04:40 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Välisuudised
lühendatud link
8510

Leedu koolipoisse kahtlustatakse osalemises „propagandistliku suunitlusega“ üritustes, kui nad olid Krasnogorskis kohtunud motoklubi Ööhundid liikmetega

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Leedus puhkes skandaal, kui Plungė linna koolipoisid olid viibinud Venemaal suvelaagris, mille käigus nad kohtusid ülevenemaalise motoklubi Ööhundid esindajatega ning külastasid Suure Isamaasõja muuseumi. Plungė linnapea Audrius Klišonis nimetas seda külaskäiku "eksimuseks", kohtumist motomeestega aga iseloomustas kui "propagandistlikku," edastab portaal Sputnik Leedu.

"Väärad" sidemed

Leedu Plungė linna koolipoiste delegatsioon viibiss Krasnogorski kutsel 1. – 12. juulini suvelaagris Moskva lähistel. Nagu ütlesid Plungė linnavalitsuse esindajad, oli noorsoodelegatsiooni külaskäik ette nähtutud delegatsioonide vahetuseprogrammi raames, kuna Plungė on Krasnojarski sõpruslinn.

Puhkelaagri päevil viidi leedu noored Suure Isamaasõja muuseumi, lõputseremoonia ajal said poisid suhelda motoklubi Ööhundid liikmetega. Kuid Leedu erakonna Liberaalide Liit andmetel ei olnud eelnevalt Leedu ametisasutustega kooskõlastatud programmis Ööhuntide külaskäiku ette nähtud.

Plungė linnapea palus vabandust selle eest, et Plungė lapsed said suvisel koolivaheajal "kaasatud selgelt propagandistlike tunnusjoontega ettevõtmistesse".

"Koos meie lastega viibisid delegatsioonide vahetusprogrammi kohaselt Krasnojarskis kohaliku omavalitsuse liikmed, kes oleksid pidanud ette vaatma, et laste suvevaheaeg ei osutuks politiseerituks. Kahjuks seda ei sündinud. Juhtus eksitus, millele ei tohi leida õigustusi. Selle juhtumi puhul tuleb viivitamatult selgus majja luua," vahendatakse Liberaalide Liidu pressiteates Klišonise sõnu.

Vabariigi parlamendi esimees Viktoras Pranckietis andis delegatsiooni külaskäigule samuti negatiivse hinnangu. "Võimudel tuleks sedasorti missioonidest hoiduda. Me ei kiida seda heaks," väitis ta raadiojaamale Ziniu Radijas.

Kui oli midagi "ohtlikku", siis – avaldage faktid

Skandaal, mille põhjustas Leedu koolipoiste kohtumine Venemaa motoklubi Ööhundid tsiklimeestega, ähvardab kujuneda uueks vindiks Vilniuse ja Moskva vaheliste niigi võrdlemisi jahedate suhete teravnemisel, arvab Visagino linnavolikogu saadik (fraktsioon Leedu Poolakate Valimisaktsioon – Kristlike Perede Liit) Dmitri Ikonnikov.

Tema meelest ei ole välistatud, et selle skandaali tõttu võidakse nõuda Plungė linnapea või mõne linnaaametniku "pea pakule panemist". Ikonnikov meenutas, et üsna hiljuti vallandati isikliku seisukoha tõttu üks Vilniuse administratsiooni juht.

"Patriootidel tuleks tähepepanelikumalt lugeda Leedu Põhiseadust. Selles ei ole sõnagi sellest, et kellelgi teisel peale kohtu oleks õigus kellegi arvamusi ja tegusid hukka mõista. Praegu me ehitame tara Venemaa piirile, aga võib-olla läheks juba lõpuni ja ehitaksime Leedu kohale sarkofaagi. Ja hakkame elama suletud ökosüsteemis," lausub Leedu rahvasaadik.

Poliitikute kahtlustusi, et koolipoiste kohtumine Venemaa motomeestega võivad vaat et Leedu riigi alustalasid õõnestada, loeb ta vägisi väljaimetuiks. Tema arvates on selleks, et küsimusse tõsiselt suhtuda, tarvis tõendusi.

"No kohtusid motomeestega – ja mis siis? Selle info põhjal, mis meil olemas on, "osutub probleemiks" lihtsalt see, et Plungė lapsed seisid kõrvuti Vene motikatega. Kui oleks olnud veel midagi – midagi tähtsat ja kohutavat, mis "õõnestab Leedu riigi alustalasid", siis – avaldage faktid. Aga kui oli ainult kohtumine… Eks te teate isegi, et keegi on õppinud samas klassis kurjategijaga; keegi oli NLKP Keskkomitee liige, sellegipoolest on nad täna Leedu Seimis," sõnas rahvasaadik kokkuvõtteks.

Tagid:
propaganda, motoklubi, Ööhundid, Plunge, Leedu

Peamised teemad