01:21 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB88.1385
Välisuudised
lühendatud link
Plahvatus Peterburi metroos (15)
6320

Telegram´i sõnumimootori abil suhtlesid terroristid omavahel ja valmistasid ette plahvatust Peterburi metroos, mis selle aasta aprillis nõudis ohvriks kümneid elusid

TALLINN, 26. juuni — Sputnik. Venemaa FSB teadaande kohaselt kasutas selle aasta aprillis Peterburi metroos plahvatuse sooritanud enesetaputerrorist sidepidamiseks oma kaasosalistega ja piiritaguse kuraatoriga Telegram´i messengeri, teatab RIA Novosti.

Ühtlasi on saanud teatavaks, et sama sõnumimootori abil õnnestus terroristidel oma kuritegelikke plaane kõigis korraldusstaadiumites ja ettevalmistusi plahvatuseks täielikult varjata.

Varem on Venemaa side-, infotehnoloogia ja massikommunikatsiooni järelevalveteenistuse Roskomnadzor juht Aleksandr Žarov pöördunud Telegram´i sõnumimootori looja Pavel Durovi poole üleskutsega täita Vene Föderatsiooni seadusi ja esitada nimetatud ametkonnale vajalikud andmed. Samal ajal oli juttu ka sõnumimootori võimalikust blokeerimisest nende nõudmiste eiramise korral.

Vastuseks sellele teatas Durov, et antud teenuse blokeerimine ei ole riigi huvides, kuna sõnumimootorid WhatsApp´i või Facebook Messenger on USA kontrolli all. Seejuures selgitas Pavel Durov, et salajase info vahetamine on niiviisi üles ehitatud, et sõnumite valdajatel ei saa olla võtit nende lahtikrüpteerimiseks, kuivõrd need võtmed on olemas ainult kasutajate endi seadmetes.

„Et terrorismist blokeerimise teel jagu saada, tuleb blokeerida kogu internet," märkis Durov.

5. aprillil toimus Peterburi metroorongis metroojaamade "Sennaja ploštšad" ja "Tehnologitšeski institut-2" vahelisel teelõigul plahvatus. Vene tervishoiuministeeriumi teatel hukkus rünnakus viimaste andmete kohaselt 14 inimest, vigasaanute nimekirjas oli 51 inimest.

Terroriakti korraldaja Akbaržon Azimovi asukoha avastati tänu sellele, et too aktiveeris telefonis SIM-kaardi, vahendas Sputnik Eesti. Vene uurimiskomitee teatel kandis rünnaku organiseerija vend Akram Azimov väidetavale pommitajale raha üle Türgist.

Teema:
Plahvatus Peterburi metroos (15)
Tagid:
enesetapurünnak, metroo, terrorist, sõnumimootor, messenger, Telegram, Akbaržon Azimov, Peterburi

Peamised teemad