02:52 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
Manchesteri pommiplahvatus (7)
6620

Plahvatus Manchesteris oli Suurbritannias suurim terrorirünnak pärast Londoni metroo tragöödiat 2005. aastal, mil hukkus üle 50 inimese ning oli ilmselgelt suunatud noorte vastu

TALLINN, 23. mai — Sputnik. Linnasüdamest põhja pool paiknev Manchester Arena mahutab 21 000 pealtvaatajat. 1995. aastal avatud rajatist loetakse Euroopa Liidu riikide suurimaks staadioniks. Plahvatus kõmatas staadionil esmaspäeva õhtul. Sel ajal esines seal ameerika lauljanna Ariana Grande.

Viimaste andmete kohaselt on plahvatuse läbi hukkunud 22 inimest, sealhulgas lapsi, ja 59 inimest on toimetatud haiglaravile. Riikliku tervishoiuteenistuse NHS kiirabi loodeüksuse andmetel on mitmele kannatanule esmaabi osutatud kohapeal.

Telekanal Sky News märgib, et vigastatud on saanud haavata „otsekui mürsukildudest".

Politsei andmetel korraldas plahvatuse enesetaputerrorist. „Praegu me eeldame, et rünnaku sooritas üksainus inimene," teatas linna politsei esindaja Ian Hopkins, lisades, et terrorist sai samuti surma.

Suitsiiditerroristi korraldatud rünnaku eest võttis vastutuse äärmusrühmitus ISIS. Pommirünnaku korraldaja oli Briti politsei teatel 22-aastane Salman Abedi.

Hopkins kutsus ühtlasi linlasi üles valvsusele. „Millegi kahtlase leidmise korral on palve võtta ühendust politsei terrorismivastase allüksusega. Me jälgime olukorda tähelepanelikult," nentis politseiametnik.

Eestlaste mõtted on Ühendkuningriigiga

President Kersti Kaljulaid saatis Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriigi kuningannale Elizabeth II-le kaastundekirja seoses populaarse spordiürituste- ja kontserdipaiga Manchester Arena juures toimunud plahvatusega, teatas presidendi kantselei.

"Võitlus terrorismiga on Euroopa ühine mure. Mõistan üheselt hukka igasuguse terroriakti, mis on rünnak meie inimeste, väärtuste ja ühiskondade stabiilsuse vastu," kirjutas Eesti riigipea.

Kaljulaid avaldas kaastunnet hukkunute lähedastele ja soovis vigastatutele kiiret paranemist. "Eestlaste mõtted on sel raskel ajal Ühendkuningriigiga," kirjutas riigipea. 

Ka peaminister Jüri Ratas avaldas kaastunnet Suurbritanniale Manchesteris toimunud terrorirünnaku järel, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. "See on rünnak meie kõigi — nii meie eluviisi kui ka ühiste väärtuste vastu. Sellist rünnakut ei ole võimalik õigustada," ütles Ratas.

"Avaldan siirast kaastunnet meie lähedasele liitlasele ning heale sõbrale Suurbritanniale ja kogu Suurbritannia rahvale. Kogu Eesti mõtted on nendega, kes kaotasid rünnakus oma lähedase. Soovin kiiret paranemist vigastatutele."

Välisminister Sven Mikser mõistis hukka terrorirünnaku Manchesteris, teatas välisministeerium. „Täna on Euroopa jaoks kurb päev. Mõistame karmilt hukka selle jõhkra terrorirünnaku. Terrorismil ei saa olla kohta meie maailmas ja me peame selle vastu ühiselt välja astuma," ütles Mikser.

„Tunnen südamest kaasa rünnakus hukkunute ja kannatanute peredele ja lähedastele ning kogu Ühendkuningriigi rahvale," lisas välisminister.

„Peame seadma oma kodanike julgeoleku esikohale. Terrorismivastane võitlus peab olema eelkõige otsustav, efektiivne ja tuginema rahvusvahelisel koostööl," rõhutas välisminister.

Välisministeerium ei ole saanud Ühendkuningriigi ametkondadelt infot selle kohta, et eestlased oleksid Manchesteris toimunud rünnakus kannatada saanud.

Manchesteris viibivatel eestlastel soovitab välisministeerium vältida sündmuskohta ning jälgida kohalike ametivõimude korraldusi. Samuti palub välisministeerium Manchesteris viibivatel eestlastel anda lähedastele teada, et nendega on kõik korras.

Vastukajad maailmas

Suurbritannia siseminister Amber Rudd nimetas vahejuhtumit Mancherter Arena staadionil „barbaarseks rünnakuks".

Asetleidnut kommenteeris ka Suurbritannia peaminister Theresa May. „Olen praegu mõtetes koos nendega, keda terrorirünnak on tabanud, ja nende perekondadega," teatas peaminister.

Leiboristide partei esimees Jeremy Cobryn avaldas samuti kaastunnet hukkunute perekondadele.

„Kohutav juhtum Manchesteris. Minu mõtted on praegu kõigiga, keda see tabas, ja meie suurepärase päästeteenistusega," kirjutas poliitik oma Twitteri-kontol.

Pärast plahvatust Manchesteris on kõik brittide parteid peatanud oma valimiskampaaniad. 

Paljud maailma riigijuhid on juba terroriakti Manchesteris hukka mõistnud. Nii saatis ka Hiina Rahvavabariigi president Xi Jinping Suurbritannia kuningannale Elisabeth II-le kaastundetelegrammi.
„Sellel keerulisel ajal toetab Hiina rahvas briti rahvast," märkis Hiina riigipea.

„Kurvastame rünnaku pärast Manchesteris. Me mõistame selle otsustavalt hukka. Oleme mõtteis koos hukkunute perekondadega, meie palved on koos kannatanutega," kirjutas Twitteris India peaminister Narendra Modi.

Austraalia peaminister Malcolm Turnbull nimetas juhtunut „eriti alatuks rünnakuks".

„See vahejuhtum, see rünnak on eriti alatu, eriti kuritegelik, eriti kohutav seetõttu, et see oli ilmselgelt suunatud alaealiste vastu," vahendab Turnbulli sõnu Sky News.

Jaapani valitsuse peasekretär Yoshihide Suga nentis, et „säärased räpased teod ei tohi jääda tähelepanuta".

Lauljatar Grande reageering

Ariana Grande ise, kelle esinemise ajal terrorirünnak toimus, kannatada ei saanud. Pärast juhtunut kirjutas ta Twitteris, et on „südamest löödud".

„Mul on kogu südamest kahju, väga kahju. Mul pole lihtsalt sõnu," kirjutas Grande. Portaal TMZ teatab, et toimunu järel peatas lauljanna oma mailmaturnee.

Venemaa on valmis juurdluses kaasa aitama

Föderatsiooninõukogu riigikaitse- ja julgeolekukomitee esimees Viktor Ozerov märkis, et Venemaa on valmis brittide eriteenistustele terrorirünnaku uurimisel kaasabi osutama.
Senatiliikme sõnul näitas juhtunu taas kord, et maailmas ei ole riike, kes suudaks end kaitsta terrorirünnakute eest.

„Terroriakt Manchesteris on märguanne selleks, et kogu maailmas võetaks kuulda Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnu vajadusest luua terrorismivastane ühisrinne, mis toimiks ühtsete reeglite kohaselt, aga mitte topeltstandardite põhimõttel," väitis Ozerov RIA Novostile.

Teema:
Manchesteri pommiplahvatus (7)
Tagid:
vastukaja, terrorirünnak, plahvatus, kaastunne, noored, Manchester Arena, Kersti Kaljulaid, maailm, Suurbritannia

Peamised teemad