10:17 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Välisuudised
lühendatud link
37440

Aleppo kannatuste sümboliks nimetatud poisikese Omran Daqneeshi perekond saab radikaalselt opositsioonilt ähvardusi, sest ta ei taha toetada valesüüdistusi Süüria valitsuse vastu

TALLINN, 9. juuni — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova soovitas CNN-i saatejuhil Christiane Amanpouril sõita Süüriasse, et teha aus intervjuu poisiga, keda on nimetatud „Aleppo kannatuste sümboliks", vahendab RIA Novosti.

Eelnevalt otsis telekanal RT lapse perekonna üles ja selgitas välja, et poisi vigastuste kirjeldamisega oli kõvasti liialdatud, mässulised aga kasutasid tema fotot propagandaks. Ülesvõtted Omar Daqneeshist, kes oli organisatsiooni Valged Kiivrid liikmete poolt rusude alt päästetud, ilmusid 2016. aasta sügisel. Lääne väljaanded süüdistasid rünnakus perekonna kodumajale Aleppos Venemaad ja Süüria valitsust.

Kaitseministeerium omakorda teatas, et purustuste jäljed on iseloomulikud miinide või gaasiballoonide plahvatustele, mida kasutavad terroristid. Ametkonnast märgiti, et videol ei tõtta arstid poisile abi osutama, küll aga hoolitsevad selle eest, et ta kaamera eest varju ei jääks.

Telekanali CNN saatejuht Christiane Amanpour näitas Venemaa välisministrit Sergei Lavrovi intervjueerides talle poisikese fotot saatesõnadega "see on kuritegu inimsuse vastu".

Aasta pärast otsis RT Omrani perekonna üles ja vestles poisi isaga. Intervjuus telekanalile RT Ruptly lausus too, et tema poja vigastuste raskusmäär oli kõvasti liialdatud, fotot ennast aga tahtsid mässulised oma huvides ära kasutada — eeskätt Damaskuse valitsuse ründamiseks.

© Ruptly
Telekanali RT vestlus Omrani isaga

RT peatoimetaja Margarita Simonjan teatas seoses sellega, et ajakirjanikel on õnnestunud paljastada üks kõige kohutavamaid valesid Süüria kohta.

„Järgmine kord võtame endaga kaasa Christiane Amanpouri ja kõik huvilised. Juhul, kui neil kõigil jätkub vaid julgust poisikese Omrani ja tema perega rääkida," ütles Simonjan RT-le.
Ettepaneku Süüriasse sõita tegi CNN-i ajakirjanikule ka Venema välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova. 

„Ma tahaks öelda, et niipea kui Christiane Amanpour selle looga pihta hakkaks — ma pean silmas samaviisi avalikku ruumi, sõidaks Moskvasse, viitsides selle foto värviprinteril välja trükkida ja näidata seda Sergei Lavrovile — võib-olla tal, ajakirjanikul, ei jätku mehisust, kutsealast eetikat ja lihtsalt inimlikku südametunnistust seda teha? Aga just nimelt — sõita Alepposse, sõita Süüriasse, otsida üles poisi perekond ja teha nendega tõesti aus, mitte võltsitud, nagu seda CNN-is teha osatakse, vaid aus intervjuu," ütles Zahharova.

Ta märkis, et Moskvas juhiti juba aasta tagasi tähelepanu sellele, et lugu Aleppo Omraniga pole sugugi nii lihtne, nagu esimesel pilgul võib paista, ja et „tuleb oodata, enne kui oma poliitilistel eesmärkidel lapse kuju ekspluateerima hakata."

Zahharova märkis, et poisi perekond oli sunnitud oma välimust ja perekonnanime muutma, et varjata end sõdalaste eest. „Vaatamata korduvatele ettepanekutele ja igasugusele rahaga peibutamisele — tõepoolest pakuti suuri rahalisi hüvitusi opositsiooni poolt — keeldusid nad (perekond) esinemast valesüüdistustega Süüria valitsuse aadressil. Nüüd saab perekond pidevalt kättemaksuähvardusi, radikaalse opositsiooni poolehoidjad nimetavad poisikest „valelikuks" ja „surma ärateeninuks", rõhutas Venemaa välisministeeriumi esindaja.

Hinnates selle loo ümber tekkinud situatsiooni, lisas ta, et lääne meediakanalid püüavad „kujundada mitte tegelikkust, vaid virtuaalset päevakava, täiesti unustades objektiivsuse ja erapooletuse põhimõtted."

„Just Süüria konflikt on saanud sedalaadi tegevuse üheks kõige eredamaks näiteks… Süüria režiimi kaela on valatud tohutu hulk valet ja väljamõeldisi, ja fakte pettustest jääb veel pikka aega päevavalgele tuua," ütles Zahharova.

Valgete Kiivrite teised lavastused

Varem on organisatsiooni Valged Kiivrid, mida tuntakse ka Süüria tsiviilelanikest kaitseväena, juba korduvalt võltsingutes süüdistatud. Tänavu aprilli algul viis Rootsi mittetulundusühing Arstid Inimõiguste Eest (SWEDHR) läbi terve juurdluse seoses Valgete Kiivrite videoklippidega laste „päästmisest", kes olevat saanud kannatada 2015. aastal Aleppo ja Sarmini keemiarünnakutes. Ühel videoklippidest on näidatud, kuidas väikesele lapsele torgatakse „elustamiseks" südamesse süstlanõel tundmatu ravimiga, teistel on jäädvustatud kolme lapse surm väidetava gaasimürgituse läbi.

Tagid:
libauudis, poisike Aleppost, CNN, RT, Christiane Amanpour, Omran Daqneesh, Maria Zahharova, Margarita Simonjan, Aleppo, Süüria

Peamised teemad