17:34 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Välisuudised
lühendatud link
2112

Esmaspäeval tuvastati Leedus nende selle aasta esimene sigade Aafrika katku juhtum kodusigadel; kahes Poola seafarmis tuvastati ka sigade Aafrika katk

TALLINN, 11. juuni — Sputnik. Esmaspäeval tuvastati Leedus Panevežyse lähedal kahe seaga väikefarmis selle aasta teine sigade Aafrika katku puhang kodusigadel, mis annab märku suveperioodi tõsisemast ohust viiruse levikuks metsast farmi, teatas Veterinaar- ja Toiduamet (VTA).

Neljapäeval tuvastati sigade Aafrika katk kahes Poola seafarmis, millest ühes peeti kahte ning teises kaheksat siga.

Veterinaar- ja Toiduamet kontrollis märtsis bioohutusnõuete täitmist kõikides Eestis registreeritud seapidamiskohtades
© Sputnik / Александр Кондратюк

Ajavahemikul 30. mai — 5. juuni diagnoositi sigade Aafrika katk 7 metsseal, kes kütiti või leiti lõpnuna.

Sellega seoses juhib VTA taaskord tähelepanu sellele, et jätkuvalt on oluline seakasvatustes järgida kõiki bioohutusnõudeid.

Märtsis läbi viidud sigalate lauskontrolli ajal oli Eestis 143 sigalat. Nendest 64-s peeti 1-99 siga (kokku 1225 siga), mis on 0,4% Eestis peetavate sigade koguarvust.

Taudi leviku tõkestamiseks tuleb jätkata ka metssigade arvukuse vähendamise ning nakkusohtlike korjuste kõrvaldamisega loodusest. Metssigadelt võetud proovid näitavad, et viirus on metssigadel sama ulatuslikult levinud kui varem. 

Metsast leitud metsseakorjustest palume teada anda Veterinaar- ja Toiduameti infotelefonile numbril 605 4750. Sellega aitate oluliselt kaasa seakatku edasise leviku takistamisele.

Maaeluminister Tarmo Tamm osales suve alguses Riias toimuval kõrgetasemelisel sigade Aafrika katku teemalisel kohtumisel.

Põllumajandusministrite ja peaveterinaaride delegatsioonid jagasid kohtumisel sigade Aafrika katku tõrje ja ennetusega seotud kogemusi ning arutasid riikidevahelisi koostöövõimalusi.

Õiend

Üle Eesti kehtib sigade väljas pidamise keeld. Taudistunud aladel peab farmiomanik välistama metssigade ligipääsu kodusigadele ning kõigile vahenditele ja materjalidele, mis võivad sigadega kokku puutuda. Jahil käinud inimene ei tohi minna loomapidaja ettevõttesse ega vähemalt 48 tunni jooksul pärast jahti sigadega kokku puutuda.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid inimesed võivad viirust edasi kanda. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse nõudeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Sealiha söömine on ohutu. Kogu Eestis turul olev liha on Veterinaar- ja Toiduameti järelevalve all ja kontrollitud.
Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA infotelefonil 605 4750.

Tagid:
seafarm, seakatk, Sigade Aafrika katk, VTA, Poola, Leedu

Peamised teemad