23:41 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Välisuudised
lühendatud link
3510

Rootsis kogub juba paar nädalat tuure skandaal, mis puudutas algselt võimalikke andmelekkeid auto- ja juhiloaregistrist

TALLINN, 23. juuli — Sputnik. Ajaleht Dagens Nyheter kirjutab, et pole välistatud võimalus, et sama juhtumi käigus on lekkinud ka välismaal tegutsevate kaitsepolitsei (Säpo) töötajate ja kaitseväe luurajate isikuandmed — halvimal juhul võib selline leke kujuneda agentidele eluohtlikuks.

"See on tohutult kahjulik Rootsi luureteenistustele. Kui nende inimeste identiteedid on välja tulnud, siis on nende elud ohus. Samuti võivad nad olla sattunud jälitamise sihtmärkideks ilma, et nad sellest ise teadlikud on," vahendas Yle ühe allika sõnu Dagens Nyheterile, vahendab ERR.

Rootsi ja Venemaa relvajõud uuendasid kontakte
© Sputnik / Илья Питалев

Probleem sai alguse sellest, et Rootsi transpordiamet siirdas 2015. aastal oma juhiloaregistri allhanke korras tehnoloogiafirma IBM Tšehhi harule. See tõi kaasa olukorra, kus tšehhi IT-töötajatel oli täielik ligipääs registrile, kuigi ükski neist polnud läbinud selle jaoks vajalikku turva- ja taustakontrolli.

Sellega, et registrite haldamist siirdati allhanke korras nii Tšehhi Vabariiki, Rumeeniasse, Serbiasse, Horvaatiasse, Hollandisse ja Soome, tegi transpordiameti endine juht Maria Ågren otsuseid, mis olid selges vastuolus Rootsi andmekaitset puudutavate seadustega.

Ågren vallandati transpordiameti juhi kohalt käesoleva aasta jaanuaris, kuid andmelekke teema hakkas avalikkuse ette jõudma alles juuli alguses.

Andmelekkeskandaali on mitmed meediaväljaanded nimetanud juba praeguse Rootsi valitsuse suurimaks kriisiks.

Tagid:
transpordiamet, Säpo, Rootsi

Peamised teemad