01:28 02. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Välisuudised
lühendatud link
Lõputu Brexit (82)
5930

Londonis on iga kaheksas elanik moslem, kuid osale elanikkonnast on juba villand „arusaamisest" ja neil päevil toimuvad valimised, mille põhiküsimuseks ei ole enam Brexit ega tervishoid - selle ainuke teema on terrorism

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. Pärast London Bridgel toimunud terroriakti teatas Theresa May kavast asuda võitlusesse „ekstremismi ühtse kurjuse ideoloogiaga" (i.k. — the single evil ideology of Islamist extremism), sest see on väljakutse riigile, mis on traditsiooniliselt olnud uhke oma paljukultuurilisuse ja tolerantsuse üle.

Parlamendi hoone Londonis
© Sputnik / Александр Юрьев

„Theresa May reageeris eelmisel kuul Manchester Arenal toimunud terroriaktile tagasihoidlikult — ta ei märkinud islami ekstremismi ega nõudnud selle vastu võitlemiseks uusi seadusi. Kuid pärast järjekordset terroriööd, seekord Londonis, on peaministri toon muutunud. „Ta teatas: „Nüüd aitab!"," kirjutab Inosmi viitega Financial Timesile. 

May pühapäevane avaldus tähendab ilmselt olulist muutust: ta teatas neljapunktilisest tegevuskavast võitluses „ekstremismi ühtse kurjuse ideoloogia" ja meie ees seisva „uue trendi" — terroriaktide matkimisega ", teatavad korrespondendid.

„Valimisteni on jäänud kõigest neli päeva ja May'le hingab kuklasse vajadus näidata, et terrorioht on tal kontrolli all. Kuid tuleprooviks saab olema see, kui palju London Bridgel toimunud terroriakti järel kavandatud ideedest suudab ta ka tegelikult ellu viia, eriti kui ta satub silmitsi tõsiste inimõiguste ja kodanikuvabaduste kaitsjatega," öeldakse artiklis.

May uus lähenemine peab silmas „ohutute kohtade" (i.k. — „safe spaces") likvideerimist, kus ekstremistid tema arvates „sigivad": jutt käib internetist ja mõnedest moslemite kogukondadest. „Ausalt öeldes on selles riigis ekstremismi suhtes liialt palju tolerantsust," ütles May. 

„Konservatiivide manifestis tehakse ettepanek moodustada ametlik „ekstremismi vastu võitlemise komisjon", et propageerida briti väärtusi ja avalikult häbimärgistada ekstremismi. May ütles, et selleks tuleb pidada „palju raskeid ja ebameeldivaid vestlusi", edastab väljaanne.

„May doktriini kolmas suund on seadusandluse karmistamine. Konservatiivid kaaluvaid uute kuriteokoosseisude kehtestamist, mis muudaksid ebaseaduslikuks mittevägivaldse diskrimineerimise ja May sõnul analüüsib ta „vajadust suurendada vabadusekaotuslike karistuste pikkust terrorismiga seotud kuritegude, ilmselt isegi selle vähemohtlike liikide, eest," kirjutavad ajakirjanikud.

Neljas ministri suund võib tekitada kõige enam vaidlusi, leiavad autorid. Selleks on lubadus „vaadata üle Briti terrorismivastane strateegia, et tagada politseile ja eriteenistustele kõik vajalikud volitused, mida nad vajavad."

T.S. Eliot kirjutas oma „Ahermaas" (The Waste Land, 1922):
„Ebatõeline Linn,
talvekoidiku pruuni udu all
voogas rahvast murdu üle London Bridge'i, nii palju,
ma polnud mõelnud, et surm on hukutanud nii palju."

Laupäeva õhtul said need Elioti read hirmutava kehastuse, kui valge pakiauto sõitis rahvasumma, autost väljus kolm suurte nugadega relvastatud meest, kes hakkasid inimestele valikuta noahoope jagama, kirjutab The Times.

See on juba kolmas tõsine rünnak viimase kolme kuu jooksul. „Meile aitab," ütles peaminister Downing Streetil. May ütles, et tugev vastulöök terrorismile tuleb anda neljas suunas.

Hiljutised terrorirünnakud on kahtlemata omavahel ideoloogiliselt seotud. „See on esmajoones väärtuste võitlus. Kui sellesse võitlusesse mitte sekkuda ja ideede tasandil võitu mitte saavutada, siis pole muud meetmed õiguskorra tagamiseks piisavad," kirjeldavad autorid esimest suunda. 

Teine: ekstremism levib internetis. Küberruum ei saa olla terroristide pelgupaigaks, kirjutab väljaanne, märkides, et infotehnoloogiaettevõtetel tasuks sellega arvestada.

„Kolmas suund on seotud materiaalsete elutingimustega paikades, kus terroristid lävivad," öeldakse artiklis. Islamivõitlejate grupeeringud, nagu Cage ja Prevent Watch, õõnestavad võitlust terrorismiga müütide levitamisega riiklikust radikaliseerumise ärahoidmise programmist „Prevent". „Prevent" programmi tuleb tõhustada, mitte sellest loobuda.

Neljandaks suunaks on kogu terrorismivastase võitluse strateegia ülevaatamine, leiab May ja soovitab anda valitsusele täiendavad volitused võitluseks terrorismiga. „Kuigi on ilmne, et pikemad vanglakaristused ei hoia terroriakti sooritamise otsuse langetanud enesetapuvõitlejaid tagasi, kuid see võib taltsutada nende kaasosalisi ja kaasaaitajaid.

Mis puutub täiendavaid ressursse, siis praegused vahendid võimaldavad jälgida kuni kolme tuhandet kahtlustatavat pühasõdalast. Ohtlikke džihhadiste on ilmselt palju rohkem ja võrgud tuleks välja panna hoopis laiemalt," öeldakse artiklis.

Ajaleht kutsub lugejaid üles rahu säilitama ja valima tulema. „Niipea kui valimised läbi saavad, tuleb uuel valitsusel tagada riigivalitsemise esimene põhimõte — riigi julgeolek," lõpetab artikkel.

Teema:
Lõputu Brexit (82)
Tagid:
terrorirünnak, meedia, valimised, julgeolek, Välisministeerium, Theresa May, Ühendkuningriik, London, Suurbritannia

Peamised teemad