04:52 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Välisuudised
lühendatud link
5310

Venemaa Föderatsiooni presidendi administratsiooni juht Anton Vaino võib saada Vladimir Putini valimisstaabi juhiks, juhul kui Putin otsustab käivitada 2018. aastal valimiskampaania Venemaa presidendi ametikohale

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Vladimir Putin teatas, et ei ole oma osalemist 2018. aasta presidendivalimistel veel kindlalt otsustanud, kuid meedia juba ennustab, kes võib tema valimisstaabi juhtima asuda, juhul kui ta otsustab kampaania käivitada, ja nimetavad Anton Vaino kandidatuuri, teatab ajaleht Vedomosti osundusega administratsioonile lähedalseisvatele allikatele.

Eestis, kus migrante pole, on üksainus oht – selleks on Putin >>

"Praegu arvavad vaikimisi kõik, et selleks saab Vaino. Aga see ei ole nõupidamistel ekspertide arutlusaineks, otsuse langetab niikuinii Putin ise ja see võib osutuda ka teistsuguseks," teatas ajalehe allikas.

Tallinnast pärit Anton Vaino määrati Venemaa Föderatsiooni presidendi administratsiooni ülemaks 2016. aasta augusti keskel. Ta vahetas sellel ametikohal välja Sergei Ivanovi.

Vaino on Moskva Riikliku Rahvusvaheliste Suhete Instituudi vilistlane. Ta on töötanud Venemaa suursaatkonnas Jaapanis ning seejärel Venemaa välisministeeriumi Aasia teises osakonnas. Hiljem oli ta mitmetes ametites Vene Föderatsiooni presidendi kantselei protokolliosakonnas.

Putin ei ole veel otsustanud

Nädal tagasi, 21. juulil teatas Putin, et ei ole seni veel kindlalt otsustanud, kas ta kandideerib taas presidendi ametikohale. 

Trump: mul oli au Putiniga kohtuda >>

"Ma ei ole veel otsustanud, eks ma vaatan. 2018. aastal on valimised, valimiskampaania alguseni on veel aega, nii et vaatame," ütles Putin kohtumisel lastekeskuse Siirius kasvandikega Sotšis.

Putin rääkis ühtlasi, et temalt on palutud põhiseaduse muutmist riigipea volituste pikendamiseks, kuid ta ei ole hakanud seda tegema ega kavatse teha ka tulevikus.

Riigipea ütles ka, et ei ole seni mõelnud, millega ta pärast riigipea ametist lahkumist tegelema hakkab, märkides, et võib tegelda poliitilise tegevusega ka väljaspool presidendikohustuste raame. Putini sõnul võlub teda ennekõike tegevus sellistes suundades nagu ühiskondlikud organisatsioonid ja keskkonnaküsimused.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov teatas juuli algul samuti, et küsimust Vladimir Putini osalusest eelseisvates Venemaa presidendivalimistes Kremli päevakorras praegu ei ole.

"See teema ei ole päevakorras, lihtsalt seni veel ei ole," vastas Peskov küsimusele, kas Putin esitatakse presidendikandidaadiks üksikisikuna ja kas talle ei ole tulnud Ühtse Venemaa poolt pakkumist võimaluseks saada üles seatud nende kandidaadina. 

500-kilomeetrine "auring" >>

Ühiskond soovib Putini tagasivalimist

Paljud politoloogid peavad väga tõenäoliseks Vladimir Putini kandideerimist eelseisvatel 2018. aasta presidendivalimistel. Selles mõttes avaldab ühiskond Putinile survet, nähes temas tõhusat juhti; valijaskonna reitingud annavad tunnistust sellest, et venemaalased tahavad näha teda selsamal ametikohal, nendivad RIA Novosti poolt küsitletud eksperdid.

"Põhiseaduse kohaselt on tal õigus 2018. aastal kandideerida ja tõenäoliselt see ka toimub. Sest selles mõttes avaldatakse Putinile survet — teda peetakse jätkuvalt tegusaks mängijaks ja palutakse tal kandideerida järgmiseks presidendi ametiajaks, kuna see on seaduse kohaselt võimalik," märkis poliitilise informatsiooni keskuse peadirektor Aleksei Muhhin.

Otseliin Vladimir Putiniga
© Sputnik / Михаил Климентьев

Ennekõike, leiab ekspert, on see surve kodanikuühiskonna poolt, "kes näeb Putinis väga tõhusat presidenti ja püüab teda selles ametis hoida," et evida võimalust adekvaatselt reageerida välispoliitilistele ja riigisisese stabiilsusega seotud väljakutsetele.

Putin vastas venemaalaste küsimustele >>

Selle arvamusega on päri ka politoloog Gleb Kuznetsov, tema märkis, et presidendi valijaskonna reitingud annavad tunnistust sellest, et venemaalased tahavad vaieldamatult just teda sellel ametikohal näha.

Putini poolt vestlusringis "Need pole lastejutud" välja öeldud sõnad eelseisvate valimiste, presidentuuri ja põhiseaduse kohta kõnelevad tema ustavusest põhimõtetele ja näitavad, et ta ei ole selle ametikoha külge klammerdunud. 

"See annab tunnistust ennekõike sellest, et president on ustav oma põhimõtetele. Enam-vähem sama rääkis ta ka mõned aastad tagasi, kui ajakirjanikud pinnisid teda teemal, kas ta asub 2008. aastal presidendiametisse kandideerima — kas muudab põhiseadust või mitte. Nii tookord kui ka nüüd ei ole presidendi jaoks sellist küsimust olemaski. Põhiseadus on riigi põhiline seadus, mida ühe konkreetse inimese poolt muuta ei tohi. Siin, nagu öeldakse, tee ainult ots lahti ja siis ei saa enam pidama," märkis Muhhin.

Venemaa president Vladimir Putin ja NBC News ajakirjanik Megyn Kelly
© Sputnik / Alexei Druzhinin

Vladimir Putini täismahus intervjuu telekanalile NBC News >>

Pealegi, märkis ekspert, vihjas president juba siis — 2007. aastal — sellele, millega ta kavatseb pärast presidendiametist lahkumist tegelema hakata.

"Vaat siis ta naljatas, et "lähen opositsiooni, hakkan valitsust sõimama". Nüüd, nagu näha, ei ole ta enda jaoks säärast võimalust välistanud — jätkata poliitikaga tegelemist, kuid seda täiesti kindlas segmendis, et kanda eneses, nagu öeldakse, humanitaarset missiooni. Usun, et niisugune põhimõttekindlus kõneleb sellest, et poliitikuna on Vladimir Putin äärmiselt tasakaalukas ja näitab üles translatiivset arengut, mis ei saa tema pooldajaid sugugi rõõmustamata jätta," lisas poliitilise informatsiooni keskuse peadirektor.

Putin mängis klaverit >>

Tagid:
presidendivalimised, pealik, valmisstaap, Anton Vaino, Vladimir Putin, Eesti, Venemaa

Peamised teemad