18:29 21. Märts 2018
Tallinn-1°C
Kuula otse
Soome meditsiini tõhusus on maailmas auväärsel 7. kohal, illusttratiivne foto

Soome meditsiini tõhusus on maailmas 7. kohal

© Sputnik / Антон Денисов
Välisuudised
lühendatud link
1221

Soome meditsiini tõhusus toimetulemisel levinumate haigustega on maailmas 7. kohal, selgub 195 maailma riigis aasatel 1990-2015 läbi viidud uuringust

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Ajakirjas Lancet avaldatud laiaulatuslikust uuringust selgub, et kõige efektiivsem on meditsiin Euroopa pisiriigis Andorras. Järgnevad Island, Šveits, Rootsi, Norra, Austraalia ja Soome. USA on Eesti järel alles 35. kohal, vahendab uudisteportaal Eestinen.

Uuringus arvestati nii ravile pääsemise võimalusi kui ravi kvaliteeti. Kvaliteedi osas võeti vaatluse alla 32 levinumat haigust — süsteem on seda efektiivsem, mida vähem nendesse haigustesse surrakse.

Soome taset alandas suremus veresoonkonna haigustesse. Samas on Soomes teistest tõhusam vähihaiguste ravi.

Enamikul juhtudel on võimalik haigusi ravida. Inimesed surevad põhiliselt põhjusel, et ei suudeta tagada piisavat ravi, märgib Washingtoni Ülikooli vanemuurija Christopher Murray.

USA-s kulutatakse meditsiini peale 9000 dollarit elaniku kohta aastas, rohkem kui üheski teises riigis. Samas jätab sealse meditsiini tõhusus soovida.

Kõige kehvemini haigustega hakkama saavad riigid on Aafrika lõunaosa riigid, Lõuna-Aasia riigid, Ladina-Ameerika riigid ja Kariibimere riigid. Maailmas viimane on Kesk-Aafrika Vabariik.

Kõik riigid on alates 1990. aastast oma taset parandanud. Sellele vaatamata on lõhe rikaste ja vaeste riikide vahel 25 aastaga suurenenud. Mõnes riigis nagu USA-s, Indoneesias, Indias ja Lõuna-Aafrikas võimaldaks majanduslik olukord paremat arstiabi. Euroopas on selline riik Suurbritannia.

Ravi tase on 25 aastaga kõige enam paranenud Lõuna-Koreas, Hiinas, Türgis, Peruus, Malediividel ja Nigeerias.

Tagid:
auväärne, tõhusus, meditsiin, maailm, Soome

Peamised teemad

 • Ukraina pealinn Kiiev

  Berliin tõrjub tagasi projekti Nord Stream vastaste rünnakuid: Ukraina nõuab selle eest endise kantsleri Gerhard Schröderi karistamist, poolakad aga näevad ohtu sakslaste ja venelaste koostöös.

  26
 • DNA pusle

  Esimese 24 tunni jooksul on veebikeskkonnas www.geenidoonor.ee geenidoonoriks hakkamise nõusolekuvormi täitnud ja allkirjastanud juba üle 4300 inimese. Veebileht on suure koormuse tõttu ülekoormatud ja seetõttu on nõusolekute vastuvõtmine hetkel takistatud.

  15
 • Margarita Simonjan, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja

  Varem oli ta lihtsalt meie president ja teda oli võimalik välja vahetada. Nüüd aga on ta meie juht ja teda välja vahetada me ei lase. Ja teie olete seda oma kätega teinud, kirjutab RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan.

  56