12:50 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Välisuudised
lühendatud link
3030

Soome rajab küll partnersuhteid NATO-ga, kuid ei kavatse astuda sõjalise liidu liikmeks, teatas Soome suursaadik Venemaal Mikko Hautala

TALLINN, 17. mai — Sputnik. „Minu meelest ei tunne me mingisugust ohtu Venemaa poolt. Meil on stabiilsed suhted… hoolimata Ukrainat ja Süüriat puudutavatest vaidlusküsimustest," lausus saadik, vahendab RIA Novosti.

Vene pool on korduvalt tagasi lükanud kinnitusi Moskva-poolsest sõjalisest ohust Balti riikidele. Moskvast rõhutati, et Venemaa ei tungi ka mitte iialgi ühelegi NATO riigile kallale.

16. — 19. maini toimub Soome suursaadiku visiit Sverdlovski oblastisse. Külaskäigu kavas on kohtumised selle piirkonna juhtidega, kaubandus- ja majanduskoostöö töörühma istung, töötsusettevõtete ja Uurali riikliku ülikooli külastamine ning kaasalöömine ärifoorumil.

Delegatsiooni koosseisu kuuluvad paarikümne Soome ettevõtte esindajad masinaehituse, metallurgiatööstuse, polümeeride tootmise, erineva seadmetoodangu, ehituse ja logistika valdkonnast.

Soome kaitseminister Jussi Niinistö viibib hetkel Eestis seoses kaitseväe õppusega Kevadtorm, kus osalevad seekord ka 66 Soome kaitseväelast, sealhulgas reservistid, keda Soome tavaliselt välisõppustele ei saada. Küsimusele, kas Soome lubaks oma territooriumile Eestile appi tulevad NATO väed, vastas Soome kaitseminister pigem eitavalt.

NATO peab Venemaad kõige suuremaks sõjaliseks ohuks. Seoses Vene Föderatsiooni väidetava kallaletungiohuga võtsid NATO riigid Varssavi tippkohtumisel vastu otsuse alliansi idatiiva enneolematuks tugevdamiseks.

NATO paigutab 2017. aastal Balti riikidesse ja Poolasse neli rahvusvahelist pataljoni. Iga allüksususe koosseisus võib olla 800 kuni 1200 inimest.

Eestisse saabunud NATO rahvusvahelise pataljoni lahinguüksuse raamriigiks on Ühendkuningriik, Läti puhul Kanada, Leedus Saksamaa ning Poolas USA.

Moskvast on korduvalt teatatud, et ei olda huvitatud NATO-ga vastasseisu eskaleerimisest — ei Baltikumi piirkonnas ega kus iganes, ja rõhutatud, et Venemaa ei tungi kunagi kallale ühelegi NATO riigile.

Tagid:
partnersuhted, oht, suursaadik, NATO, Mikko Hautala, Soome, Venemaa

Peamised teemad