23:38 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1819
  • RUB90.2935
Välisuudised
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
148111

Prantsusmaa väljaanne Agora Fox teatab, et Venemaa väljaanne "Soveršenno sekretno" (e.k. - täiesti salajane) avaldas hiljuti kirjutise lennureisi MH17 hukkumisest Donbassis kolm aastat tagasi, mis võib nendele traagilistele sündmustele valgust heita

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Mäletatavasti tulistati 17. juulil 2014 lennuettevõtte Malaysian Airlines Amsterdamist Kuala Lumpurisse suundunud lennureisi MH17 sooritanud lennuk 298 inimesega pardal Donbassi kohal Grabovo küla juures (Donetskist idas) alla, vahendab Inosmi.

Lennuki vrakk alles suitses, kui enne mistahes tõsiseltvõetavat uurimist hakkasid Donetski Rahvavabariigile ja Venemaale igast suunast tulema süüdistused. Lisaks tulistasid Ukraina relvaüksused mitu korda katastroofipiirkonda, takistades uurijate normaalset tööd.

Moodustatud rahvusvahelise uurimisgrupi tegevus toimus tihedas koostöös Ukraina julgeolekuteenistusega ja paljud "tõendid" esitas just see julgeolekuteenistus, kuigi Ukraina oli üks kahtlustatavatest (oleks sama, kui tapmises süüdistatav politseinik aitaks tema enda sooritatud tapmist uurida). Venemaa esitatud materjalid lükati süstemaatiliselt tagasi ja uurimine toimus range salastatuse tingimustes, mis tekitas komisjoni järelduste osas tõsiseid kahtlusi.

Vahe- ja lõppkokkuvõtte koostamine võttis uskumatult kaua aega ja tõsiseltvõetavate tõendite puudumist heitis korduvalt ette nii ettevõte "Almaz-Antei" (raketikomplekside "Buk", millega väidetavalt lennuk alla tulistati, tootja), Venemaa võimud, kui ka sõltumatud uurijad nagu Max van der Werff. Väärib märkimist ka vabatahtlike organisatsioonide nagu Anti-Bellingcat, tööd, kes avaldasid kaks paljastavat ettekannet Bellingcat (ekspertiisiandmed) andmete suhtes, mis olid rahvusvahelise uurimiskomisjoni viimase aruande aluseks.

2016. aasta septembris avaldatud Venemaad süüdistusava lõpparuande järel märkis kaitseministeeriumi ametlik esindaja Igor Konošenkov uurimise nõrkust.

"Tuletame meelde, et kõikidel andmetel, mida täna uurimisgrupi briifingul esitati, on kaks peamist allikat: internet ja Ukraina eriteenistused. Seepärast on nende andmete objektiivsus, järelikult ka nende alusel tehtud järeldused kahtlased."

Kui heita pilk "Soveršenno sekretno" uurimusele, siis paistab Ukraina eriteenistuste osalus hoopis teises valguses. Muuhulgas on seal ära toodud neli MH17 katastroofi uurimist käsitlevat SBU (Ukraina julgeolekuteenistus — toim.) dokumenti.

Kuigi nende dokumentide ehtsust peavad eksperdid alles kinnitama, viitab Lubjanka (Nõukogude Liitu ja hiljem Venemaa julgeolekuteenistuse peakorter — toim.) endise kaastöötaja esialgne analüüs sellele, et selline korralduste vormistamise viis langeb kokku metoodikaga, mida õpetatakse KGB koolis, kust on välja kasvanud praeguse SBU kaastöötajad. Ma näitasin ise neid dokumente ühele erusõjaväelasele, kes tunneb hästi Venemaa ja Ukraina eriteenistusi ja ta on 80% veendunud nende dokumentide ehtsuses. 

Asi on selles, et need dokumendid viitavad Ukraina eriteenistuste katsetele varjata tõde selle kohta, mis 17. juulil 2014 Donbassi taevas tegelikult toimus. Nendes paberites on korraldused leida ja kinni pidada pealtnägijad (sealhulgas Ukraina sõdurid), rakendada nende suhtes ennetusmeetmeid, likvideerida kõik tõendid sõjalennuki olemasolust katastroofi päeval selles piirkonnas ja lõpuks kustutada kõik erioperatsiooni toimumisele viitavad jäljed.

Kui need dokumendid on ehtsad, siis on SBU arhiivides tõendid selleks, et maha võtta kogu Ukraina valitsus ja ta kohtu alla anda. Leke toimus ilmselt siseringist, julgeolekuasutuse kaastöötajatelt, kes tahavad juhtkonnast vabaneda. Originaalide esitamise eest nõudsid nad raha, mida Venemaa ajalehel polnud neile pakkuda.

Sellepärast on väljaande käsutuses vaid koopiad. Kuidas asjalood ka tegelikult poleks, on siin infolekete uurimise spetsialistel lai tööpõld, kes võivad saada juurdepääsu neljadokumendi elektronversioonile ja nende tegelikkuselevastavust kas kinnitada või ümber lükata. Just seepärast käivitas "Soverešenno sekretno" avaliku uurimise ja palus kaasabi kõikidelt vabatahtlikelt, kes võiksid anda tõendite kogumisse oma panuse. Eesmärk on leida tõde ja saavutada õiglus 298 ohvrile.

Dokumendid on dateeritud ajavahemikuga 20. kuni 28. juunini 2014.

Esimene, 20. juuni dokument käib pealtnägija kohta kes väitis, et nägi, kuidas MH17 reisilennukit tulistas Ukraina sõjalennuk. SBU Luganski oblastivalitsuses ülem andis korralduse võtta tarvitusele meetmed tunnistaja suhtes, kellele teadaolev võis ohustada Ukraina riiki. Ajalehele ei ole teada, kas see tunnistaja leiti ja mis tast edasi sai. 

Teine dokument koostati 24. juunil 2014. Ka see käsitleb toimunu pealtnägijaid, sealhulgas üht sõjaväelast.

"Nii on tuvastatud, et eksisteerivad tõepoolest tunnistajaid, kes nägid tsiviillennuki tulistamist, mõned sellised isikud on kindlaks tehtud ja kinni peetud, kuid julgeolekuvalitsus on saanud andmeid selle kohta, et üks sõjaväelane kes viibib Luganski oblasti territooriumil, tegi sündmusest videosalvestuse." 

Nagu väidab ajalehe allikas, tapeti mainitud sõjaväelane, seersant Vjatšeslav, mõni päev hiljem snaipri poolt väljaspool lahingutegevuse piirkonda, kõik tema isiklikud asjad kirjutas üles SBU. Ajaleht pöördus seersandi ülema poole palvega anda välja video, mille too veidi enne hukkumist tegi.

Kolmas dokument on samuti dateeritud 24. juuliga 2014. Seal on selge käsk võimalike tunnistajate kohta.

"Terrorismivastase operatsiooni raames tuleb läbi viia eritoimingud erioperatsioonile viitavate faktide hävitamiseks. Tuleb hankida võimalike tunnistajate: piirkonna elanike, sõjaväelaste ja teiste isikute andmed. Kasutada efektiivseid profülaktilisi meetmeid."

Need "Profülaktilised meetmed" ei tõotanud vaestele tunnistajatele midagi head.

Lõpuks, viimane dokument on koostatud 28. juunil 2014. Selle vasakus ülemises nurgas on Ukraina vapp ja all SBU pitser.

Selles on mitu korraldust, sealhulgas hävitada kõik Ukraina seaduste rikkumisele viitavad tõendid Ukraina sõdurite poolt, võtta tervitusele vastavad meetmed pealtnegijate suhtes, kustutada kõik jäljed Ukraina sõjalennuki viibimisest selles piirkonnas 17. juulil 2014. aastal, roteerida ja rakendada muid meetmeid õhujõudude teenistujate suhtes, kes lendasid selles piirkonnas (muuhulgas puudutab see Harkovi oblastis Tšugujevi linnas paikneva brigaadi A-4104 sõjaväelasi).

See SBU dokumentide lekkimine tekitab praegu, peaaegu kolm aastat pärast tragöödiat, täiesti põhjendatud kahtlusi ametliku uurimise järelduste objektiivsuses. Kui nende paberite ehtsus leiab kinnitust, diskrediteerib see täielikult uurimise järeldusi, mis tuginesid suures osas SBU esitatud "tõenditele". 

Kui dokumendid on ehtsad, seletab see sihikindlat püüdu keskendud vaid raketi "Buk" tabamusele kõikide teiste versioonide kahjuks (sinna hulka kuulub ka sõjalennuki rünnak), samuti andmete puudumist Ukraina radaritelt nendele juurdepääsu võimatuse või katkioleku tõttu (võibolla registreerisid nad seda, mida poleks pidanud?).

Sest kui MH17 tulistas tõepoolest alla lahingulennuk, saab süüdi olla vaid Ukraina sõjavägi. Venemaa ja Donetski RV aadressil esitatud süüdistused vajuvad kaardimajana laiali ja Läänel saab pärast sellist skandaali olema erakordselt keeruline õigustada Ukrainale osutatud toetust.

Aeg oleks juba avaldada tõde selle katastroofi kohta, et hukkunute perekonnad saaksid teada tõe ja süüdlased teenitud karituse. Jääb üle loota, et kõik hea tahtega inimesed toetavad "Soveršenno sekrento" meeskonda ja aitavad tal hankida dokumentide originaalid ja muud materjalid, et lõpuks tuvastada tegelik pilt 17. juunil 2014 Donbassi taevas toimunud sündmustest.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
MH17 katastroof (29)
Tagid:
dokumendid, hukkunud, lennukatastroof, MH17, Malaysia Airlines, Ukraina

Peamised teemad