05:25 16. Veebruar 2019
Kuula otse
 • USD1.1260
 • RUB75.0816
Alates tänasest on Soomes keelatud rohelised mehikesed, illustratiivne foto

Soomes on seadusega keelatud "rohelised mehikesed"

© Sputnik / Константин Чалабов
Välisuudised
lühendatud link
21320

Alates tänasest on Soomes seadusega keelatud nn rohelised mehikesed ehk eraldusmärkideta võõrriigi sõjaväelased

TALLINN, 15. juuli — Sputnik. President Sauli Niinistö kiitis vastavad seadusemuudatused kaitse- ja kriminaalseadustikus heaks esmaspäeval.

Seaduse järgi on eraldusmärkideta võõrriigi sõduritel keelatud tulla Soome ja Soomes viibida, vahendab uudisteportaal Eestinen viitega Yle-le.

Seadusega antakse Soome ametkondadele õigused tegutsemiseks olukorras, kus maale tulevad nn rohelised mehikesed. Seni on selliseid rohelisi mehikesi kasutatud Ukrainas ja Krimmis. 

"Venelased tulevad": Klaipeda sõjaväelased ehmatasid linnakodanikke >>

Rohelised mehikesed

"Rohelised mehikesed" (vene keeles зеленые человечки) on väljend, mis sai laiema kõlapinna 2014. aasta kevadel. Meedia ja kohalikud elanikud hakkasid neid ei-tea-kust ilmunud vaikivaid sõjaväelasi kutsuma marslasteks ehk "rohelisteks mehikesteks" nende rohelist värvi eraldusmärkideta sõjaväevormi ja moodsa relvastuse tõttu.

Päritolu

Venemaa Föderatsiooni relvajõudude juhtkond väitis alguses, et tegemist pole Venemaa Föderatsiooni sõjaväelastega, vaid hoopis ukrainlastelt relvad üle võtnud "omakaitseüksustega". 2014. aasta 12. märtsil kinnitas NATO Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Philip Breedlove, et "roheliste mehikeste" näol on tegemist Venemaa Föderatsiooni sõjaväelastega. 

Soome president Sauli Niinistö ja Eesti president Kersti Kaljulaid
© Фото : Vabariigi Presidendi Kantselei / Raul Mee

Niinistö: Venemaa ei ründa Eestit >>

Venemaa president Vladimir Putin möönis 17. aprillil televisiooni otsesaates "Vladimir Putini otseliin" Venemaa relvajõudude aktiivset osalemist Krimmi sündmustes.

Putin tunnistas, et Krimmi omakaitseüksuste selja taga tegutsesid "korrektselt, kuid otsustavalt ja professionaalselt" Venemaa sõjaväelased, et võimaldada referendumit poolsaarel vabalt läbi viia ning takistada relvade kasutamist tsiviilelanikonna vastu.

Venemaa võib rünnata hoopis Norrbottenit >>

Hiljem, 2014. aasta sügisel, kinnitas Putin Saksamaa telekanalile ARD antud intervjuus, et Ukraina sõjaväelasi blokeerisid nende Krimmi baasides Venemaa Föderatsiooni relvajõudude võitlejad. President lisas, et "see pole mingi saladus, me pole seda kunagi varjanud" ("…это факт, мы никогда его не скрывали…").

"Viisakad inimesed"

Küsimusele Venemaa relvajõudude osalemise kohta Krimmi sündmustes vastas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu: "Mis puutub avaldustesse vene erivägede kasutamise kohta Ukraina sündmustes, siis saan selle kohta öelda vaid üht: raske on otsida musta kassi pimedas toas, eriti siis, kui teda seal pole," lisades mõistatuslikult, et kassi otsimine on "rumal" tegevus, kui kass on "tark, julge ja viisakas". Hiljem tuletati sellest väljend "viisakad inimesed" (vene keeles вежливые люди). 

Leedus hakati Venemaa mängusõdureid kartma >>

Venemaa meedias eelistatakse väljendi "rohelised mehikesed" asemel kasutada sõnaühendit "viisakad inimesed". On avaldatud arvamust, et väljend "viisakad inimesed" on järk-järgult muutumas Venemaa relvajõudude uueks sümboliks.

Allikas: Vikipeedia

Artistid laulsid Venemaa ja Soome piiril "Katjušat" >>

Tagid:
rohelised mehikesed, keeld, seadus, Yle, Sauli Niinistö, Soome, Venemaa

Peamised teemad

 • Eesti ja Venemaa välisministeerium pidasid poliitilisi konsultatsioone, illustreeriv

  Eesti-Vene kahepoolsete suhete osas nõustusid pooled, et mitmes valdkonnas on koostöö hea, näiteks kultuuri, piiriülese koostöö, piiriveekogude kaitse ja säästliku kasutamise alal ning inimestevaheliste kontaktide edendamisel.

  34
 • BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

  Võltslavastus Douma haiglas osutus piisavaks, et Süüriale löök anda. Huvitav, kas läänemaailma liidrid vähemasti suveräänsele riigile kallaletungi pärast vabandust paluvad? Ehkki vabandamisest üksi on siin ilmselt vähe...

  22
 • Venemaa on USA tulevase presidendi juba valinud, illustreeriv foto

  Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

  27