12:11 22. August 2017
Tallinn+ 13°C
Kuula otse
Jõustus viisavabadus Ukraina ja Euroopa Liidu vahel, illustratiivne foto

Ukrainast „sööstetakse" nagu Balti riikidest

© REUTERS / GLEB GARANICH
Välisuudised
lühendatud link
9448

Politoloog rääkis kolmest inimgrupist Ukrainas, kes kasutavad jõustunud viisavabadust Euroopaga, meenutas „Poola torumehe" meemi ja kunagist kogemust Balti riikides

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Raadio Sputnik eetris selgitas projekti „Ikka Euraasia" (vene keeles — "Однако-Евразия") peatoimetaja Semjon Uralov, et Ukrainas võib eristada kolme inimgruppi, kes 11. juunil kehtima hakanud Euroopa Liidu viisavabadusega alustavad aktiivset liikumist Ukrainast välismaale.

Esiteks on selleks Uralovi arvates keskklass — inimesed, kes on suutnud oma sissetuleku säilitada ja on alati reisinud. Paljudele nendest polegi tähtis, kas viisanõue tühistati või mitte, nad reisisid varem ja teevad seda ka edaspidi.

Teiseks „sööstavad" need, kellel tööd ei ole, ennekõike Poolasse ja pärast ka kaugemale. Kolmandasse gruppi arvas politoloog tudengid, kes liiguvad samuti Euroopas aktiivselt ringi, eriti suvel.

Madalam kui muru

Politoloog märkis, et nõukogudejärgsest ruumist väljarännanud võetakse välismaal mittelegaalse tööjõuna hea meelega vastu, sest nad on haritud, kuulekad ja juhitavad. Ühest küljest kardavad migrandid tööst ilma jääda, teisest küljest on nad alalises väljasaatmise hirmus ja sellest tulenevalt "madalamad kui muru".

Seejuures rõhutas ekspert, et Ukraina eurointegratsioonist lõikab kasu eelõige Poola, sest sellega avaneb tohutu tööjõuturg, sealhulgas ka põllumajandustootjatele, kes aitasid Poolal kriisiaja sujuvamalt üle elada. Samamoodi hakkab Poola Uralovi arvates toetama ka töömigratsiooni. „Nad hakkavad töömigratsiooni toetama, kuni neile säilitatakse eelised, mis on neile Euroopa aluslepinguga garanteeritud."

Poola torumehe kujund

Politoloog meenutas mõne aasta eest populaarset stampkujundit Poola torumehest, märkides, et Kesk-Euroopa riigid kaotasid oma töökapitali, mis voolas Ühendkuningriiki, Šotimaale, Prantsusmaale ja teistesse Põhja-Euroopa riikidesse. „Nüüd asendatakse see defitsiit Ukraina töökapitaliga: Poola torumehe asemele, kes lahkus Ühendkuningriiki, tuleb Ukraina torumees," seletas ekspert.

Suvel tasub oodata tuhandeid Ukraina turiste, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Balti riikides järele proovitud

Alanud töömigratsiooniga seoses pole vähetähtis, et Ukrainast sõidavad ära eelkõige aktiivsed ja mobiilsed kodanikud, riiki jääb aga „passiiv", kelle abil on kergem teatud otsuseid ellu viia.

„See strateegia, kui aktiivse elanikkonna asemele jäävad vaid vanurid ja lapsed, on Balti riikides juba järele proovitud. Need on niinimetatud „migrantide lapsed", kelle vanemad on pidevalt kusagil välismaal tööl. Selline sootsiumitüüp on ka Moldavas, Kõrgõzstanis ja Tadžikistanis — riikides kus on ilmne töömigratsioon, " rääkis Uralov. Politoloogi arvates on selline riik kergesti juhitav ja just sel viisil on kerge olukorda kõigutada.

Tagid:
väljaranne, välismaa, viisavabadus, tööturg, EL, Semjon Uralov, Poola, Ukraina, Balti riigid

Peamised teemad

 • Terroristi auto

  Autod on muutunud terroristide meelisrelvaks. London, Pariis, Berliin, Nice ja Barcelona – see on loetelu linnadest, kus kurjategijad suunasid auto rahva sekka. Eksperdid arutlevad, kas niinimetatud "autoterrorit" on võimalik võita.

  3
 • Barcelona, politsei sündmuse kohal

  Ripoli terrorirakukese uurijate käsutuses on ütlusi andev asjaosaline. Just tema ütlused aitasid uurimisel esimese 72 tunni jooksul edusamme teha ja välja selgitada imaam Abdelbaki es-Satti võtmeroll. Selle mehe nimi on Mohamed Houli Chemlal, teatab La Repubblica erikorrespondent Barcelonas Carlo Bonini.

  19
 • Olga Ivanova ja Edgar Savisaar esitlesid Savisaare nimekiri

  Uuringufirma Kantar Emor uuringujuhi Aivar Voogi sõnul koguks Savisaare nimekiri kohalikel valimistel Tallinnas augustikuu seisuga ligi 12 protsenti häältest.

  7