08:52 23. Juuli 2018
Kuula otse
 • USD1.1670
 • RUB74.0532
Jõustus Trumpi kehtestatud reisikeeld, illustratiivne foto

Trump: see ei ole moslemite keeld

© AFP 2018 / BJÖRN LINDGREN/TT / TT NEWS AGENCY
Välisuudised
lühendatud link
17310

USA president Donald Trumpi palju vaidlusi põhjustanud reisikeeld jõustus reedel

TALLINN, 1. juuli — Sputnik. Keeld ei lase USA-sse siseneda Süüria, Sudaani, Somaalia, Jeemeni, Iraani ja Liibüa kodanikel, kui neil pole USA-s lähisugulasi või tõestatud ärisuhteid, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale". 

Samuti ei lubata riiki mistahes riigist pärit põgenikke. Keeld kehtib esialgu 90 päeva. Pagulastele jõustus 120 päeva kehtiv sissesõidukeeld.

Trump peatas nädal pärast ametisseastumist põgenike ümberasustamise programmi vähemalt 120 päevaks ning keelas riikipääsu reisijatele Iraanist, Iraagist, Liibüast, Somaaliast, Sudaanist, Süüriast ja Jeemenist 90 päevaks. Süüria põgenike suhtes rakendus keeld viivitamatult, vahendas Sputnik Eesti aasta alguses.

Ajutise keelu kehtimise ajal kavandas uus Trumpi administratsioon uut immigratsioonipoliitikat, mis presidendi hinnangul täidab tema kampaanialubaduse, mille kohaselt tuleb rakendada moslemienamusega riikide kodanike suhtes äärmiselt ranget kontrolli ja muuta Ameerika turvaliseks radikaalsete islamiterroristide suhtes.

"Ameerika on uhke immigrantide riik ning me jätkame kaastunde näitamist neile, kes põgenevad allasurumise eest, kuid me teeme seda, kaitstes meie kodanikke ja piiri. Ameerika on alati olnud vabade maa ja vaprade kodu," ütles Trump ebaharilikus ametlikus avalduses. 

Trumpi moslemikeeld on jätnud sajad jeemenlased Djiboutisse lõksu, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Строителев

"Selgituseks, see ei ole moslemite keeld, nagu meedia on sellest ekslikult teada andnud. See ei ole küsimus religioonist, see on terrorismist ja meie riigi hoidmisest turvalisena," ütles Trump, lisades, et tema määrus ei puudutanud rohkem kui 40 moslemiriiki.

"Olukorrad, mis eksisteerivad täna osas Prantsusmaast, osas Saksamaast, Belgias jne ei ole olukorrad, mille sarnast me Ühendriikides sooviksime näha — teatud laadi suurt ja alalist terroriohtu, mitmemõõtmelist ja mitut põlvkonda hõlmavat, mis muutuks Ameerika elu püsivaks tunnuseks," märkis Trumpi administratsiooni ametnik.

Reisikeeld on mõeldud suurte rünnakute vältimiseks ja on esimene samm immigratsioonipoliitika põhjalikuks uuendamiseks, et säästa riiki ohvriterohketest rünnakutest, mis hiljuti on raputanud Belgiat, Prantsusmaad ja Saksamaad, ütles administratsiooni kõrge ametnik.

Samal teemal

USA kodanikuõiguse kaitsjad esitasid Trumpi määruse vastu kohtuhagi
USA apellatsioonikohus jättis jõusse Trumpi reisikeelu peatamisotsuse
Trump kaalub uut immigratsioonimäärust
Tagid:
reisikeeld, moslemikeeld, migratsioon, sissesõidukeeld, pagulased, ülemkohus, Donald Trump, USA

Peamised teemad

 • Venemaa žurnalistid kutsusid eestimaalasi üles endas ajakirjanikku avastama, illustreeriv foto

  Kuidas teha huvitav lugu heast inimesest, sattuda juhtivate Venemaa väljaannete või portaalide lehekülgedele, külastada tasuta Moskvat ja seejärel ükskõik millist paika ääretul Venemaal – kõike seda selgitasid Sputnik Eesti pressikeskuses Venemaa ajakirjanikud.

  52
 • Valitsusvälise organisatsiooni Valged Kiivrid liikmed

  USA, Kanada ja EL-i palvel evakueerisid Iisraeli sõjaväelased organisatsiooni "Valged Kiivrid" liikmed koos peredega Süüriast, teatas pühapäeval Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja Emmanuel Nahshon. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha, arutleb raadio Sputnik autor.

  70
 • USA president Donald Trump ja Soome riigipea Sauli Niinistö

  Helsingis toimunud Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumine oli Eesti poliitikutele nii ebameeldiv, et esimest korda veerand sajandi jooksul julgesid nad avalikult tunnistada "vanema venna" praeguse poliitika täielikku sobimatust.

  78