05:13 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1194
  • RUB77.0055
Välisuudised
lühendatud link
8530

Itaalia parlamendi esindajatekojas toimus konverents „Donbass: Euroopa südametunnistusel olev sõda“

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. Itaalia parlamendi esindajatekojas toimus konverents "Donbass: Euroopa südametunnistusel olev sõda". Miks Itaalia meedia seda Euroopa südames toimuvat konflikti ignoreerib? Mis toimub Ukrainas ja millise arengusuuna võtab Euroopa poolt Venemaa suhtes rakendatud majandussanktsioonidega Euroopat Venemaast eraldav kriis? Sellest rääkis portaal Sputnik Itaalia ühe konverentsi ettekandjaga, Torino linna ja provintsi administratsiooni nõukogu liikme Maurizio Marronega.

Marrone märkis, et Donbassi konflikti arutati Itaalia parlamendis esmakordselt, ometigi puudutab see Euroopa huve – tegemist on majandussanktsioonidega, mille all kannatavad teiste hulgas ka Itaalia ettevõtted.

Маурицио Марроне, член областного совета и городской администрации Турина
© Foto : fornita da Maurizio Marrone
Torino linna ja provintsi administratsiooni nõukogu liikme Maurizio Marrone.

"Meedias räägitakse sellest konfliktist vähe. Ilmselt on tsensuur tingitud sellest, et Euroopa Liit ja tema liikmesriikide valitsused on selle sõjaga seotud. EL-s saadakse aru, et liit valis konfliktis vale poole, et tal lasub suur vastutus ja seepärast tehakse pidevalt katseid tsenseerida teavet sellest sõjast, sellest, et see sõda käib ja et tulevahetuse lõpetamise kokkuleppest ei peeta kinni," ütles Maurizio Marrone agentuurile Sputnik.

Ta märkis, et on ise kolm korda käinud Donetskis ja Luganskis, kus ta "nägi oma silmaga, kuidas Kiievi suurtükivägi tulistab tsiviilelanikega asustatud kvartaleid, mis toob kaasa üha uusi ohvreid."

Donetski liider teatas Väikevene riigi loomise kavatsusest >>

Tema sõnul kinnitavad nähtut ka ÜRO andmed: ÜRO inimõiguste ülemkomissari valitsuse hiljuti esitatud ettekande kohaselt tehti Ukrainale 16 etteheidet selliste raskete süütegude toimepanemises nagu piinamine, ebaseaduslik vabaduse võtmine ja liikumisvabaduse piiramine.

Marrone teatas, et "Itaalia valitsus teab, millist kahju on Venemaa-vastased sanktsioonid Itaalia ettevõtetele tekitanud". Valitsus oli sunnitud saatma Itaalia sõjaväelased NATO missiooni raames Lätti, kuid poliitilisel tasandil "jääb Itaalial puudu julgusest keelduda alliansile tehtavatest kohustuslikest maksetest," teatas poliitik.

Marrone ja tema pooldajate arvates on kartused, et "USA ja Euroopa Liit võivad kasutada Ukrainat platsdarmina niinimetatud "vene maailma" piiramiseks" põhjendatud. Poliitik on veendunud, et Itaalia peaks oma suhtumise NATO-sse ümber vaatama ja "sellest konfliktist (Donbassis – toim.) väljuma".

"Me loodame, et Itaalia liigub alliansi suunas Venemaaga, et meie riikidest saavad jälle kaubandus- ja majanduspartnerid, samuti geopoliitilised partnerid võitluses terrorismiga. Osana läänemaailmast näeme me, et Moskva võitleb ISIS-ega (Venemaal keelatud terrorirühmitus – toim.) praktiliselt üksinda. Me peame endale teadvustama, et meie vaenlaseks on islamiterrorism, mitte Venemaa," lõpetas Marrone.

22. veebruaril 2014 toimus Ukrainas riigipöörde tunnustega võimuvahetus. 2014. aasta aprillis Ukraina Donetski ja Luganski oblastis toimunud miitingutel ei tunnistanud sealsed elanikud veebruarikuise riigipöörde tulemusi ja kuulutasid välja oma "rahvavabariigid". Pärast maikuus toimunud referendumit teatasid vabariigid oma suveräänsusest, moodustasid oma võimuorganid ja novembris viidi läbi Donetski ja Luganski rahvavabariikide riigijuhtide ja parlamendisaadikute valimised.

Ukraina võimud alustasid 2014. aastal omaalgatuslike vabariikide vastu sõjalist operatsiooni.

Luganskis lendas õhku OSCE maastur
© REUTERS / ALEXANDER ERMOCHENKO

Donbassi kriisi reguleerimist on arutatud muuhulgas Minskis kontaktgrupi kohtumistel. Kiiev, USA ja EL on varem korduvalt süüdistanud Moskvat Ukraina siseasjadesse sekkumises. Venemaa eitab seda ja nimetab selliseid süüdistusi alusetuteks. Moskva on korduvalt teatanud, et ei ole Ukraina sisekonflikti osapool ega ole seotud Ida-Ukrainas toimuvate sündmustega ning on huvitatud sellest, et Ukraina tuleks poliitilisest ja majanduskriisist välja. Moskvas rõhutatakse, et Venemaa ei ole Ukrainat käsitlevate Miskis lepete osapool ja võib vaid konfliktipooltele survet avaldada.

Tagid:
konflikt, NATO, Euroopa, Donbass, Itaalia

Peamised teemad