01:24 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
18010

USA president Donald Trumpi palju vaidlusi põhjustanud reisikeeld jõustus reedel

TALLINN, 1. juuli — Sputnik. Keeld ei lase USA-sse siseneda Süüria, Sudaani, Somaalia, Jeemeni, Iraani ja Liibüa kodanikel, kui neil pole USA-s lähisugulasi või tõestatud ärisuhteid, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale". 

Samuti ei lubata riiki mistahes riigist pärit põgenikke. Keeld kehtib esialgu 90 päeva. Pagulastele jõustus 120 päeva kehtiv sissesõidukeeld.

Trump peatas nädal pärast ametisseastumist põgenike ümberasustamise programmi vähemalt 120 päevaks ning keelas riikipääsu reisijatele Iraanist, Iraagist, Liibüast, Somaaliast, Sudaanist, Süüriast ja Jeemenist 90 päevaks. Süüria põgenike suhtes rakendus keeld viivitamatult, vahendas Sputnik Eesti aasta alguses.

Ajutise keelu kehtimise ajal kavandas uus Trumpi administratsioon uut immigratsioonipoliitikat, mis presidendi hinnangul täidab tema kampaanialubaduse, mille kohaselt tuleb rakendada moslemienamusega riikide kodanike suhtes äärmiselt ranget kontrolli ja muuta Ameerika turvaliseks radikaalsete islamiterroristide suhtes.

"Ameerika on uhke immigrantide riik ning me jätkame kaastunde näitamist neile, kes põgenevad allasurumise eest, kuid me teeme seda, kaitstes meie kodanikke ja piiri. Ameerika on alati olnud vabade maa ja vaprade kodu," ütles Trump ebaharilikus ametlikus avalduses. 

Trumpi moslemikeeld on jätnud sajad jeemenlased Djiboutisse lõksu, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Строителев

"Selgituseks, see ei ole moslemite keeld, nagu meedia on sellest ekslikult teada andnud. See ei ole küsimus religioonist, see on terrorismist ja meie riigi hoidmisest turvalisena," ütles Trump, lisades, et tema määrus ei puudutanud rohkem kui 40 moslemiriiki.

"Olukorrad, mis eksisteerivad täna osas Prantsusmaast, osas Saksamaast, Belgias jne ei ole olukorrad, mille sarnast me Ühendriikides sooviksime näha — teatud laadi suurt ja alalist terroriohtu, mitmemõõtmelist ja mitut põlvkonda hõlmavat, mis muutuks Ameerika elu püsivaks tunnuseks," märkis Trumpi administratsiooni ametnik.

Reisikeeld on mõeldud suurte rünnakute vältimiseks ja on esimene samm immigratsioonipoliitika põhjalikuks uuendamiseks, et säästa riiki ohvriterohketest rünnakutest, mis hiljuti on raputanud Belgiat, Prantsusmaad ja Saksamaad, ütles administratsiooni kõrge ametnik.

Samal teemal

USA kodanikuõiguse kaitsjad esitasid Trumpi määruse vastu kohtuhagi
USA apellatsioonikohus jättis jõusse Trumpi reisikeelu peatamisotsuse
Trump kaalub uut immigratsioonimäärust
Tagid:
reisikeeld, moslemikeeld, migratsioon, sissesõidukeeld, pagulased, ülemkohus, Donald Trump, USA

Peamised teemad