leian, et isegi Halloweeni arvestades on selline käitumine vastuvõetamatu. Sel puhul oli mul 15-aastase pojaga tõsine jutuajamine. Kinnitan teile, ma leidsin õiged sõnad, et ta kõigest aru saaks, kuid see polnud tema jalgpallisärk ja igapäevaselt ta seda ei kasuta," ütles Porošenko.

Ühtlasi rääkis president, et ei taha näha oma lapsi "mažooridena" (sõnaga "mažoor", vene keeles "мажор", tähistatakse rikaste vanemate varaliselt hästi kindlustatud lapsi — toim.), ta kasvatavat neid koos abikaasaga väga "karmides tingimustes".

"Nad (lapsed — toim.) hakkavad kooli lõpetama. Mu vanem poeg õppis Ukrainas ja läks edasi õppima välismaa ülikoolidesse. Ma arvan, et probleem pole siin isegi mitte niivõrd Ukraina koolisüsteemis. Ma ei taha oma lapsi näha "mažooridena" ja olen kindel, et välismaa koolis loodud tingimused teevad võimatuks nendele privileegide võimaldamise. Uskuge, me püüame koos abikaasaga teha kõik, et kasvatada neid rangetes tingimustes," ütles Porošenko vastuseks küsimusele, mida teha, et Ukraina presidendi lapsed õpiksid Ukraina koolides.

Ukraina presidendi peres on neli last: vanem poeg Aleksei (tal on juba endal lapsel), kaksikud Jevgenia ja Aleksandr ja noorim poeg Mihhail.

Tagid:
eurointegratsioon, pressikonverents, viisavabadus, EL, Petro Porošenko, Donbass, Euroopa, Ukraina

Peamised teemad