01:33 24. Jaanuar 2018
Tallinn-2°C
Kuula otse
Venemaa president Vladimir Putin ja Prantsusmaa uus president Emmanuel Macron

Macron võõrustab Putinit Versailles' lossis (uuendatud)

© Sputnik / Алексей Никольский
Välisuudised
lühendatud link
5831

Esmaspäeval said esimest korda Pariisi lähistel Versailles's kokku Prantsusmaa uus president Emmanuel Macron ja tema Vene kolleeg Vladimir Putin

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Kohtumise peamisteks jututeemadeks on eeldatavalt Ukraina, Süüra ning ilmselt ka Macroni kampaania vastu toimunud küberrünnak, mille korraldamist Kreml on eitanud. Macron ütles enne kohtumist, et tõenäoliselt on kohtumisel oodata teravat mõttevahetus, vahendas ERR

Macron on karmilt kritiseerinud Krimmi poolsaare liitmist Venemaaga ja on öelnud, et Putini Venemaa ei ole vaba demokraatia. Pingeid lisab ka see, et Prantsuse presidendivalimiste kampaania ajal tundus Moskva toetavat Macroni vastast, paremäärmuslikuks peetud Rahvusrinde liidrit Marine Le Peni.

Venemaa riigipea visiit Prantsusmaale osutus üllatuseks — info selle kohta ilmus alles nädal enne kohtumist, vahendas Sputnik Eesti pühapäeval.

Venemaa presidendi pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul kavatsevad kahe riigi riigipead oma esimese kohtumise vältel omavahel tuttavaks saada ja paljudes küsimustes mõtteid vahetada.

Venemaa suursaadik Prantsusmaal Aleksandr Orlov nimetas vestluses RIA Novosti korrespondentidega eelseisvat kohtumist „olulisimaks visiidiks".

„Ma ei kasuta veel sõna „ajalooline", kuigi, kes teab, võib-olla kujuneb see tõepoolest ajalooliseks. "Sest see on meie suhete uus algus. See on esimene kohtumine uue presidendiga. Presidendiga, kes, nagu mulle näib, läheb Prantsusmaa ajalukku väga suure riigimehena, kes tahab tuua Prantsusmaale tagasi tema riikliku suuruse, tahab, et Prantsusmaa oleks rahvusvahelistes suhetes iseseisvam, et ta naaseks nende aegade kuulsusse, mis oli siis, kui riiki valitsesid kindral de Gaulle ja Mitterrand," märkis diplomaat.

Prantsuse-vene analüüsikeskuse Observo direktor Arno Dyuben juhtis tähelepanu eelseisvat kohtumist saatvatele sümbolitele.

„Sümbolid, tähenduslikud märgid on diplomaatias väga olulised ja ma ei liialdaks, osutades visiidi tähenduslikkusele nimelt Versailles´s, nimelt sel näitusel, mis on pühendatud Peeter I-le, kes avas Venemaa jaoks Euroopa. Tähenduslikke märke on väga palju. Sellest muidugi ei piisa, et kustutada negatiivset, mida meie suhetes on vägagi palju, kuid seda enam on need sümbolid olulised," lausus Dyuben RIA Novostile.

Tagid:
kohtumine, küberrünnak, Emmanuel Macron, Vladimir Putin, Versailles, Prantsusmaa, Ukraina, Süüria

Peamised teemad