06:44 29. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB73.6096
Välisuudised
lühendatud link
2120

Makedoonia uus valitsus kinnitas naasmist Euroopa Liiduga liitumise teele, ütles Makedoonias visiidil viibiv Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas

TALLINN, 21. juuli — Sputnik. Neljapäeval, 20. juulil kinnitas Maasikas kohtumisel Makedoonia asepeaministri Bujar Osmaniga Euroopa Liidu järjepidevat toetust laienemisele ja Lääne-Balkani riikide kaasamisele stabiilsuse ning julgeoleku tagamisel Euroopas, teatas Välisministeerium.

Maasika sõnul on Makedoonia uus valitsus andnud selged reformi- ja koostöölubadused, mis eeldavad ka riigisiseseid jõupingutusi ning head tahet pikaaegsest kriisist jagu saada. Makedoonia on lubanud tegelda nii õigusriigi, põhiõiguste kui meediavabaduse korrastamisega, samuti justiitssüsteemi sõltumatuse ja korruptsioonivastase võitlusega.

Makedoonia opositsioon jätkab valitsuse moodustamist >>

"Euroopa Liidu nähtav kohalolu ja toetus on kindlasti üks reformide motivaatoreid, äsja kinnitati uus reformikava ja nüüd on valitsuskoalitsiooni ülesanne see kõik ka tegelikku ellu viia," ütles Maasikas.

Tema sõnul on seadusandluse rakendamisel oluline keskenduda eelkõige kvaliteedile, mitte kvantiteedile ning EL on siin valmis nõu ja jõuga abistama ning omapoolset toetust pakkuma.

Parlamendivalimistel kaotajaks jäänud opositsioon sooritas tegelikult katse haarata jõuga võim oma kätte riigis
© REUTERS / OGNEN TEOFILOVSKI

Kõne all olid ka rändeküsimused ning Maasikas avaldas Makedooniale tunnustust sadade tuhandete põgenike inimliku kohtlemise ning tõhusa koostöö eest Euroopa Liidu ja naaberriikidega. Kõige olulisem on hetkel peatada Liibüast tulev rändesurve, samuti on vaja jätkata ühise varjupaigasüsteemi reformi.

Kahepoolsetest suhetest kõneldes tõdeti ühiselt, et siin on üksjagu kasutamata võimalusi. Eriesindaja sõnul saab "Eesti jagada oma kogemusi näiteks erinevate koostööprojektide raames ja siin ootame Makedoonia soove ning ettepanekuid, et siis juba konkreetsete tegevustega alustada".

Makedoonia on kodusõja lävel >>

Visiidil Makedooniasse olid Maasikal veel kohtumised parlamendi Euroopa asjade komisjoni esimehe Artan Grubi ja asevälisminister Arta Tochiga, üleeile kohtus eriesindaja välisminister Nikola Dimitroviga.

Tagid:
reformid, rändekriis, koostöö, julgeolek, põgenik, EL, valitsus, Nikola Dimitrov, Matti Maasikas, Makedoonia, Eesti

Peamised teemad