05:48 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
Manchesteri pommiplahvatus (7)
3730

Esialgu on teadmata, mis nimelt – kas Manchesteri terrorirünnaku ohvrite arv või saadud luureinformatsioon uutest kavandatavatest terrorirünnakutest olid ohutaseme tõstmise põhjuseks

TALLINN, 24. mai — Sputnik. Ühendkuningriigi valitsus otsustas pärast Manchesteris toimunud terroriakti tõsta terroriohu taset riigis maksimaalsele tasemele "kriitiline". Sellest teatas Ühendkuningriigi peaminister Theresa May pärast teist korda päeva jooksul toimunud erakorralist nõupidamist kabineti liikmetega, vahendas RIA Novosti.

See on kolmas kord Ühendkuningriigi ajaloos, kus terroriohu taset tõstetakse maksimaalsele tasemele ja politsei loodab, et see ei kesta kaua. Varem on ohutase "kriitiline" kehtestatud maksimaalselt neljaks päevaks.

Vaatamata 2013. aastal toimunud terroriaktidele, kus kaks islamisti tapsid Londoni idaosas sõjaväelase Lee Rigby (seekordne terroriakt toimus Rugby tapmise neljandal aastapäeval) ja 2017. aasta märtsis toimunud terroriaktile parlamendihoone juures, samuti mitmetele terroriaktidele Mandri-Euroopas, keeldusid Briti võimud terrorisohu taseme tõstmisest, mis veel 2014. aasta suvel oli tasemel "tõsine" — eelviimane enne kõige kriitilisemat. Üldse on kokku viis ohutaset.

Esialgu on teadmata, mis nimelt — kas Manchesteri terrorirünnaku ohvrite arv või saadud luureinformatsioon uutest kavandatavatest terrorirünnakutest olid ohutaseme tõstmise põhjuseks, kuid peaminister May on julgeolekumeetmete tugevdamise vajaduses veendunud.

Terrorirünnak Manchesteris toimus esmaspäeva õhtul ameerika laulja Ariana Grande kontserdi ajal. Enesetaputerrorist lõhkas suitsiidipommi. Viimastel andmetel hukkus 22 inimest, ligi 120 inimest said vigastada, neist 59 on veel haiglaravil. Ohvrite hulgas on palju lapsi: on teada, et 12 hukkunut olid nooremad kui 16 aastat. Lisaks on veel mitu teismelist teadmata kadunud. Vastutuse toimunud plahvatuse eest võttis terrorirühmitus Islamiriik (terroriorganisatsioon, mis on keelustatud USA-s, EL-s, Venemaal ja paljudes teistes riikides).

Armeeüksused tänavatel

"Seoses terroriaktiga Manchesteris otsustati tõsta terroriohu taset tõsiselt kriitilisele… See tähendab, et terroriaktid pole mitte üksnes võimalikud, vaid ka vältimatud. See tähendab, et paljudes võtmepiirkondades asendatakse politseinikud sõjaväelastega," ütles May pärast COBRA istungit, kuhu kuuluvad valitsuse liikmed ja jõuametkondade esindajad.

May sõnul tähendab terroriohu taseme tõstmine sisuliselt uute terroriaktide vältimatust.

"Sõltumatute organisatsioonide uuringute ja luureteabe… alusel otsustati, et ohutase tuleb tõsta tõsiselt kriitiliseks. See tähendab, et terroriaktid on mitte ainult võimalikud, vaid nad võivad olla ka vältimatud," ütles peaminister.

Ühendkuningriigi kaitseminister Michael Fellon nõustus omakorda sõjaväelaste rakendamisega riigi sisejulgeoleku tagamisel riigis. "Politsei saatis kaitseministeeriumile taotluse sõjaväelaste kaasamiseks ja minister andis sellele positiivse vastuse," ütles May.

Ta selgitas, et sõjaväelased tugevdavad politseipatrulle ja mõnedes kohtades asendavad nad politseinikke julgeoleku tagamisel massiüritustel.

Meedia andmetel võib tegemist olla tuhandete sõjaväelastega.

Londoni linnapea Sadiq Khan kutsus linnakodanikke üles valvsusele ja kinnitas, et pealinna tänavatele ilmub palju politseinikke ja sõjaväelasi.

"Linna tänavatele ilmuvad täiendavad, sealhulgas relvastatud politseijõud. Me näeme Londonis ka sõjaväelasi — nad hakkavad meie turvalisuse tagamisel abistama politseid ja valvama võtmetähtsusega objekte," öeldakse Khani avalduses.

Ta rõhutas, et Londoni päästeteenistused on alalises valmisolekus, kõik arengustsenaariumid on korduvalt läbimängitud ja hästi läbi harjutatud. "Ma kutsun üles kõiki Londoni elanikke säilitama rahu ja ilmutama valvsust ning teatama kõigest kahtlasest politseile," märkis linnapea.

Kolmas kord ajaloos

Terroriohu tasemed kehtestati 2006. aasta suvel, mil terroriohu taset peeti "tõsiseks".

Kõrgeimale — "kriitilisele" ohutasemele eelneb "tõsine", sellele "oluline", "mõõdukas" ja lõpuks "madal". Kaht viimast ei ole seni rakendatud — terroriohu tase ei ole kunagi langenud alla "olulise".

2006. aasta augusti keskel tõsteti terroriohu tase Ühendkuningriigis esmakordselt maksimaalsele tasemele ja see püsis sellisena veel kolm päeva.

Juuni lõpul 2007 tõsteti ohutase taas kriitiliseks ja see võeti maha viie päeva pärast. Viimase kolme aasta jooksul hoidsid võimud ohulati "olulisel" või "tõsisel" tasemel. 2011. aastal alandati ohutaset "olulisele" tasemele ja see püsis sellisena neli aastat.

2014. aasta augustis tõsteti ohutase "tõsisele" ja 23. mail 2017 "kriitilisele" tasemele.

Scotland Yardi terrorismivastase allüksuse juht Mark Rowley avaldas lootust, et Ühendkuningriigi terroriohu taset ei hoita maksimaalselt kõrgel võimalikul tasemel kaua.

"Ma ei hakka tulevikku ennustama, kuid ajaloos on sellise ohutaseme kehtestamine olnud väga erakordne ja harva rakendatav meede. See ei ole kunagi kestnud kaua ja ma loodame sellele seegi kord. Kuid sellel intensiivse riski perioodil teeme me kõik endastoleneva ja sõjaväelased aitavad meid," ütles Rowley.

Terroriakti täideviija oli seotud "Al-Qaedaga"

Terroriakti toimepanemises kahtlustataval 22-aastasel Salman Abedil olid sidemed terroriorganisatsiooniga "Al Qaeda" ja ta läbis väljaõppe välismaal, teatab NBC viitega uurimise käiguga kursis olevale anonüümsele allikale Ameerika luures.

Nagu rääkis allikas telekanalile, tuvastati Abedi isik pangakaardi järgi, mis leiti plahvatuskohast ja tulemust kinnitati ka isiku tuvastamise tehnoloogiaga.

USA luure esindaja sõnul käis Abedi eelmisel aastal Liibüas ja ta viibis ka teistes riikides. Lisaks sellele, et tal olid "selged sidemed Al-Qaedaga", võis noormees kontakteeruda ka teiste grupeeringutega, lisas ta. Varem teatas ajaleht The Times viitega Abedi sõbrale, et mõne päeva eest tuli ta tagasi Liibüast, kus võis läbida väljaõppe terrorivõitlejate laagris. Politsei ja luureteenistused kontrollivad neid andmeid.

Allikas märkis, lõhkenud pomm oli "suure võimsusega ja keeruline", selle ehitamiseks oli kasutatud materjale, mida Ühendkuningriigis on raske hankida. See võib tähendada, et Abidit pidi seejuures keegi aitama. Allika sõnu kardavad uurijad, et kahtlustatav võis olla terrorirakukese liige, mille suurus ja meelsus ei ole teada. Ameerika luure esindaja ei välistanud samuti "järgnevaid" rünnakuid.

Telekanali teatel on Abedi sugulased varem juba informeerinud Ühendkuningriigi võime, et ta kujutab endast ohtu.

© Ruptly
Plahvatus Manchesteris.

Terroriakt Manchesteris toimus esmaspäeva õhtul ameerika laulja Ariane Grande kontserdi ajal. Viimastel andmetel hukkus 22 inimest, ligi 120 sai vigastada. Lisaks on mitu teismelist teadmata kadunud. Vastutuse toimunud plahvatuse eest võttis terrorirühmitus Islamiriik.

Teema:
Manchesteri pommiplahvatus (7)
Tagid:
terrorirünnak, plahvatus, IS, Al-Qaeda, Ariana Grande, Theresa May, Manchester, Ühendkuningriik

Peamised teemad