13:58 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
6220

Esmaspäeval möödub kolm aastat päevast, mil lennufirma Malaysia Airlines reisilennuk Donbassi kohal alla tulistati

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini tegi MH17 allatulistamise aastapäeval avalduse, milles avaldas lootust, et kogu rahvusvaheline kogukond aitab süüdlaste kohtu ette toomisele kaasa, vahendas ERR.

Kohtuprotsess MH17 katastroofi asjus leiab aset Hollandis
© Sputnik / Андрей Стенин

"Täna, kolm aastat pärast lennu MH17 traagilist allatulistamist 17. juulil 2014, avaldavad EL ja selle liikmesriigid veel kord sügavat kaastunnet ja austust kõigile, kes tol päeval oma lähedase kaotasid. Euroopa Liit mõtleb sellele nii paljude jaoks elukaotusega lõppenud MH17 traagilisele lennule endiselt kurbuse ja südamevaluga," seisis Mogherini avalduses.

Austraalias peetakse Malaisia Вoeing'iga toimunud lennukatastroofi "massimõrvaks" >>

"Euroopa Liit ja selle liikmesriigid väljendavad veel kord oma täielikku toetust ühise uurimisrühma tööle ning tunnevad heameelt sel aastal saavutatud oluliste edusammude üle. Kuna ühise uurimisrühma töö on seoses teatavate kahtlustatavatega veel pooleli, on ülimalt oluline võimaldada uurijatel oma töö sõltumatult ja põhjalikult lõpule viia," märkis ta.

Ta rõhutas, et lennu MH17 allatulistamise eest vastutavate isikute vastutusele võtmiseks ja kohtu ette toomiseks vajab kriminaaluurimine rahvusvahelise kogukonna jätkuvat toetust.

Kohtuprotsess Malaisia reisilennuki MH17 katastroofi käsitlevas kohtuasjas toimub Hollandis, vahendas Sputnik Eesti juulikuu alguses. Selle otsuse võtsid ühiselt vastu rahvusvahelise uurimisrühma liikmed (JIT – Belgia, Holland, Ukraina, Malaisia, Austraalia).

Kohtuprotsess MH17 katastroofi asjus leiab aset Hollandis >>

Ukraina president Petro Porošenko on juba teatanud, et Kiiev osutab Amsterdamile "maksimaalset kaasabi süüdlaste karistamiseks".

JIT riigid kaalusid ka võimalust rahvusvahelise tribunali loomiseks ÜRO egiidi all, kuid Venemaa blokeeris 2015. aastal Julgeolekunõukogus selle ettepaneku.

Boeing 777 tulistati alla Ida-Ukrainas 17. juulil 2014. aastal. Pardal oli 298 inimest, enamus neist olid Hollandi kodanikud. Rahvusvahelise uurimisrühma aruandes kinnitatakse, et Boeing´i alla tulistanud Buk oli toodud Venemaalt ning hiljem tagastatud.

Venemaa välisministeeriumist teatati juurdluse kallutatusest, kuivõrd esitatud järeldused tuginevad ainult Ukrainast saadud andmetele. Õhutõrjesüsteemide juhtiva tootja, kontserni Almaz-Antey poolt korraldatud eksperimendid, sealhulgas raketisüsteemidega Buk, on kinnitanud, et Boeing tulistati alla Ukraina armee kontrollile alluvalt territooriumilt.

Hollandi peaprokuratuur ei seosta MH17 allakukkumist Vene Föderatsiooni tegevusega >>

Teema:
MH17 katastroof (29)

Samal teemal

Ukrainal tuleb selgitada teabelekkeid MH17 katastroofi kohta
Kahtlused ja kõhklused MH17 uurimiskokkuvõttes
Soome rolli MH17 huku uurimises hoiti saladuses
Malaisia reisilennukiga Boeing 777-200 lennul MH17 toimunud katastroofi uurimine
Hollandi peaprokuratuur ei seosta MH17 allakukkumist Vene Föderatsiooni tegevusega
MH17 uurimisega venitatakse, sest tulemused ei vasta soovitule
Leht: MH17 ohvrite sugulased nõuavad Venemaalt hüvitist
MH17 lendu sooritanud reisilennuki hukk: ainult faktid ja loogika
Tagid:
aastapäev, lennukatastroof, Boeing 777, MH17, Malaysia Airlines, Federica Mogherini, Donbass, Austraalia

Peamised teemad