22:23 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
4612

Kui Idlibi provintsis toimunud keemiarelva kasutamise juhtumi uurimisel juhinduda Facebooki postitustest, muutuks Süüria kodusõda propagandasõjaks, leiab Bologna teaduste akadeemia liige Matteo Guidotti

TALLINN, 21. mai — Sputnik. Kahekümne aasta eest, 1997. aastal jõustus ÜRO keemiarelva keelustamise konventsioon. Kuid see relvaliik kujutab endast ikka veel ohtu: kõik riigid ei ole dokumenti ratifitseerinud, keemiarelva võivad kasutada ka terroristid, rääkis inetervuus Sputnik Italiale, Bologna Teaduste akadeemia molekulaartehnoloogia teadusliku uurimise instituudi teadlane Matteo Guidotti.

"Mõned Lähis-Ida riigid, samuti Põhja-Korea ei ole sellele lepingule alla kirjutanud ega seda ratifitseerinud. Need on väga ebastabiilse poliitilise korraga riigid ja nende mitteühinemine lepinguga on ohtlik, sest nad ei ole kohustatud konventsiooni järgima," ütles ekspert.

Lisaks sellele on oht, et keemiarelva võivad kasutada terroristid. Erinevalt teistest relvadest saab seda valmistada tavalises garaažis, komponente on kerge vaevaga osta isegi turult.

"Oht on olemas ja see pole niivõrd sõjaline, kuivõrd terroristlik," rõhutas Guidotti. Itaalia eksperdi arvates selleks, et keemiarelv täielikult hävitada on vajalikud võimalikult paljude riikide ühised jõupingutused. "Selle ohuga toimetulemiseks, tuleb teha koostööd.

Ükski rahvas, kui suur ta ka ei oleks, ei suudaks üksinda sellega hakkama saada. See võib juhtuda mitte ainult suurtes riikides, nagu USA ja Venemaa, vaid, ja pigem väikestes riikides, kus on säilinud keemiarelva varusid veel Esimesest maailmasõjast," selgitas Guidotti.

Ekspert märkis, et hiljutised sündmused Süürias näitasid, et keemiarelva kasutamise oht on reaalne. "Süüria keemarelvavarude hävitamine aastatel 2013 kuni 2015 oli ÜRO, muuhulgas Keemiarelva keelustamise organisatsiooni juhtimisel toimunud rahvusvahelise koostöö suurepäraseks näiteks. Operatsioonis osalesid mitmed riigid Taanist USA ja Venemaani, Saksamaast Soomeni," sõnas ekspert.

Loomulikult nõudis see suuri kulutusi ja hulka aega," rõhutas teadlane. Mis puudutab 30-40 aasta vanuseid, näiteks külma sõja aegadest säilinud keemiarelvavarusid, siis tuleb ilmselt neutraliseerida juba riknenud mürkaineid ja polegi selge, mis ainega on tegemist. "Kui näiteks külmkapis oleks piimapakk, siis 10 aasta pärast poleks selles enam piim, vaid pigem bioloogiline relv. Ja keemiarelvaga on olukord umbes samasugune," seletas Guidotti.

"Mis puutub rünnakut Süürias, siis siin on vajalik rahvusvaheline koostöö, sealhulgas teaduslik ja tehniline. On vaja keemikute, arstide, farmatseutide, sõjaväelaste arvamust. On vaja, et allikad oleksid usaldusväärsed. Kui aga tugineda Facebookis või mõnel sõltumatul võrgulehel avaldatud arvamustele, siis võib kodusõda muutuda ülesvõtetel põhinevaks sõjaks, see tähendab propagandasõjaks," teatas Guidotti.

Tema sõnul saab toimunu tõsiseltvõetava analüüsi teha vaid kohapeal spetsiaalset varustust kasutades, tuleb võtta proovid ja uuringutulemustest rahvusvahelist kogukonda teavitada. "Hukkusid inimesed, sealhulgas lapsed, see on juba iseenesest tragöödia ja polegi tähtis, millist relva selleks täpselt kasutati. Ja rääkida hiljem, et kasutati sariini, kloori või muud seesugust, on juba hoopis teine teema. Ma usun vaid neid, kes uurivad olukorda korralikult. Aitab juba tragöödiatest," ütles ekspert lõpetuseks.

Süüria opositsioon teatas 4. aprillil Idlibi provintsis Khan Sheikhunis toimunud keemiarünnaku 80 ohvrist. Rünnaku süüdlasena nimetati Süüria valitsusvägesid, kes lükkasid aga süüdistuse resoluutselt tagasi ja panid vastutuse terrorivõitlejatele ja nende mahitajatele.

Süüria alaline esindaja ÜRO juures Bashar Jaafari teatas, et Damaskusel pole keemiarelva. Seda kinnitas 2014. aasta juunis ka ÜRO ja Keemiarelva keelustamise organisatsiooni ühine Süüria keemiarünnakute uurimise mehhanism.

Vaatamata Damaskuse kinnitustele ja Venemaa üleskutsetele viia läbi tragöödia uurimine, lasid USA mereväe laevad ööl vastu 7. aprilli kümneid tiibrakette Shayrati lennuvälja pihta, millelt rünnak sooritati. Süüria relvajõud teatasid, et surma sai kümme Süüria sõjaväelast. Vastuseks sellele tegevusele peatas Venemaa USA-ga Süüria operatsiooniks sõlmitud lennuliikluse julgeoleku ja lennuintsidentide vältimise memorandumi.

Teema:
Relvastus (196)
Tagid:
konventsioon, keemiarelv, keemiarünnak, propagandasõda, Sputnik Italia, ÜRO, Matteo Guidotti, Khan Shaykhun, Lähis-Ida, Põhja-Korea, USA, Süüria

Peamised teemad